Silos

Okładka książki Silos Hugh Howey
Okładka książki Silos
Hugh Howey Wydawnictwo: Papierowy Księżyc Cykl: Silos (tom 1) Ekranizacje: Silos (2023) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
literatura amerykańska postapo

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Być może kiedyś podobała by mi się bardziej. Obecnie nie mam już tyle cierpliwości, dlatego dla mnie lepszy był serial, mimo że zawierał tylko część książki... ale zdaję sobie sprawę, że inni mogą być bardzo zachwyceni, dlatego mimo mojej słabej oceny, polecam.

Bardzo nierówna książka

Bardzo nierówna książka

"Silos" Hugh Howeya z pewnością ma swoje mocne strony, ale niestety nie każdemu może przypaść do gustu. Choć pomysł na dystopijną przyszłość jest intrygujący, momentami opowieść wydaje się zbyt rozwlekła i przewidywalna. Postacie mogą wydawać się jednowymiarowe, a ich motywacje czasami niewystarczająco rozwinięte, co utrudnia wczucie się w ich sytuacje. Książka ma swoich zwolennikó w ze względu na oryginalny koncept, jednak dla tych, którzy szukają bardziej dynamicznej akcji i głębiej zarysowanych postaci, "Silos" może okazać się rozczarowujący.

Naprawdę ciekawe historia z barwnymi postaciami, ciekawym pomysłem na świat, którego zdecydowanie chcę więcej.

Po obejrzeniu serialu spodziewałem się czegoś zupełnie innego, ale absolutnie się nie zawiodłem. Z czystym sercem polecam!

Fajny pomysł na fabułę. Akcja dość długo się rozwija, ale dzięki temu poznajemy zasady panujące w silosie oraz główne postacie. Klimat jest dość mroczny i zagadkowy, jednak fabuła z biegiem czasu staje się przewidywalna, a akcja nierówna. Mimo to książka wzbudziła u mnie emocje, dlatego pierwszy tom oceniam na 7.

Mocne sześć.

Mocne sześć.

Chciałoby się powiedzieć, przepyszne postapo! Świetna do czytania, mroczna i dołująca wizja świata po jego końcu. O ludzkości, cynicznej i niezastopowalnej w dążeniu do samozniszczenia. I naszej wyjątkowej zdolności jednocześnie do niesprawiedliwości, nielojalności, okrucieństwa i odwrotnie.

Może to już było, może niektórzy przewidzą koniec. Ale dobrze się czyta. To znów możliwość refleksji nad skutkami niektórych ludzkich pomysłów. To takie ostrzeżenie przed skutkami ludzkiej głupoty, buty, pazerności, et cetera, et cetera.

Wahałem się między oceną 5, a 6, lecz książka pomimo wszystko wybija się ponad "przeciętną".

Warto zacząć od tego, że ta postapokaliptyczna dystopia ma bardzo wciągające podstawy, to co trzyma czytelnika to tytułowy silos - jego architektura, struktura społeczna i ogólny zamysł. Mocą silosu jest koncepcja i jej w istocie ciekawe podstawy, a może raczej geneza, która skrawek po skrawku jest nam odkrywana i choć my praktycznie wiemy co zaraz zostanie odtajnione, to gdy to w końcu wybrzmiewa i tak wzbudza lekką grozę i satysfakcję.

W książce dobrze został skonstruowany zalążek psychologii postaci, problem w tym, że z biegiem książki mamy do autora narastające pretensje, że w gruncie rzeczy z tego zalążka wykwita mniej niż mogłoby, bo grunt wydaje się być bardzo dobrze przygotowany. Wskazując wprost - Bernard w istocie zostaje spłycony, bo pomimo, że dałoby się odczuć w tym człowieku pewne wątpliwości, finalnie do climaxu nie możemy z niego wyczytać niczego poza złowieszczością. Podobnie rzecz się ma z Lucasem, czy Juliette (choć z nią spędzamy na tyle dużo czasu, że pozwala nam to na więcej).

W końcu trzeba podkreślić, że pomimo obszerności książki to kończąc ją ma się poczucie, że w tym gabarycie wcale nie znajdziemy, aż tyle treści jakby się mogło to wydawać. I właśnie przy tym zarzucie muszę się odnieść do serialu, który jest dostępny na Apple tv+, bo ten rozwija niemal każdy w książce podjęty wątek i go naprawdę zgrabnie rozwija. W przeciwności do książki serial obfituje w treść i ukazuje, że ten wykreowany świat jest złożony na każdym stopniu silosowych schodów. Niech moje słowa potwierdzi fakt, że serial w 10 odcinkach mieści połowę książki, bo poświęca uwagę wszystkim tym elementom, które moim zdaniem autor zaniedbał lub niedostatecznie rozwinął.

Pomimo ogólnego wydźwięku polecam sięgnąć, bo lektura potrafi wciągnąć i pomimo początkowych dłużyzn i żmudności czyta się ją co najmniej przyjemnie.

"Silos" to postapokaliptyczna, dystopijna powieść, która opisuje świat, w którym ludzkość żyje w podziemnym silosie, a myślenie lub nadzieja o wyjściu na zewnątrz jest herezją karana śmiercią....poprzez wyjście na powierzchnię.
Bohaterowie muszą stawić czoła wielu wyzwaniom, aby przeżyć i odkryć sekrety skrywane przez rządzących. Howey stworzył fascynujący świat, który wciąga czytelnika swoją oryginalnością i szczegółowością. Bohaterowie są dobrze wykreowani i mają swoje motywacje, co sprawia, że łatwo się nimi emocjonalnie zaangażować.
"Silos" to również opowieść o ludzkim duchu, który nie poddaje się i nie rezygnuje z walki o przetrwanie w trudnych warunkach. Powieść eksploruje głębokość ludzkiej ciekawości i sprzeczności między wolnością a kontrolą, technologią a naturą.
Nastrój jest klaustrofobiczny i momentami autentycznie przerażający – zwłaszcza w obliczu bardzo realnego zagrożenia. Ta atmosfera dystopijna jest nie tylko przerażająca, ale również fascynująca, ponieważ Howe skupia się na detalach swojego świata.
"Silos" to historia o walce o przeżycie, wolność i prawdę, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom gatunku science fiction

3 123
    1 791