Silos

Okładka książki Silos Hugh Howey
Okładka książki Silos
Hugh Howey Wydawnictwo: Papierowy Księżyc Cykl: Silos (tom 1) Ekranizacje: Silos (2023) fantasy, science fiction
Silos (tom 1)
literatura amerykańska postapo

Wyróżniona opinia i

Silos

przeczytanych książek 674 napisanych opinii 30

Wydanie z masą literówek utrudnialo mi czytanie. Historia rozkręca się powoli.

Wydanie z masą literówek utrudnialo mi czytanie. Historia rozkręca się powoli.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Takie postapo to ja rozumiem! Głęboki jak silos przekaz. Pokręcone jak schody w nim zwroty akcji. Polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rewelacyjny koncept ale wykonanie fatalne. Niestety, autor nie ma za grosz talentu literackiego.
Serial jest dużo lepszy, moim zdaniem.

Serial jest dużo lepszy, moim zdaniem.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dobry kawałek sf dla miłośników gatunku. Bardzo fajnie prowadzona narracja, bez sztucznych cliffhangerów, ale i bez nudy. Książka o wiele lepsza od opartego na niej serialu z Apple tv, który niepotrzebnie skomplikował fabułę dokładając niejasne, źle pociągnięte wątki. Polecam i biorę się za drugi tom :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

„Silos” przenosi nas do postapokaliptycznego świata, w którym po skażeniu resztka ludzkości zamieszkuje ogromną, wielopoziomową podziemną konstrukcję. Na powierzchni nie da się żyć, a to zmusza ludzi do życia w silosie, bez informacji, skąd się tam wzięli ani dlaczego świat na zewnątrz stał się zabójczy. Codzienne życie mieszkańców opiera się na kłamstwach, tajemnicach i ścisłych regułach, których muszą przestrzegać, a najwyższą karą za ich złamanie jest wyjście na zewnątrz, co oznacza pewną śmierć. Juliette, mechanik z najniższych poziomów silosu, niespodziewanie zostaje mianowana na szeryfa po tajemniczym odejściu jej poprzednika. Juliette jest postacią niezwykle charyzmatyczną i zdeterminowaną, gotową na wszystko, aby odkryć prawdę o swoim świecie. Jej niebezpieczna podróż prowadzi ją przez różne poziomy silosu, gdzie napotyka na ślady spisku, który może zagrażać całej społeczności.

Howey genialnie buduje w powieści atmosferę klaustrofobii i niepewności, przedstawiając zamknięte społeczeństwo żyjące w ciągłym strachu przed światem zewnętrznym. Silos jest miejscem, w którym każdy ruch jest kontrolowany, tajemnice są częścią codziennego życia, a każde odstępstwo od normy może mieć poważne konsekwencje. Świat ten jest pełen niejasności i niedomówień. Autor umiejętnie przedstawia dynamikę wspomnianego społeczeństwa. Każdy odgrywa w nim jakąś rolę. Postacie są doskonale wykreowane, a każda z nich wnosi coś unikalnego do fabuły. Juliette wyróżnia się swoją odwagą i determinacją w dążeniu do prawdy, co prowadzi do napięć i dramatycznych zwrotów akcji. Ale także inni bohaterowie, zarówno główni, jak i drugoplanowi, mają w powieści swoje momenty. Nawet postaci o bardziej mrocznej naturze są ukazane w sposób, który pozwala zrozumieć ich motywacje. To sprawia, że czytelnik z łatwością może wczuć się w sytuację bohaterów, poczuć ich rozterki i zrozumieć rozgrywające się w ich w głowach dramaty, a także może się z nimi identyfikować.

Fabuła powieści rozwija się powoli, ale konsekwentnie, odsłaniając kolejne warstwy tajemnic i spisków. Howey doskonale buduje napięcie, wprowadzając nas stopniowo w coraz głębsze zakamarki silosu i odkrywając coraz mroczniejsze sekrety. Pomimo wolniejszego tempa narracji, powieść trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, nie pozwalając na chwilę wytchnienia. Każdy element stworzonej przez Howeya układanki jest starannie przemyślany, co sprawia, że ta historia oprócz tego, że wciąga i intryguje, jest spójna i logiczna. Jednym z najmocniejszych aspektów powieści jest jej społeczno-polityczne tło. Autor zręcznie wplata w fabułę odniesienia do współczesnych problemów, poruszając między innymi takie tematy jak manipulacja, kontrola społeczna, zniewolenie czy terror. To sprawia, że powieść staje się również refleksją nad kondycją naszego społeczeństwa. Jest to również opowieść o wolności i dążeniu do prawdy, o odwadze i determinacji, ale też o nadziei na lepsze jutro, mimo przeciwności losu.

Stworzony przez Howeya świat jest jednocześnie fascynujący i przerażający. Zamazują się nim granice między dobrem a złem. Autor rysuje surową, straszną i na tyle realistyczną wizję przyszłości, że zaczynamy się zastanawiać, czy właśnie taka przyszłość nas czeka. To poruszająca, intrygująca opowieść, która angażuje emocjonalnie, oferując czytelnikowi zarówno rozrywkę, jak i materiał do głębszych przemyśleń. Warto ją poznać, polecam 🖤

Niesamowicie nudny wstęp, poddałem się po 2 rozdziałach

Niesamowicie nudny wstęp, poddałem się po 2 rozdziałach

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zaczyna się bardzo ciekawie, ale potem dzieje się coś dziwnego. Mniej więcej od połowy historia przestaje tak bardzo angażować.
Pod koniec ledwo męczyłem kolejne strony. Co ciekawe, z serialem było identycznie. Do połowy: super. Potem już mniej.
No ale nieważne. Drugi tom już czeka na półce. Zobaczymy jak to będzie.

No ale nieważne. Drugi tom już czeka na półce. Zobaczymy jak to będzie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zachęcony pierwszym sezon serialu (fabuła kończy się gdzieś w połowie pierwszego tomu),sięgnąłem po książkę. Mogę śmiało stwierdzić, że film całkiem nieźle oddaje treść książki (pomijając np. zmianę płci jednego z głównych bohaterów). Polecam i czytam kolejną część.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka jest przede wszystkim infantylna. Światotwórstwo też mocno biedackie, takie trochę na siłe, trochę Fallout. Nie, nie sugeruję inspiracji. Postapo może być przecież wiele. Natomiast postaci dziecinne, bardzo schematyczne. Fabuła dość zakamuflowana i mocno osadzona w ramy realiów bez planu na ciąg wydarzeń. Niektóre postaci, ich śmierć czy istnienie jest jak filler w anime. Jak kotu buty. Pomysł ciekawy, interesowało mnie jak się książka skończy, ale bez polotu. Dialogi dość podstawowe, nie wnoszące za wiele do historii. Jak mówię, pomysł dobry, wykonanie gorzej. Być może przekonam się do następnych części, ale nieprędko. No i nie jestem fanem SF za specjalnie.

Mocno przeciętnie. Bezsensowne opisy psują klimat i skupienie. Raczej nie sięgnę po kolejne tomy. Serial ciekawszy