Silos

- Tytuł oryginału:
- Wool
- Data wydania:
- 2013-12-05
- Data 1. wyd. pol.:
- 2013-12-05
- Liczba stron:
- 650
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788361386414
- Tłumacz:
- Marcin Kiszela
- Wydawnictwo:
- Papierowy Księżyc
- Tagi:
- postapokalipsa zagłada
- Tytuł oryginału:
- Wool
- Cykl:
- Silos (tom 1)
- Kategoria:
- fantastyka, fantasy, science fiction
- Data wydania:
- 2013-12-05
- Liczba stron:
- 650
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788361386414
- Tłumacz:
- Marcin Kiszela
- Tagi:
- postapokalipsa zagłada
"Silos"to niezwykły sukces wydawniczy, który zamienił nieznanego autora Hugh Howey'a, publikującego na własny rachunek w światową gwiazdę literatury science-fiction ze szczytów list bestsellerów New York Timesa. Po wielkim sukcesie "Silosu"prawa do sfilmowania tej niezwykłej powieści zakupił Ridley Scott, reżyser znanych klasyków, takich jak "Obcy"czy "Łowca androidów".
W przyszłości, gdy Ziemia stała się toksycznym pustkowiem, przetrwać zdołała ledwie garstka ludzi, zamieszkujących gigantyczny podziemny silos. Odcięci od świata zewnętrznego, wiodą życie pełne nakazów i zakazów, sekretów i kłamstw. By przeżyć, muszą ściśle przestrzegać pewnych zasad. Niektórzy jednak się na to nie godzą. Ci stanowią największe zagrożenie – mają czelność marzyć i śnić, zarażać innych swoim optymizmem. Czeka ich prosta i zabójcza kara: zostaną wypuszczeni na zewnątrz. Jules jest jedną z takich osób.
Być może już ostatnią.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
„Silos” – jeden wielki błąd?
Silos to wałkowata budowla, która służy do gromadzenia materiałów sypkich takich jak żyto czy zboże. Gdy nadejdą złe czasy, ten nieodłączny element codzienności pomaga magazynować niezbędne produkty do wyżywienia ludzi i zwierząt. Gdyby jednak żyto zastąpić żywymi ludźmi, powstałaby mikrocywilizacja, zamknięta w stalowym i ciasnym otoczeniu. Wtedy to ludzie są nasionami przeznaczonymi na czarną godzinę. A złe czasy nadejdą bardzo szybko. Zbyt szybko.
„Silos” autorstwa Hugha C. Howey’a stanowi nie lada gratkę dla miłośników opowiadań dystopijnych. Jest tu wszystko, czego czytelnik oczekuje po tego typu opowieści. Jest przegniłe społeczeństwo, toksyczna, niedająca się do zamieszkania powierzchnia Ziemi oraz czas akcji, wybiegający niedaleko w przyszłość. Jednak sam oryginalny pomysł nie wystarczy, aby przyciągnąć i przekonać odbiorców do swojego dzieła. Liczy się również wykonanie, a Hugh Howey spisał się w tym przypadku umiarkowanie. Historia przedstawia losy kilku osób, lecz miano głównej bohaterki przypada Jules – trzydziestokilkuletniej chłopczycy, której została zaoferowana praca Szeryfa w Silosie. Jak można się domyślić, od tego czasu jej życie zostanie przewrócone co góry nogami i będzie musiała nieustannie walczyć o przetrwanie. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na pierwszy zgrzyt, który napotykamy w publikacji. Główną bohaterkę napotykamy dopiero w okolicach stu dwudziestej strony książki, a wcześniejszy „krótki” wstęp nie oferuje za wiele pod względem dreszczyku emocji. Owszem, są w nim podwaliny dla całej późniejszej historii, lecz czuć w tym lekką monotonię i dłużyzny, które tym razem przybrały formę mdłego wątku miłosnego staruszków.
Wątek fabularny nie jest skomplikowany i pokrętny, nie ma tutaj być może mnogości znaczących zwrotów akcji i interesujących wydarzeń (co nie oznacza, że się nie zdarzają), lecz jest nieustanna ciekawość, która nie pozwala łatwo uwolnić się od lektury. Autor dobrze nakreślił swoje postaci, przez co czytelnik jest w stanie przywiązać się do bohaterów powieści. Emocje są autentyczne, a dialogi przemyślane. Wszystkie wyżej wymienione kwestie współgrają ze sobą dość dobrze, oferując dobrą rozrywkę na długie wieczory.
Muszę przyznać, że byłem już o krok od porzucenia lektury już na samym początku książki i bynajmniej nie ze względu na przydługi i mglisty wstęp. Oczywiście pozycja nie otrzymałaby wtedy oceny pozytywnej, a sam umotywowałbym swoją decyzję szczegółowo i z największą ochotą wytykałbym największą bolączkę książki. A jest nią jakość korekty tekstu, który woła o pomstę do nieba i gwałci oczy czytelnika niezliczoną ilość razy. Mógłbym przymknąć na to oko, gdybym otrzymał egzemplarz recenzencki, który jest jeszcze przed ostateczną korektą i łamaniem, lecz nie doszukałem się w całej książce ani jednej informacji, abym takowy egzemplarz posiadał. Musiałem więc przyjąć, że posiadam zwykły tom, który mógłbym kupić w pierwszej lepszej księgarni. W publikacji występują niezliczone literówki, począwszy od tych niegroźnych (zwykłe przestawienie liter), a skończywszy na takich, które kompletnie zmieniają sens zdania. Brak spacji między wyrazami, zła odmiana przez przypadki, tragicznie przeniesione wyrazy (słowa z myślnikami, których miejsce jest przy krawędzi kartki, w książce - magicznym sposobem - znajdują się w samym środku druku). Jeżeli dodam jeszcze pomyłki w imionach głównych bohaterów znaczy to, że jest naprawdę źle.
„Silos” spokojnie pretenduje do miana książki dobrej. W ostatecznej decyzji byłem skłonny ocenić dzieło Hugha C. Howey’a na mocną „siódemkę”, lecz niesmak, wymieniony w poprzednim akapicie zdecydował, że publikacja została zakwalifikowana ledwie na „piątkę” i to jeszcze z minusem. Szkoda, gdyż jeżeli powstałyby kolejne jej części, zapewne byłyby to pozycje niemniej udane pod kątem emocjonalnym i kreacji postaci. Jeżeli autor popracowałby jeszcze nad fabułą, jestem przekonany, że sukces sam zapukałby do jego drzwi.
Damian Hejmanowski
Popieram [ 20 ]
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
What god would make so much rock below and air above and just a measly silo between?
To my jesteśmy zbożem. A to jest silos. […] Zboża nie oszaleją. Nigdy. Mają gorsze i lepsze dni, ale to nie ma znaczenia. Kiedy się je zosta...
RozwińA Lukas poradziłby im, by byli dla siebie dobrzy, bo na świeci jest już niewielu ludzi, a wszystkie książki i wszystkie gwiazdy na niebie ni...
Rozwiń
Opinie [137]
Bardzo dobra książka, ogólny szkielet konstrukcji fabuły nie jest zbyt oryginalny, ale głównym plusem historii jest ciągła akcja i zaskakujące plot twisty. Powieść płynnie się czytało również z powodu narracji, jak autor pisze, że jego postać marznie, lub jest zmęczona, czytelnik jest w stanie uwierzyć, że bohater zmaga się z nadludzkimi warunkami. Wielu pisarzom...
więcejUjęła mnie niespełniona miłość Juliette i Lucasa. Z punktu widzenia futurystycznego świata ich miłość aż kapie oryginalnością, każdy walczy o życie w swoim własnym świecie, świecie, który wykreowali źli ludzie. Tu trochę zaspojleruję – samodzielność dziewczyny jest godna podziwu, to jak przebija się do nowego silosu i zaczerpuje tam życia – chyba mało, kto się tego...
więcejCiekawy pomysł, bardzo dobrze się czyta. Nie można się oderwać od lektury. Polecam :)
Pokaż mimo toKupuje tą historię, powiew świeżości w świecie postapo. Jest trochę nowy pomysł i czuć inną rękę, nie jest mroczna a bardzie sci-fi, nie jest pisana jakimś technicznym językiem jak to czasem bywa. Przyswaja się fajnie ze względu na dość liczne rozdziały i jak to nazwać uszeregowanie całości, bohaterowie ok ludzcy. Dużo stron bo ponad 600 na kilkanaście wieczorów dla mnie...
więcejWciąga, wszystko do siebie pasuje, nie znalazłam niedociągnięć scenariusza. Tematyka eksperymentalnego habitatu pod ziemią przypomina mi 'Miasto na Górze' Bułyczowa. Duża objętość książki i pozostałych dwóch jest niestety wynikiem powtarzania opisów sytuacji oraz dokładnego opisywania czynności jakie wykonują postaci, jak gdyby nie dało się tego skrócić. Przeczytać warto,...
więcejWłaściwie to dałbym 8,5 . Ciekawa i wciągająca historia.
Pokaż mimo toŚwiat zewnętrzny został zniszczony.
więcejOcaleni ludzie od setek lat mieszkają w Silosie, gdzie ich populacja musi być stale kontrolowana, a za ciężkie przewinienia grozi ci "czyszczenie", czyli śmierć zapewniona przez wyjście poza bezpieczne łono silosu.
Wszyscy żyją zgodnie z narzuconymi regułami, jednak co jakiś czas jednostki pragną odkryć, co naprawdę kryje się za murami...
Pomysł świetny, ale fabuła rozwleczona. Męczyłam długo i się nudziłam. Opisy długie, niepotrzebnie wciskane przy każdej okazji. Można książkę czytać co 5 wers a i tak zrozumiesz co się dzieje. Ocena 5 tylko za pomysł.
Pokaż mimo toDość duże rozczarowanie.
więcej"Silos" to dobry pomysł z gorszym wykonaniem, wszystko dzieje się bardzo powoli, każda nawet najmniej ważna sprawa zostaje opisywana w nieskończoność. Zresztą sam początek rozwija się bardzo mozolnie, a opis wędrówki przez poszczególne poziomy Silosu sprawia wrażenie jakby miał coś na celu, niestety nie miał. Postacie nie są zbyt specyficzne,...
Napisana językiem dla mnie lekkim, przystępnym, wciąga już od pierwszych chwil.
więcejZamknięta społeczność przeświadczona o tym, że tylko oni ocaleli, stara się żyć zgodnie z ustalonymi zasadami. Nie zawsze jednak wszystkim te zasady odpowiadają, są też ludzie, którzy chcą wiedzieć więcej, niż powinni.
Dla czytelnika wraz z kolejnymi rozdziałami kolejne zasady stają się...