Smocza straż

Okładka książki Smocza straż Brandon Mull Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2017
Okładka książki Smocza straż
Brandon Mull Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Smocza straż (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Smocza straż (tom 1)
Dragonwatch
W.A.B.
2017-11-21
2017-11-21
Rafał Lisowski
baśń literatura amerykańska magia młodzież niebezpieczeństwo poszukiwanie przyjaźń smok walka dobra ze złem wróżka zaczarowana kraina
Inne

Dla mnie nie była to długo wyczekiwana kontynuacja, ponieważ Baśniobór odwiedzam od niedawna - na szczęście i nieszczęście. Na nieszczęście, bo żałuję, że nie nie zapoznałam się z tym światem wcześniej i na szczęście, bo nie przyszło mi długo czekać na dalsze przygody rodzeństwa, które stałe się bliskie memu sercu.
Wracamy do Gadziej Opoki pełnej groźnych istot jakich nie ma w innych rezerwatach, a przede wszystkim najgroźniejszych na Ziemi pięknych smoków, którym zaczęły doskwierać granice azylu.
Jak za każdym razem przygoda była z wielką pompą, zabawa przednia, a wyobraźnia Brandona nieskończona. I wielkie dzięki mu za to! Zaraz sięgam po następny tom.
Niby można ten cykl czytać bez poznania wcześniejszego, jednak zalecam, aby się z nim zapoznać, ponieważ tam przebywamy drogę ku poznaniu Setha i Kendry, zapoznajemy się z Baśnioborem co daje nam większą frajdę z czytania Smoczej straży, bo wspomniane są tu wydarzenia, które miały miejsce, a i bohaterowie dorastają i rozwijają się na kartach stron.

Wracamy do Gadziej Opoki pełnej groźnych istot jakich nie...

Dobrze znów zacząć przygodę z Baśnioborem. Przyjemna książka, którą łatwo się czyta. Historia ujmująca. Dobra książka nie tylko dla młodzieży.

Myślałam, że druga seria Basnioboru będzie naciągana i nudna. Wątek smoków poruszony w czwartym tomie bardzo mnie nudził i oceniłam dosyć nisko tą pozycję. Natomiast ta książka jest niesamowita. Widać że bohaterowie dorastają i zaczynają podejmować samodzielne decyzje. Zakończenie książki pozostawia nas w napięciu i oczekiwaniu na następną część

Wyśmienity powrót do magicznego świata Baśnioboru, ale tym razem wyruszymy do innego magicznego rezerwatu Gadziej Opoki. Kendra i Seth wyruszają w niezwykle niebezpieczna misję powstrzymania rebelii smoków.

Brandon Mull potrafi stworzyć świat, w którym ja całą sobą się zatracam. Jego olbrzymia wyobraźnia i lekkie pióro sprawiają, że lekturę wchłaniam, nie zwracając uwagi na otoczenie. Polecam starszym i młodszym, a ja biegnę do biblioteki po kolejną część.

Po długiej przerwie od "Baśnioboru", wróciłam do tego fantazyjnego świata pełnego magii i oczywiście smoków.

Nie będę ukrywać, że to dla mnie bardzo nostalgiczna seria fantasy od której w ogóle zaczęłam czytać ten gatunek, więc traktowałam niektóre aspekty z przymrużeniem oka.

Kendra i Seth powracają, aby zaserwować nam jeszcze więcej przygód, znanych z poprzednich części bohaterów i prezentując nam nowe ciekawe wątki ze smoczą tematyką w tle. I właśnie te smoki, będą chyba w następnych częściach odgrywały kluczową rolę jeśli chodzi o rozwój fabularny. Podobała mi się ich kreacja, jako silne i bardzo inteligentne stworzenia. Szkoda tylko, że autor poszedł w stronę - smok: zło, ale to już kwestia dyskusyjna. Widać jeszcze motyw przeciwieństw prezentowanych przez rodzeństwo Sorensonów. Seth, w gorącej wodzie kąpany, często stwarzający ryzykowne sytuacje oraz Kendra, jako ta starsza, roztropna siostra, trzymająca brata w ryzach. Mówiąc ogólnikowo, to chyba nagrodę najbardziej irytującej postaci w serii nadal otrzymuje Seth, ale dostajemy też wątek niziołka Calvina, który zaczyna moim zdaniem dorównywać chłopcu w byciu denerwującym.

Fajnie się bawiłam, więc myślę, że jeszcze lepiej będą się bawić młodsi czytelnicy. Starsi też, ale nie powinni oni brać wszystkiego na poważnie, bo przecież cały cykl (łącznie z Baśnioborem), nie bez powodu został tak nazwany!

Naprawdę spoko książka. Po kontynuacji której w ogóle miało nie być spodziewałam się dużo gorszej historii. Wydarzenia nie wydawały się wymuszone i były całkiem ciekawe. Książka szybka i przyjemna.

Jedna z najlepszych etui fantastycznych, jakie czytałam. KOCHAM!

Jedna z najlepszych etui fantastycznych, jakie czytałam. KOCHAM!

Seth i Kendra znowu zaskakują, pakują się w kłopoty i robią wszystko by uratować sytuację, tym razem w Samoczym Azylu.
Świetna kontynuacja Baśnioboru, którą można też czytać jako oddzielną Sage, wszystko zależy od czytelnika.

Lubię ten świat, jego różnorodność, bogactwo postaci, miejsce. Natomiast kobiece postaci, to nie jest coś co Mullowi wychodzi. A w smoczej straży mam poczucie widać to bardziej. Kwestie Kendry choć jest ważną postacią, jedną z głównych są płaskie, bez emocji. W ogóle jej postać jest równie płaska, niewyraźna, sprawia wrażenie jakby była przepychana ze sceny do sceny, każą to idę. No szkoda, bo panowie wymiatają, charakterami, emocjami, działaniami.

Dalsza część przygód stanowiąca kontynuację Baśnioboru. Tym razem fabuła skupia się na wątku smoków, co pewnie dla części znawców literatury fantastycznej jest zawsze ciekawym wątkiem z uwagi na magiczną i doniosłą wizję smoków jako bohaterów w literaturze.

Język fabuły nie różni się od tego w Baśnioborze, książkę szybko się czyta, jest wciągająca, a nawet bardziej dynamiczna, chociaż w tym przypadku było to dla mnie trochę minusem. Akcja nie zdążyła się dobrze zawiązać, a już pojawiło się decydujące starcie i finalne przygody dla tego tomu. Ale każdy kolejny tom Baśnioboru był coraz dłuższy i zapewne taka sama będzie konstrukcja Smoczej Straży.

W tym cyklu pojawiają się nowi bohaterowie, każdy z nich jest dość ciekawy i z zainteresowaniem będę śledzić rozwój tych postaci. Kendra i Seth znowu ukształtowani są na zasadzie przeciwieństw, więc zachowano formułę z poprzedniej serii. Małym minusem jest brak nowych fantastycznych stworzeń i budowanie przygód w oparciu o znany nam katalog jak satyrzy czy wróżki, ale z uwagi na to, że jest to seria dla młodzieży, nie oczekiwałam wybitnie rozwiniętego świata. Czytałam tę książkę bezpośrednio po Baśnioborze i widzę już pewne schematy fabuły, ale nie zmienia to faktu, że jest to zdecydowanie przyjemna lektura.

Video

Video