List do króla

Okładka książki List do króla Tonke Dragt
Okładka książki List do króla
Tonke Dragt Wydawnictwo: Dwie Siostry Cykl: Dragonaut (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Dragonaut (tom 1)
De brief voor de koning
Dwie Siostry
2017-11-01
2017-11-01
Jadwiga Jędryas

Bardzo fajna książka dla młodzieży. Jest tajemnica, przygoda, niebezpieczeństwo, przyjaźń, odwaga, honor. I to wszystko w otoczeniu zamków, królów, rycerzy i dłuuugiej podróży. Mimo wszystko czyta się szybko i przyjemnie.

Piękna historia dla dzieci. Przygody, heroizm, przyjaźń. Tylko te ponad 500 stron może odstraszać, z synem spędziliśmy przy niej bodaj pół roku.

Fenomenalna! Czytałam najstarszemu synowi (9 l.),teraz kolejny raz młodszym (8 i 6 l.). Uczta literacka. Fundamentalne wartosci takie jak przyjaźń, wierność, szlachetność, uczciwość, czy odpowiedzialność. Nie brak dylematów, rosterek. Akcja wartka, dynamiczna, a jednak nieprzeładowana. Świetnie zbudowane zdania i rozdziały.
Bardzo dobrze przetłumaczona. Polecam dla chłopców, jak i dziewczynek. Moja córka przeżywała przygody Tiurego równie mocno jak bracia.

Bardzo dobrze przetłumaczona. Polecam dla...

Tak , tak, tak zdecydowanie polecam
Zarówno dzieciom jak i rodzicom.
Nie znajdziecie tu magii, wampirów czy też statków kosmicznych
Będzie za to poczciwa przyjaźń, honor, odwaga, przysięga ważniejsza niż wszystko.
Książka przeniesie Was do czasów dzielnych rycerzy na pięknych rumakach i zamków .

Tak , tak, tak zdecydowanie polecam
Zarówno dzieciom jak i rodzicom.
Nie znajdziecie tu magii, wampirów czy też statków kosmicznych

Przepięknie opowiedziana historia, dzięki której przeniosłam się do świata moich dziecięcych lektur – wzruszających, głęboko przeżywanych i nieco naiwnych, ale w tym pozytywnym sensie. Strach pomyśleć, że mogłam tę książkę pominąć.

Więcej na blogu:

Więcej na blogu:

Bardzo podobała i podoba mi się ta książka. Myślę, że jest trochę podobna do „Zwiadowców”.

Powieść całkiem mi się podobała, ale jestem daleka od zachwytów. To opowieść o przyjaźni i honorze, umiejscowiona w czasach średniowiecznych, ale pozbawiona elementów fantastyki. Dla młodszych czytelników dobra lektura, dla starszych już niekoniecznie

Cała opinia:

Cała opinia:

Świetna książka. Dostałem wczoraj około 12, dziś już o 10 miałem przeczytaną. Nie mogłem się oderwać. Polecam!

Pozycja dla ciekawych świata i zainteresowanych niesztampowymi książkami przygodowymi to „List do króla” autorstwa holenderskiej pisarki Tonke Dragt, będąca klasyką europejskiej literatury młodzieżowej, która doczekała się ekranizacji i skradła serca czytelnikom na całym świecie. Ciekawym jest wspomnieć, że tę książkę drogi, ilustrującą męski świat i dorastanie do własnej tożsamości, napisała i samodzielnie zilustrowała właśnie kobieta.

Co do treści, to w „Liście do króla” poznajemy szesnastoletniego Tiurego, który czuwa w kaplicy w przeddzień pasowania na rycerza, jednak łamie kluczową zasadę i opuszcza kaplicę, gdy słyszy nieznajomego mężczyznę nawołującego go z zewnątrz. Niespodziewanie zostaje powierzona mu misja dostarczenia istotnej informacji do króla w odległej krainie. Można by się wystraszyć pojemności tej powieści, ponieważ liczy sobie ponad 500 stron. Jednak gęstość akcji sprawia, że lektura absolutnie się nie dłuży ani nie nuży, ale prosi się o jej śledzenie do samego końca. Podział na równomierne rozdziały, który skupiają się wokół jednego, ważnego wydarzenia nie nastręczają młodszemu czytelnikowi trudności. Sam język jest finezyjny i dostojny. Tiuri zostaje poddany licznym próbom, poznaje granice dobra i zła, wartość przyjaźni, by trzymać czytelnika wiernie przy sobie w swojej drodze do poznania samego siebie.

Wspaniała książka o przygodach 16 latka, która pobudza wyobraźnie jak żadna inna. ♥️

• Dla dzieci

Dodaj cytat z książki List do króla