rozwiń zwiń

Najpierw książka, później film (03.03.2020)

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.03.2020

Pojawiły się już zwiastuny zbliżających się seriali – „To wiem na pewno” oraz „Listu do króla” – a także filmu na podstawie młodzieżowej sagi fantasy „Artemis Fowl”. Zapraszamy na nasz cotygodniowy przegląd wiadomości kinowych i telewizyjnych „Najpierw książka, później film”.

Najpierw książka, później film (03.03.2020)

„To wiem na pewno” Wally Lamb (wyd. Świat Książki)

Opowieść o miłości i nienawiści, o buncie, walce i przebaczeniu, o zniszczeniu, ale i odrodzeniu. Historia wielopokoleniowej rodziny na tle życia współczesnej Ameryki. A także opowieść o braterskiej miłości bliźniaków – zamkniętego w szpitalu psychiatrycznym Tomasza oraz Dominika. Aby zrozumieć istotę swoich życiowych niepowodzeń, Dominik sięga wstecz i zapoznaje się z emigracyjnymi pamiętnikami swojego dziadka.

W obsadzie serialu aktorzy nominowani do Oscarów i laureaci Nagrody Emmy: Melissa Leo, Rosie O'Donnell, Imogen Poots i Juliette Lewis. W podwójnej roli braci bliźniaków wystąpił Mark Ruffalo. Premiera na platformie HBO 27 kwietnia.

Charles Dickens Opowieść o dwóch miastach„Opowieść o dwóch miastach”, Charles Dickens (Wyd. Psychoskok)

Twórcy filmowi zawsze chętnie sięgali po klasykę literatury. Tak jest i z powieściami Charlesa Dickensa. Chwilę przed świętami wspominaliśmy o premierze najnowszej ekranizacji „Opowieści wigilijnej”, a dzisiaj wracamy do innej książki brytyjskiego pisarza. Akcja „Opowieści o dwóch miastach” rozgrywa się między 1775 rokiem a rewolucją francuską. Opowiada o losach Francuza Karola Darnaya i Anglika Sydneya Cartona. W tle Dickens portretuje dwie europejskie stolice Paryż i Londyn.
„Opowieść…” była już kilkukrotnie ekranizowana – najbardziej znana adaptacja to ta z 1958 roku z Christopherem Lee, Haroldem Kasketem i Dominique Boschero w obsadzie. Tym razem za przeniesienie na srebrny ekran powieści Dickensa odpowiedzialny będzie scenarzysta Jack Thorne, znany między innymi z serialu „Mroczne materie”, a także współtwórca filmu „Skłodowska”, którego premiera odbędzie się 20 marca. Dalsze szczegóły prac nad „Opowieścią o dwóch miastach” nie są jeszcze znane. Film wyprodukuje studio Legendary.

Artemis Fowl książka„Artemis Fowl”, Eoin Colfer (wyd. W.A.B.)

Ekranizacja humorystycznej serii książek fantasy o przygodach nastoletniego geniusza przestępczości wreszcie będzie miała swoją premierę – od czasu publikacji pierwszego tomu minęło 19 lat! W filmie stworzonym przez studio Walta Disneya wystąpi plejada gwiazd. Na ekranie zobaczymy laureatkę Oscara Judi Dench, której partnerować będą Josh Gad, Miranda Raison i Hong Chau. W tej najważniejszej, tytułowej roli zagra brytyjski aktor Ferdia Shaw, dla którego będzie to pełnometrażowy debiut. Jak sugerują kadry zawarte w oficjalnym zwiastunie, w filmie nie zabraknie akcji, elementów magii, a także scen niczym z „Gwiezdnych wojen”. Czy szykuje się hit na Dzień Dziecka? Bardzo możliwe, gdyż premiera „Artemisa Fowla” już 29 maja.

Nowy film na podstawie książek E L James„Mister”, E L James (wyd. Sonia Draga)

E L James powraca do kin. Po sukcesie książek z serii „Pięćdziesiąt odcieni” i ich adaptacji kinowych przyszedł czas na wydaną w 2019 roku powieść „Mister”. Pikantna historia miłości Maxima Trevelyana i małomównej młodej dziewczyny Alessi Demachi trafi na ekrany za sprawą wytwórni Universal. Tak jak w przypadku wszystkich filmowych części przygód Christiana Greya i Anastasii Steel, sama pisarka została koproducentką ekranizacji „Mistera”. Szczegóły obsady czy nazwiska twórców filmu nie są jeszcze znane, bowiem ledwie została podpisana umowa sprzedaży praw do filmu pomiędzy studiem Universal a autorką książek. Biorąc jednak pod uwagę sukces, jaki odniosły poprzednie adaptacje, także i tym razem możemy wieszczyć frekwencyjne i kasowe powodzenie produkcji.

„List do króla”, Tonke Dragt (wyd. Dwie Siostry)

Książka uznana za najlepszą holenderską powieść młodzieżową drugiej połowy XX wieku, pierwsza część serii fantasy, która sprzedała się w milionach egzemplarzy na całym świecie. Na podstawie powieści „List do króla” urodzonej w Dżakarcie holenderskiej pisarki Tonke Dragt powstał już w 1998 roku pełnometrażowy film w reżyserii Pietera Verhoeffa. Teraz „List do króla” został na potrzeby platformy Netflix zaadaptowany jako serial. W obsadzie obok Amira Wilsona grającego młodego rycerza Turiego, którego zadaniem jest dostarczenie tytułowego listu, zobaczymy między innymi Islama Bouakkaza, Thaddeę Graham oraz Ruby Ashbourne Serkis. Premiera sześcioodcinkowego serialu już 20 marca. Premiera trailera odbyła się w zeszłym tygodniu.

Fotografia otwierająca: HBO


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Malkontent 03.03.2020 10:05
Czytelnik

Z reguły film mnie rozczarowuje. Szczególnie kiedy występuje zbyt duża ingerencja w treść. Dotyczy to większości filmów.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 03.03.2020 08:19
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post