rozwiń zwiń

Pośród cieni

Okładka książki Pośród cieni Agnieszka Hałas Patronat LC
Okładka książki Pośród cieni
Agnieszka Hałas Wydawnictwo: Rebis Cykl: Teatr węży (tom 2) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Teatr węży (tom 2)
Rebis
2017-10-17
2013-01-01
demony fantastyka i fantasy klątwa literatura fantasy literatura polska mag magia niebezpieczeństwo podstęp walka dobra ze złem zabójca zagrożenie zaraza

Okładka książki 24.02.2022 Aleksandra Bednarska, Jakub Bielawski, Patryk Bogusz, Michał Cetnarowski, Tomasz Czarny, Jarek Dobrowolski, Szymon Drzymała, Mateusz Dudek, B. A. Feder, Agnieszka Fulińska, Artur Grzelak, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Dawid Kain, Grzegorz Kałużny, Jarosław Klonowski, Aleksandra Klęczar, Aleksandra Knap, Marek Kolenda, Wojciech Kulawski, Paweł Majka, Katarzyna Michalewicz, Marcin Mierzejewski, Marcin Nadratowski, Marcin Opolski, Łukasz Orbitowski, Romuald Pawlak, Jacek Pelczar, Marcin Podlewski, Michał Protasiuk, Joanna Krystyna Radosz, Radosław Rak, Krzysztof Rewiuk, Magdalena Salik, Paula Uzarek, Hubert Wojciechowski, Mariusz Wojteczek
Ocena 9,2
24.02.2022 Aleksandra Bednarsk...
Okładka książki Szepty. Charytatywna antologia opowiadań na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Piotr Chojnowski, Tomasz Duszyński, Grzegorz Gajek, Agnieszka Hałas, Aneta Jadowska, Magdalena Kubasiewicz, Tomasz Maruszewski, Jakub Małecki, Marcin Mortka, Martyna Raduchowska, Paweł Radziszewski, Sebastian Sadlej, Agnieszka Szmatoła, Milena Wójtowicz, Magdalena Świerczek-Gryboś
Ocena 7,3
Szepty. Charyt... Piotr Chojnowski, T...
Okładka książki Harde Baśnie Ewa Białołęcka, Krystyna Chodorowska, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Anna Kańtoch, Marta Kisiel, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,9
Harde Baśnie Ewa Białołęcka, Kry...
Okładka książki Tarnowskie Góry Fantastycznie 2 Jakub Bielawski, Michał Cetnarowski, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Grzegorz Janusz, Marta Kładź-Kocot, Paweł Matuszek, Marcin Melon, Sławomir Nieściur, Tadeusz Oszubski, Romuald Pawlak, Bernadeta Prandzioch, Michał Studniarek, Aleksandra Zielińska
Ocena 7,3
Tarnowskie Gór... Jakub Bielawski, Mi...

Oficjalne recenzje i

Strzępki wspomnień pośród cieni

Link do recenzji

841 1 250

Bohater który poszukuje swojej utraconej przeszłości wydaje się banałem ale podany w tej formie sprawia że się do niego przywiązałem i bardzo chciałem poznać jego dalsze losy. Bardzo polecam całą serię.

1976

Pierwsza odsłona cyklu Teatr węży Agnieszki Hałas, może nie podbiła mojego serducha, ale na tyle mnie zaintrygowała, iż postanowiłam kontynuować przygodę z tajemniczym ka-ira. Dlatego też w miarę „na świeżo” zdecydowałam się sięgnąć drugą odsłonę serii pod tytułem Pośród cieni i już wiem, że polubimy się z tym cyklem. :)

Na celowniku Srebrnych.
"Żyjąc poza prawem, nigdy nie wiesz, co przyniesie jutro. Krzyczący w Ciemności przekonuje się o tym, gdy schronienie w Podziemiach przestaje być bezpiecznym azylem.
Nie on jeden ma kłopoty. Lorraine, córka fałszywego maga, pada ofiarą klątwy. Anavri, która najbardziej na świecie boi się skażonego daru, czuje, że jej najgorszy koszmar zaczyna się stawać jawą.

Brune, niegdyś uzdrowiony z szaleństwa, niebezpiecznie oscyluje na granicy ponownego osunięcia się weń. Dręczą go wizje i sny. Pokazują utraconą przeszłość, czy kłamią? Tymczasem w realnym świecie czyha gildia przestępcza oraz srebrni magowie, przed którymi nie da się uciec nawet w śmierć.

W labiryncie sfer są miejsca, gdzie można na jakiś czas się ukryć, i miejsca, gdzie można szukać odpowiedzi. Czy to wystarczy, aby zmylić za sobą ślad?"

Brune Keare i jego przeszłość.
Nie będę ukrywać, iż przed sięgnięciem po tę odsłonę cyklu, miałam trochę obawy, że znowu będę się zachwycać światem, bohaterami drugoplanowymi, ale ten główny „baletmistrz” i wątek przewodni będą rozwodnione jak piwo na wiejskim festynie.

Na szczęście już pierwsze strony rozwiały moje wątpliwości, a wątek Brune Keare jak i sama jego postać zaczęły nabierać rumieńców. Tak, gościu w końcu przestał się tylko snuć „po planszy” jak smród po gaciach, ale gdzieś między oparami opium i walką ze Srebrnymi, rozpoczął poszukiwania (trochę wymuszone ;)) własnej tożsamości. Dzięki czemu to tu to tam pojawiają się umiejętnie wplecione smaczki z jego przeszłości.

Jeżeli chodzi o samą fabułę, to w końcu nabiera ona liniowości i jakiegoś celu. Na scenę wkraczają nowi, ciekawi bohaterowie (początkujący pisarz, który bardzo chce bawić się w magię i zakupuje komunikujący się z czytelnikiem grymuar, dziewczyna przechodząca przemianę w żmija), którzy wprowadzają swoimi osobami nowe wątki potrzebne do rozwijania świata i fabuły.

Dlatego mogę napisać, iż jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tą odsłoną, a w szczególności kierunkiem rozwoju postaci i świata. Cieszę się już na trzecią odsłonę cyklu, a wszystkim poszukiwaczom klimatycznego, mrocznego fantasty polecam Pośród cieni Agnieszki Hałas.

Na celowniku Srebrnych.
"Żyjąc poza prawem, nigdy...

Drugi tom cyklu Teatru Węży Agnieszki Hałas nadal jest napisany na bardzo wysokim poziomie. Brune Keare daje się lepiej poznać, mamy więcej mroku i tajemnic, a także walk i brutalności. Początek jest troszkę bardziej rozlazły i dla mnie nudnawy. Jednak później to wrażenie zostaje naprawione i akcja przyspiesza.

Więcej szczegółów można poznać z mojej recenzji przedstawionej na kanale Felicjada.

Więcej szczegółów można poznać z mojej recenzji...

więcej Pokaż mimo to video - opinia

ciekawa

ciekawa

Powtarzalność rozwiązań fabularnych i schematyczność działań bohatera - to najważnie zarzuty jakie stawiam autorce.
Lektura "Teatru węży" traci coraz bardziej na atrakcyjności.

Lektura "Teatru węży" traci coraz bardziej na atrakcyjności.

Krzyczący w Ciemności w pewnym sensie krzyczał do mnie, żebym jak najszybciej sięgnęła po drugi tom serii z jego udziałem, a ja po prostu nie mogłam mu odmówić. Gdy tylko przydarzyła się okazja, by przeczytać "Pośród cieni" to niemal od razu zabrałam się za czytanie i książkę pochłonęłam w zaledwie kilka wieczorów. Podoba mi się to, że akcja jest już bardziej uporządkowana, niż w pierwszym tomie - tam czasami zdarzało mi się pogubić w tym, co się dzieje. Dopiero zapoznawałam się z historią i jej bohaterami, a wszystkie sytuacje, w które zamieszany był Brune sprawiały, że trudno było ogarnąć wszystko. Drugi tom był pod tym względem całkiem inny. Znamy już bohaterów i częściowo także ich losy, więc byłam zachwycona tym, jak toczy się akcja. Pojawiło się wiele wydarzeń, kiedy byłam w szoku, czy zwroty akcji, przez które w głowie automatycznie słyszałam "jeszcze tylko jeden rozdział" (sytuacja znana chyba wszystkim miłośnikom książek). Cieszę się także, że autorka wykorzystała w tej części też postacie, które w pierwszym tomie wydawały się być wprowadzone tylko na chwilę. Rozwinięcie ich historii w dalszych częściach serii jest dla mnie świetnym pomysłem i już nie mogę się doczekać, by przeczytać część trzecią i poznać losy już nie tylko Krzyczącego w Ciemności, ale także kilku innych postaci, które zdążyłam w obu dotychczas przeczytanych tomach poznać. "Pośród cieni" jest według mnie świetną kontynuacją serii - rzadko się zdarza, żebym bardziej polubiła drugi lub kolejny tom, niż pierwszy. Zdecydowanie polecam.

Mam mocno mieszane uczucia po przeczytaniu tej powieści. Jest bardzo ciekawa, dobrze napisana, wciągająca. Bohaterowie są mało oczywiści, zaskakujący i tajemniczy. Bardzo podoba mi się koncept osadzenia w głównej roli całej serii postaci, która z założenia jest przez świat naznaczona jako zła.
Świat został na kartach powieści ładnie rozbudowany, dodano nowe wątki, które część rzeczy wyjaśniły, ale zostawiły przynajmniej jeszcze raz tyle pytań. Mechanika, mimo że nie jest przesadnie skomplikowana, potrafi zaskoczyć w najlepszy możliwy sposób.
Na plus zdecydowanie zasługuje fakt, że widać tu postęp autorki. Pierwszemu tomowi bliżej było do zbioru luźno powiązanych ze sobą krótkich historii. Tu mamy już składną, spójną powieść. Brakuje tu jednak motywu przewodniego, jest to bardziej opis życia głównego bohatera, niż jakaś konkretna, całościowa przygoda.
A teraz do minusów, bo i takich tu można znaleźć niestety sporo. Przede wszystkim, muszę zaznaczyć, że jestem już po lekturze zbioru opowiadań zatytułowanym "Między otchłanią a morzem". Zbiór w zamyśle miał otwierać świat Zmroczy i być podstawą do tworzenia kolejnych dzieł. I to nie wyszło. W zbiorze znajduje się bodaj osiem opowiadań. Dwa z nich zostały prawie dokładnie przepisane na karty tej powieści. Tak więc mniej więcej 1/3 książki, to opowiadania, które znałem. Częściowo mam to za złe autorce, a z drugiej strony, jestem pod pewnym wrażeniem. Udało jej się wkomponować dwie wcześniej napisane historie i wokół nich osadzić całą resztę powieści. I tak jak tytułowe opowiadanie zbioru uważałem za nudne i bezsensowne, tak tu, w połączeniu z całą otoczką ponad 300 stron historii, ma ono nowy sens i znacząco zyskuje na ciekawości.
Podsumowując, uważam, że pozycja jest ciekawa i zasługuje na uwagę. Nie jest to książka bardzo porywająca, ale z pewnością sięgnę po następne tomy z tej serii.

Świetna saga. Pierwszy tom, może męczyć, a z każdym kolejnym tomem autorka się rozkręca. Dynamiczna akcja, powieść trzyma w napięciu. Polecam, również dla nastolatków.

Wartka akcja, ciężko ją odłożyć. Polecam!!

Wartka akcja, ciężko ją odłożyć. Polecam!!

Ta część jest lepsza od jedynki i bohater zyskał w moich oczach. Pojawia się kilka nowych interesujących postaci (Lorraine, Vincent) a część powraca (Marshia, Anavri, Zazel). Brune ma coraz lepszy obraz swojej przeszłości, ale nadal brakuje kilku istotnych elementów.

Dodaj cytat z książki Pośród cieni