Strzępki wspomnień pośród cieni

corbeau corbeau
12.12.2017
Okładka książki Pośród cieni Agnieszka Hałas Logo Patronat

W pałacu Opiekuna Miasta gwiezdny kryształ zaczyna lśnić w kalejdoskopie wizji. W Podziemiach z nieznanego powodu srebrni magowie zaczynają karmić umarłych. Początkujący pisarz, Vincent Ambers, nabywa grymuar, który komunikuje się z czytelnikiem. Młoda szlachcianka płaci wysoką cenę za przypadkowe otwarcie niewłaściwej koperty. Z tymi wszystkimi wydarzeniami splata się los Krzyczącego w Ciemności, jednego z najbardziej charakterystycznych bohaterów polskiej fantastyki.

„Pośród cieni” to drugi tom znakomitego cyklu „Teatr węży” Agnieszki Hałas. Odkąd srebrni magowie dowiedzieli się o tajemniczym ka-ira, mieszkającym w Podziemiach, wokół głównego bohatera zacieśnia się krąg polujących na niego wysłanników Elity, a przepowiednie nie wróżą mu niczego dobrego. Brune Keare próbuje zorganizować sobie życie w Podziemiach, ale nagle wydaje się, że każdy czegoś od niego oczekuje. Sam Brune dryfuje między kolejnymi wydarzeniami i coraz silniejszymi oparami opium, jakby utracił własne dążenia i ambicje wraz ze wspomnieniami i dawnym życiem. Mimo to ukryte siły wciąż pchają go naprzód, dzięki czemu rozwija swój dar i jest coraz bliżej odkrycia, co kryje się w cieniach przeszłości.

W „Pośród cieni” autorka rozbudowuje świat stworzony przez siebie w „Dwóch kartach”. Prolog dokładniej wyjaśnia rozdźwięk między srebrną i czarną magią, jego przyczynę i skutki. Poznajemy nowych, dobrze wykreowanych i różnorodnych bohaterów. Dowiadujemy się więcej o procesie przemiany w żmija, o sferach i enklawach, a co najważniejsze, bliżej poznajemy mroczną postać Krzyczącego w Ciemności. Sama akcja nie opiera się co prawda na żadnej spektakularnej misji, wojnie czy wyprawie, ale rozwija się we własnym rytmie, rozgałęziając się na ciekawe wątki poboczne.

Świat stworzony przez Agnieszkę Hałas przyciąga mrocznym urokiem miejsca, gdzie można natrafić na dwa rodzaje magów, różne grupy demonów, golemy, odmieńców i chowańce i gdzie pojęcia dobra i zła wymagają ciągłego definiowania na nowo. Do tego już sama złożona postać głównego bohatera zasługuje na poczesne miejsce w kanonie gatunku. Oby nowe wydanie trafiło do szerszego grona czytelników, bo książka w pełni na to zasługuje. Pozostaje tylko czekać na kolejny tom cyklu, „W mocy wichru”.

Agnieszka Kruk