Jedenaście minut

Paulo Coelho
literatura piękna 229 str.
Onze minutos

Drzewo Babel
literatura piękna
miłość sex

Kup książkę

Jak przystało na tego autora powieść lekka i zwiewna, choć tematyka ciężkawa. I jak zwykle złote myśli do wynotowania. Ta lekkość jednak czasem jest pozorna, a wnioski mogą być mylące.

Szybka w czytaniu (Przeczytałem podczas jednego lotu powrotnego), ale im dalej tym bardziej męcząca. Nie trafiają do mnie w takiej liczbie "mądrości" autora. Po kilku latach od lektury pamiętam tylko tyle, że nie mogłem się zgodzić z lekkim podejściem do zawodu prostytutki. Ciekawe ile kobiet uwierzy, że to nie pozostawia żadnych ran w duchowości i psychice kobiety?

Tak. Okazuje się, że prostytutka to też człowiek, może się w pracy zakochać, może mieć orgazm nawet z klientem, którego nie kocha.
Kobiety często udają, traktują seks jako temat tabu, o którym się nie rozmawia z partnerem a już na pewno nie z mężem. Nie zapoznają swojego mężczyzny ze swoim ciałem przez co nie znają swoich reakcji, granic możliwości swojego ciała na przeżyw...

Każda książka Coelha niesie ze sobą przesłanie. Jedenaście minut to pierwsza moja styczność z Coelho. Przeczytałam ją jednym tchem. Tu miłość została postawiona na piedestale człowieczeństwa. Myślę że książka przemówi do szerokiego grona odbiorców.

Moim zdaniem ta książka miała szokować i tym przyciągnąć czytelników, co się pewnie udało. Książka jest o tym jak prostytutka znalazła miłość. Dziewczyna pojechała w wielki świat, nie wyszła jej kariera to została prostytutką. Taka była mądra i uduchowiona, że znalazła miłość. Nie wiem, może to książka pocieszenia dla prostytutek, że nawet z najgorszego szamba można wyjść?
...

Książka opisująca losy dziewczyny, która zdecydowała się zostać damą do towarzystwa właściwie tylko ze względów finansowych (skusiło ją bogactwo i łatwość z jaką można zarobić w ten sposób pieniądze). Jak zwykle Coelho przemyca trafne rady, pouczenia, przemyślenia na życiowe tematy.

Książka bardzo mi się podobała, pełna namiętności i szalonej miłości.

Piękna i wzruszająca historia o miłości, emocjach, poświęceniu i marzeniach. Książka, której się nie zapomina.

Kontrowersyjna opowieść o losach prostytutki w obcym państwie. Z jednej strony wciągająca, chce się wiedzieć jak potoczą się losy bohaterki, z drugiej jednak bywa monotonna i bez pomysłu.
Jednak książkę czyta się bardzo szybko co sprawia, że łatwo dotrwać do końca by poznać zakończenie książki o prostytutce, ale tak naprawdę o miłości bo do tego uczucia nawiązuje większość...

Dyskusje