Cmentarzysko bezimiennych statków

Arturo Pérez-Reverte
literatura piękna 568 str.
La carta esferica

Galeria
Muza
literatura piękna

Kup książkę

APR to człowiek, który słowem i piórem włada sprawnie. Zawsze podchodzę do jego twórczości z dużą dozą ciekawości. Tym razem lekki zawód. Chyba trochę za dużo rozważań, które nie wnosiły (w moim odczuciu) do akcji zbyt wiele. Słowem - średnio, ale to i tak dobrze spędzony czas.

Książka trzymająca w napięciu cały czas. Nie mogłam się od niej oderwać. Dawno nie czytałam tak dobrej książki.

Odczuwam rozczarowanie, gdyż spodziewałam się książki przygodowej o tematyce morskiej, a dostałam... hmm, sama nie wiem w zasadzie. Odnoszę wrażenie, że Reverte też do końca nie wie, co chciał napisać i tak krążył między przygodówką, romansem, kryminałem czy esejem o życiu i piegach. I to jest chyba główny problem tej książki. Przygoda wymaga wartkiej akcji, budowania...

Po przeczytaniu "Królowej Południa" Arturo Pérez-Reverte musiałam sięgnąć po jego następną książkę. A że lubię żagle, to padło na "Cmentarzysko bezimiennych statków". Nie zawiodłam się, poszukiwanie skarbu, miłość, zła kobieta, pechowy marynarz....

Zawsze czytanie prozy tego autora sprawia mi wielką przyjemność. Tym razem przeniósł mnie na hiszpańskie wybrzeże Morza Śródziemnego. Poznajemy smak, zapach i gwar takich portów jak na przykład Kartagena, wędrując po uliczkach i nadbrzeżach wraz z bohaterami., a także czując smak soli i wiatr we włosach żeglując z nimi wzdłuż wybrzeża.
Pod koniec XVIII wieku, gdy w...

Czytadło klasy B, niestety. Piszę "niestety", bo Klub Dumas był bardzo dobry, a tu taki spadek poziomu.
Historia nawet ciekawa, ale nieznośnie drewniane dialogi, postaci są do siebie bardzo podobne, opisy ich emocji nieporadne (i chyba niepotrzebne, to w końcu książka przygodowa).
To są właśnie te krępujące książki. Widać, że autor miał aspiracje, ale nie wyszło.

W przeciwieństwie do innych powieści AP-R razi jednowątkowością, ale czyta się wspaniale

Gdy zaczęłam tę książkę czytać, nie mogłam się zupełnie skupić i rozeznać w następujących wydarzeniach. Wiedziałam, że to literatura hiszpańska - a ta jest dość specyficzna. Jednakże po przeczytaniu kilku opinii na LC postanowiłam się tak szybko nie zniechęcić.
I dobrze zrobiłam. Książka okazała się być bardzo dobrą powieścią przygodową. Ale nie tylko. Autor fajnie opisał...

Momentami opisy zbyt drobiazgowe, jak dla mnie, spowalniające akcję i rozpraszające czytelnika. Końcówka znacznie bardziej ciekawa niż początek. Polecam tym, którzy lubią niespieszne pisanie przeplatane dygresjami.
Urzekła mnie postać Coy'a. Autor wyrysował postać sympatycznego gościa, skorego do bijatyki, którego opowieści o morzu chciałoby się usłyszeć z pierwszej ręki.

Powieść wymyka się spod możliwości jednoznacznej oceny. Bezsprzecznie sprawdzi się jako dobra lektura wakacyjna. Czy jednak zasługuje na własne, stałe miejsce w domowej bibliotece? Niekoniecznie, choć o tym musi zadecydować każdy czytelnik. Akcja powieści rozgrywa się częściowo w podmorskich głębinach. Perez-Reverte na żadnej ze stron nie opada na dno literackiego...

Dyskusje

• Literatura hiszpańska