Pocałunek pod jemiołą

Okładka książki Pocałunek pod jemiołą
Lisa Kleypas Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Wallflowers (tom 5) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
2017-11-28
Data 1. wydania:
2008-01-01
Agnieszka Myśliwy
Wallflowers cykl panna amerykanin uczucia

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Bardzo lubię styl pisania Lisy Kleypas. Książka pogodna, wciągająca, barwne i z dużym poczuciem humoru dialogi. Klimat XIX wieku ciekawie opisany, chociaż po przeczytaniu książki ogarnęła mnie duża ulga, że nie urodziłam się w tych czasach w rodzinie robotniczej czy rolniczej.

Opowieść wg typowego schematu Lisy Kleypas. Wg mnie dla całego cyklu Wallflowers już niepotrzebna. Nie wnosi nic ciekawego chociaż dobrze się czyta. O ile poprzednie części mają uzasadnienie jako historie kolejnych "paprotek" tak ta część jest już trochę na siłę wy schematu. Przeczytać można ale dla całości serii już nic ciekawego nie wnosi.

Wszystkie części które nawiązują do cyklu paprotek wprost uwielbiam! Taka lekka przyjemna lektura, mogę czytać jej książki w kółko dla poprawy humoru, historie z happy endem najlepsze na handrę.

Będę w mniejszości; przyczepić się mogę tylko do tego, że była za krótka, no i że to już koniec...(no i, ewentualnie, że znowu straciłam parę chusteczek).

Obawiałam się, że ostatnia część serii o Paprotkach okaże się wymuszona, sztuczna, pisana na szybko, byle była... Jednak srogo się pomyliłam. Och, jak bardzo ta książka trzymała mnie w napięciu! Do ostatnich chwil! Nie mogłam się oderwać, dopóki jej nie przeczytałam. Mimo iż była to chyba najkrótsza książka z całego cylku Wallflowers, to z pewnością jedna z najlepszych.

Co robią Paprotki, gdy już wszystkie są szczęśliwie zamężne? Próbują uszczęśliwić brata Lillian i Daisy. Nie mogą patrzeć na jego aranżowane małżeństwo, które z pewnością nie dałoby mu radości. Dla Rafe'a Bowmana przeznaczona jest Natalie, słodka, poważna, rozsądna dama, której ojciec chce się wzbogacić poprzez mariaż. Jest gotów wydać jedyną córkę za mąż, by osiągnąć zysk. Dama do towarzystwa Natalie, Hannah, udaje się na herbatę do posiadłości w Stony Cross. Paprotki, sprytnie chcąc dowiedzieć się nieco więcej o przyszłej żonie Rafe'a postanowiły, iż spróbują podpytać o to jej przyzwoitkę. Kiedy w jednym pokoju znajdują się Hannah i Rafe, powietrze aż drży od wstrzymywanej niechęci. Hannah nie jest głupia, wie, że Natalie nigdy nie byłaby szczęśliwa z tym bezdusznym łotrem. Jednak kiedy Rafe odprowadza ją do wyjścia i porywa pocałunek w szale pożądania, nie może przestać o nim myśleć. Początkowo wypiera to ze swojej świadomości, nie lubi go, jednak nie może zaprzeczyć uczuciu, które powoli w niej wzrasta. Podobnie dzieje się u Rafe'a, który nie wierzył, że jest zdolny obdarzyć kobietę takim uczuciem. Walczy z nim, walczy ze sobą. Ale czy da się pokonać tak silne uczucie?

Co...

Zdecydowanie słabsza niż poprzednie części. Takie na siłę dopisane zakończenie cyklu. Bohaterowie mało przekonujący. Akcja słabo się rozwija. I ogólnie wszystko niespecjalnie się klei.

Jak zwykle książka Pani Kleypas bardzo wciągająca.

Jak zwykle książka Pani Kleypas bardzo wciągająca.

Książkę wybrałam spontanicznie z półki skuszona ładną okładką, bo nazwisko autorki Lisa Kleypas było mi zupełnie nieznane. Dopiero w domu zorientowałam się, że jest to piąty i ostatni zarazem tom z serii romansów historycznych "Wallflowers", gatunek literacki, który nie należy do moich ulubionych. Ale ponieważ każdą część można czytać jako odrębną całość, więc przeczytałam... Nie porwała mnie i nie sięgnę po inne książki autorki.

Początek książki dość słaby, zwłaszcza zachowanie głównej bohaterki, która, mimo swoich uprzedzeń, tak łatwo poddała się urokowi Rafe'a. Jasne, to romans, więc tak powinno być, ale jak na Lisę Kleypas, to było dość słabe, potem zrobiło się odrobinę przyjemnie i całość wyszła w porządku.

Kolejna książka, która podbiła moje serce i zostanie w nim na dłużej<3

Kolejna książka, która podbiła moje serce i zostanie w nim na dłużej<3