Diagoras z Melos. Prawda i legenda. Przyczynek do historii antycznego ateizmu

Okładka książki Diagoras z Melos. Prawda i legenda. Przyczynek do historii antycznego ateizmu Marek Winiarczyk
Okładka książki Diagoras z Melos. Prawda i legenda. Przyczynek do historii antycznego ateizmu
Marek Winiarczyk Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka historia
274 str. 4 godz. 34 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Księgarnia Akademicka
Data wydania:
2015-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Liczba stron:
274
Czas czytania
4 godz. 34 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376385976
Tagi:
Starożytność Grecja Grecja i świat grecki Filozofia grecka Diagoras z Melos Diagoras Ateizm Ateizm starożytny
Średnia ocen

10,0 10,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Hortus Historiae. Księga pamiątkowa ku czci profesora Józefa Wolskiego w setną rocznicę urodzin Katarzyna Balbuza, Jarosław Bodzek, Jacek Bonarek, Wojciech Boruch, Jerzy Ciecieląg, Edward Dąbrowa, Maria Dzielska, Paweł Filipczak, Michał Gawlikowski, Tomasz Grabowski, Paweł Janiszewski, Zdzisław J. Kapera, Mateusz Kłagisz, Agata Aleksandra Kluczek, Maciej Kokoszko, Jerzy Kolendo, Andrzej Kompa, Józef Korpanty, Rafał Kosiński, Mirosław J. Leszka, Edward Lipiński, Ireneusz Adam Łuć, Adam Łukaszewicz, Leszek Mrozewicz, Krzysztof Nawotka, Marek Jan Olbrycht, Szymon Olszaniec, Ewdoksia Papuci-Władyka, Kinga Paraskiewicz, Marcin Pawlak, Maciej Piegdoń, Tomasz Polański, Jan Prostko-Prostyński, Norbert Rogosz, Mieczysław Rokosz, Jacek Rzepka, Maciej Salamon, Nicholas Sekunda, Joachim Śliwa, Sławomir Sprawski, Stanisław Stabryła, Michał Stachura, Marek Stępień, Jerzy Styka, Robert Suski, Stanisław Turlej, Kamilla Twardowska, Jacek Wiewiorowski, Marek Wilczyński, Marek Winiarczyk, Robert Wiśniewski, Przemysław Wojciechowski, Robert S. Wójcikowski, Miron Wolny, Stefan Zawadzki
Ocena 7,5
Hortus Histori... Katarzyna Balbuza, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
10,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , , ,

Świetna monografia, w której Autor stara się przedstawić życie i działalność Diagorasa z Melos, żyjącego w V w. p.n.e. poety, który zyskał sobie miano ateisty. Książka ta jest w dużej mierze uaktualnioną wersją rozprawy doktorskiej Winiarczyka z roku 1976. Obok erudycyjnej analizy fragmentów źródłowych oraz naukowej dyskusji na temat Diagorasa zawiera także zbiór dotyczących jego osoby testimoniów. Praca jest świetnie napisana pod względem metodologicznym, a jej wstęp mógłby służyć za vademecum badań filologicznych. Autor bardzo wyraźnie pokazuje, jakie błędy popełniają uczeni, gdy niewłaściwie selekcjonują materiał źródłowy, w testimoniach wybierają ilość niż jakość, wreszcie starają się stworzyć efektowne, choć niemające pokrycia w źródłach teorie, byle tylko nie przyznać się do niewiedzy. Czasem bowiem trzeba uczciwie przyznać: ignoramus et ignorabimus.

Niniejsza monografia na pewno jest trudna w lekturze. Autor co chwilę odwołuje się do poglądów różnych uczonych, którzy w ciągu ostatnich kilku wieków zajmowali się tematem Diagorasa. Godna podkreślenia jest tu jeszcze jedna wskazówka metodologiczna: należy uważnie czytać starszą (XIX- czy nawet XVIII-wieczną literaturę przedmiotu),bowiem nieraz nowsze prace są tylko powrotem do ustaleń sprzed lat i niczego nowego nie wnoszą. Z Diagorasem sytuacja wygląda podobnie, a słowa krytyki zbierają zwłaszcza autorzy anglojęzyczni, którzy po prostu nie znają prac napisanych w innych językach.

Winiarczyk bardzo drobiazgowo rozróżnia ateizm współczesny od antycznego, poza tym zaś ateizm radykalny od krytyki religii ludowej i tradycyjnej. Umieszczając Diagorasa w tym ostatnim nurcie, pokazuje, jak późniejsza tradycja literacka uczyniła zeń radykalnego ateistę, choć w istocie krytykował on jedynie misteria eleuzyńskie. Również dzieła przypisywane Diagorasowi zostały w istocie napisane później, a późniejsi autorzy piszący o Melijczyku opierali się głównie na "katalogach ateistów" i przepisywali informacje wcześniejsze bez próby refleksji nad ich treścią. Analiza, jaką prezentuje Winiarczyk, świetnie dowodzi, jak wielu rzeczy o Diagorasie po prostu nie możemy się dowiedzieć, bo wiarygodne źródła zwyczajnie o nich nie mówią.

Moim zdaniem jest to świetna książka tak pod względem metodologicznym, jak merytorycznym. Zachęciła mnie do sięgnięcia po inne publikacje tego Autora, które spróbuję zdobyć w te wakacje.

Tomasz Babnis

Świetna monografia, w której Autor stara się przedstawić życie i działalność Diagorasa z Melos, żyjącego w V w. p.n.e. poety, który zyskał sobie miano ateisty. Książka ta jest w dużej mierze uaktualnioną wersją rozprawy doktorskiej Winiarczyka z roku 1976. Obok erudycyjnej analizy fragmentów źródłowych oraz naukowej dyskusji na temat Diagorasa zawiera także zbiór...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    10
  • Przeczytane
    4
  • Ulubione
    1
  • Grecja i świat grecki
    1
  • Filozofia
    1
  • 008.02 Filozofia (Przed)Sokratejska
    1
  • Religie, wierzenia i mity starożytności
    1
  • 29 Racjonalizm, sceptycyzm, agnostycyzm, ateizm
    1
  • Religie świata
    1
  • 45 2015
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne