Najnowsze artykuły
Artykuły
26. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie już wkrótce. Znamy program i listę gościLubimyCzytać2Artykuły
Złe wyboryWojtek0Artykuły
Uwaga konkurs! Weź udział i wygraj książki „Tożsamość“ Roberta Wysokińskiego!LubimyCzytać24Artykuły
Utrwalić to, co zapamiętane. Rozmowa ze Stanisławem BrejdygantemAdam Horowski1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Marek Winiarczyk

4
8,8/10
Pisze książki: filozofia, etyka, historia
Urodzony: 30.06.1947
Marek Winiarczyk - polski filolog klasyczny, profesor, badacz religii greckiej i filozofii antycznej. Pracownik Zakładu Historii Starożytnej w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego.http://nauka-polska.pl/dhtml/raporty/ludzieNauki?rtype=opis&objectId=9244&lang=pl
8,8/10średnia ocena książek autora
14 przeczytało książki autora
26 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2015
Diagoras z Melos. Prawda i legenda. Przyczynek do historii antycznego ateizmu
Marek Winiarczyk
10,0 z 1 ocen
13 czytelników 1 opinia
2015

2012
Euhemer z Messeny. Życie i dzieło Święta historia
Marek Winiarczyk
0,0 z ocen
4 czytelników 0 opinii
2012

2010
Hortus Historiae. Księga pamiątkowa ku czci profesora Józefa Wolskiego w setną rocznicę urodzin
7,5 z 8 ocen
14 czytelników 0 opinii
2010
Najnowsze opinie o książkach autora
Utopie w Grecji hellenistycznej Marek Winiarczyk 
9,0

M. Winiarczyk jest z pewnością badaczem, w którego pracach można dostrzec wielki porządek metodologiczny, dążenie do oddzielania przekazu źródłowego od zbudowanych na nich hipotezach badawczych, a wreszcie umiejętność praktykowania "ars nesciendi". Utopie hellenistyczne, główny temat rozprawy, zostały precyzyjnie wydzielone i dokładnie omówione. Autor przytacza bardzo dokładnie narosłą wokół nich literaturę naukową, którą dość surowo ocenia, wielokrotnie konstatując, że proponowanym przez innych uczonych pomysłom brakuje należytego oparcia w źródłach. Bardzo rozsądnie ocenił Autor postać Euhemera z Messany, który w zasadzie nie może być uznany za zwolennika euhemeryzmu w późniejszym rozumieniu tego słowa. Bardzo dobre było też ujęcie postaci Onesikritosa z Astypalai, jednego z indografów. Praca zawiera cenne aneksy: przekłady fragmentów hellenistycznych utopii (żadna z nich nie zachowała się bowiem samodzielnie) oraz bardzo drobiazgowe zestawienie występowania motywów utopijnych w literaturze greckiej i rzymskiej. Świetna monografia filologiczna.
Tomasz Babnis
Diagoras z Melos. Prawda i legenda. Przyczynek do historii antycznego ateizmu Marek Winiarczyk 
10,0

Świetna monografia, w której Autor stara się przedstawić życie i działalność Diagorasa z Melos, żyjącego w V w. p.n.e. poety, który zyskał sobie miano ateisty. Książka ta jest w dużej mierze uaktualnioną wersją rozprawy doktorskiej Winiarczyka z roku 1976. Obok erudycyjnej analizy fragmentów źródłowych oraz naukowej dyskusji na temat Diagorasa zawiera także zbiór dotyczących jego osoby testimoniów. Praca jest świetnie napisana pod względem metodologicznym, a jej wstęp mógłby służyć za vademecum badań filologicznych. Autor bardzo wyraźnie pokazuje, jakie błędy popełniają uczeni, gdy niewłaściwie selekcjonują materiał źródłowy, w testimoniach wybierają ilość niż jakość, wreszcie starają się stworzyć efektowne, choć niemające pokrycia w źródłach teorie, byle tylko nie przyznać się do niewiedzy. Czasem bowiem trzeba uczciwie przyznać: ignoramus et ignorabimus.
Niniejsza monografia na pewno jest trudna w lekturze. Autor co chwilę odwołuje się do poglądów różnych uczonych, którzy w ciągu ostatnich kilku wieków zajmowali się tematem Diagorasa. Godna podkreślenia jest tu jeszcze jedna wskazówka metodologiczna: należy uważnie czytać starszą (XIX- czy nawet XVIII-wieczną literaturę przedmiotu),bowiem nieraz nowsze prace są tylko powrotem do ustaleń sprzed lat i niczego nowego nie wnoszą. Z Diagorasem sytuacja wygląda podobnie, a słowa krytyki zbierają zwłaszcza autorzy anglojęzyczni, którzy po prostu nie znają prac napisanych w innych językach.
Winiarczyk bardzo drobiazgowo rozróżnia ateizm współczesny od antycznego, poza tym zaś ateizm radykalny od krytyki religii ludowej i tradycyjnej. Umieszczając Diagorasa w tym ostatnim nurcie, pokazuje, jak późniejsza tradycja literacka uczyniła zeń radykalnego ateistę, choć w istocie krytykował on jedynie misteria eleuzyńskie. Również dzieła przypisywane Diagorasowi zostały w istocie napisane później, a późniejsi autorzy piszący o Melijczyku opierali się głównie na "katalogach ateistów" i przepisywali informacje wcześniejsze bez próby refleksji nad ich treścią. Analiza, jaką prezentuje Winiarczyk, świetnie dowodzi, jak wielu rzeczy o Diagorasie po prostu nie możemy się dowiedzieć, bo wiarygodne źródła zwyczajnie o nich nie mówią.
Moim zdaniem jest to świetna książka tak pod względem metodologicznym, jak merytorycznym. Zachęciła mnie do sięgnięcia po inne publikacje tego Autora, które spróbuję zdobyć w te wakacje.
Tomasz Babnis