Atlas ptaków ozdobnych

Wydawnictwo SBM
2017-01-01
2017-01-01
ptaki gatunki ptaki ozdobne

Marzy mi się skrzydlaty przyjaciel, myślałam, że ten atlas pomoże mi w wyborze, ale jestem teraz oszołomiona bogactwem kolorów i gatunków ptaków od lat hodowanych w niewoli. Masa pięknych, kolorowych zdjęć oraz podstawowe informacje o ptakach, skąd pochodzą, jakie mają zwyczaje i wymagania w hodowli, czym się żywią i jak się rozmnażają. Wyboru nie dokonałam, muszę przemyśleć jakiemu ptaszkowi jestem w stanie zapewnić komfortowe warunki życia, tym bardziej, że niektóre gatunki dobrze się czują tylko w stadku, a inne mogą być singlami, ale wtedy wymagają dużo uwagi i czasu od opiekuna. Atlas polecam, warto chociaż obejrzeć.

Na półkach: , , , , , , ,

Książkę tę dostałam w prezencie i szczerze mówiąc, nie liczyłam na wiele, gdyż moja biblioteka jest obfita w pozycje o tej tematyce. A jednak- Autorowi udało się mnie zaskoczyć. Zamiast przepisywanych opisów najpopularniejszych gatunków papug i astryldów, i siląc się na "eksperckie" uwagi, książka ta zawiera bardzo szeroko- jeśli chodzi o systematykę- rozłożone gatunki: od tanagr, przez astryldy, ziarnojady, papugi, kuraki, gołębie po blaszkodziobe i inne ptaki. Co więcej, opisy niektórych gatunków nie były dotąd w Polsce publikowane, jedynie w czasopismach specjalistycznych. Tym właśnie ujął mnie Autor, nawiasem mówiąc Polak, co przeczytałam ze zdumieniem.
Nie byłabym jednak sobą, gdybym nie wytknęła błędu w opisie wróbliczki zielonorzytnej. Otóż- w książce zawarto informację, jakoby był to "gatunek polecany do wolier z innymi, małymi i łagodnymi papugami". Z tym zgodzić się nie mogę, gdyż sama mam wróbliczki (w prawdzie zielonolice) i wiem, że połączenie tych papug wielkości kanarka z przykładową nimfą, na 99% sprawi, że wróbliczki zabiją lub dotkliwie zranią nimfy (czy inne papugi ich wielkości lub mniejsze). Ta ich agresja w okresie lęgowym dotyczy też osobników własnego gatunku. Dlatego papugi te trzyma się i hoduje parami. Jednak, moim zdaniem, jedna uwaga na całą książkę to niedużo. Wśród wielu innych książek dotyczących hodowania ptaków jakie ostatnio czytałam, właśnie tę poleciłabym wszystkim miłośnikom ptaków egzotycznych.

• Nabytki 2017
  • Fauna- świat zwierząt 🐼 🐦🐺
  • Ornitologia 🐦
  • 2017
  • Literatura popularnonaukowa
  • Literatura polska 🇵🇱
  • Posiadam 📘📔📕
  • Zoologia

Dodaj cytat z książki Atlas ptaków ozdobnych