Pszczoły. Krótki lot w głąb niezwykłych umysłów

Okładka książki Pszczoły. Krótki lot w głąb niezwykłych umysłów Lars Chittka
Okładka książki Pszczoły. Krótki lot w głąb niezwykłych umysłów
Lars Chittka Wydawnictwo: Copernicus Center Press flora i fauna
flora i fauna
The Mind of a Bee
Copernicus Center Press
2023-04-26
2023-04-26
Szymon Drobniak

Nieprawdopodobne, dla jak rozległego grona czytelników przeznaczona jest ta książka, w gruncie rzeczy stanowiąca sprawozdanie z dziesiątek badań empirycznych, którym przez lata poddawane były pszoły (głównie miodne i trzmiele) oraz inne owady.

Jest dla akademików - bo zawiera gruntowne opisy rzetelnych badań.
Jest dla pszczelarzy - po pozwala spojrzeć na uprawiane z pokolenia na pokolenie hobby w zupełnie nowym świetle i z jeszcze większym zachwytem.
Jest dla zwykłych ludzi spoza branży - bo opisuje zagadnienia z wciągającą mocą dobrej powieści detektywistycznej.
Jest w końcu i dla tych, którzy sięgają po nią z powodu mody i hype'u na "zielone", "eko" i pszczelarstwo - bo dostarcza dużo głębszych wrażeń i naprawdę solidnych wiadomości.

Jestem zachwycona, podaję dalej - jako dyplomowany pszczelarz i eko-edukator.
Copernicus Center Press po raz kolejny zbiera duży plus za wytypowanie ciekawego tytułu do publikacji.

Jest dla akademików - bo zawiera gruntowne opisy rzetelnych badań.
Jest dla pszczelarzy - po pozwala spojrzeć na uprawiane z...

Fascynująca książka. Napisana z pasją i napakowana wiedzą niczym mózg pszczoły neuronami. Spójny, rzetelny wywód poprzetykany historią odkryć, jak i anegdotami dotyczącymi życia naukowców, jest wyprawą wręcz w zupełnie inny kosmos. Począwszy od opisu zmysłów pszczół, tego, jak najprawdopodobniej odbierają świat, przez wynikające z tego rozpoznawanie przestrzeni i przedmiotów, po umiejętności poznawcze, inteligencję, aż po elementy świadomości, książka jest niesamowitym kompedium wiedzy, niezwykle sprawnie napisanym. Niemniej ciekawe są momenty, w których autor wchodzi na teren filozofii umysłu, gdzie czyni wyważone, celne i dające do myślenia uwagi. Całość wieńczy zgrabne podsumowanie, z ekologicznym, nieco nieoczywistym przesłaniem. Lektura obowiązkowa.

Na podstawie badań naukowych, autor opisuje rożne cechy pszczół, które są bardzo interesujące. Bardzo wciągająca książka pełna różnych wniosków pod koniec danego zagadnienia oraz jest uzupełniona w zdjęcia i dane naukowe.

Czytacie czasami książki naukowe, true crime? Ja uwielbiam, zwłaszcza te o zwierzętach i chyba właśnie w ten sposób zainteresowała "Pszczoły. Krótki lot w głąb niezwykłych umysłów.". Czy okazała się ciekawa dla zwykłego czytelnika nie mającego nic wspólnego z tymi owadami?

chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę, że bez pszczół nie byłoby i nas, ludzi. Są to bardzo ważne stworzonka, a przy tym niezwykle inteligentne. Lars Chittka postanowił przybliżyć nam ich cechy. A okazuje się, że są to bardzo ciekawe umysły. Wiecie, że pszczoły potrafią się uczyć, są genialnymi nawigatorami, mają tak świetną pamięć, że wróciłyby do ula, do domu, nawet z bardzo daleka? A to, że wysłano je w kosmos i udało im się dostosować na tyle, że przy braku grawitacji stworzyły plaster miodu? Czyżby to mógł być zalążek możliwości mieszkania na innej planecie? No i w środku tej książki jest nie tylko masa tekstu, ale także rysunki, a nawet schemat mózgu pszczoły. Coś niesamowitego!

Powiem otwarcie i szczerze, że to jedna z najciekawszych książek naukowych, jakie miałam przyjemność przeczytać. I od razu zaznaczę, że jest napisana bardzo przyjemnie. Rozdziały nie są rozwlekane, nie jest to typowo naukowy bełkot, którego nie zrozumie nikt poza właśnie naukowcami. Obawiałam się tego, jak zawsze przy tego typu książkach, ale na szczęście jest to zbiór ciekawostek, a przy tym nie jesteśmy traktowani jak średnio rozwinięte ameby. Można wyciągnąć z lektury wiele wniosków, poznać od środka stworzenia, które zapewniają nam tak naprawdę życie.

I choć pewnie nikt się tego nie spodziewa, to "Pszczoły. Krótki lot w głąb niezwykłych umysłów." ląduje w moim top 3 tego roku. nie kryminał, nie thriller, a opowieść o stworzonkach, które czasami warto poczęstować wodą w upalny dzień gdy przycupną na naszym balkonie czy parapecie.

Podsumowując, to fascynująca opowieść. Jest w niej wszystko to, czego o pszczołach nie wiemy, a powinniśmy. Spryt, inteligencja, a przy tym, bądźmy szczerzy, urocze skrzydełka i oczka!

Recenzja powstała we współpracy z Copernicus Center Press.

2081

Jest to opowieść o sposobach naukowych dróg, które mają prowadzić do poznania umysłu pszczół.
Autor ma nadzieję, że zrozumienie je ochroni.

Autor ma nadzieję, że zrozumienie je ochroni.

Lars Chittka w swojej książce „Pszczoły..” zgodnie z podtytułem zabiera nas w „krótki lot w głąb niezwykłych umysłów” i jest to podróż fascynująca! Z książki dowiadujemy się co pszczoła potrafi, czy uczenie się przychodzi jej prosto, czy w ogóle pamięta, jak poznaje świat, jak zbudowany jest jej mózg i wreszcie czy może ma świadomość (?) Napisana przystępnie, wciągająco i nieprzytłaczająco. Rozdziały są krótkie, tematy nie są rozwlekane. Dla mnie niezwykle ciekawymi były opisy poszczególnych doświadczeń jakim poddawane były pszczółki celem oceny ich funkcji poznawczych. Niektóre z nich wydały mi się naprawdę nietypowe, bo przecież pszczół w ulu jest mnóstwo, a numerowanie ich i śledzenie ich lotu wydaje się karkołomnym zadaniem.
Nie jest to lektura dla osób w ogóle niezainteresowanych tematem, bo sięga troszkę głębiej niż powierzchowne informacje ciekawiące wszystkich. Poza tym Autor prezentuje spojrzenie tylko od strony umysłów tych owadów, wiele zapewne możnaby jeszcze o pszczołach dopisać.
Reasumując, jestem bardzo zadowolona z tej lektury. Troszkę otworzyła mi oczy na umysły tych owadów, a przy okazji przybliżyła świat etologów 🐝

Warto poczytać o stworzeniach innych niż my, to lepiej się rozumie świat.
I jak wiele można "wycisnąć" z niewielkich rozmiarów.

Warto poczytać o stworzeniach innych niż my, to lepiej się rozumie świat.
I jak wiele można "wycisnąć" z niewielkich rozmiarów.

🐝„Pszczoły. Krótki lot w głąb niezwykłych umysłów” to publikacja, w której autor opisuje badania nad inteligencją, świadomością i układem nerwowym pszczół miodnych oraz trzmieli. Jest intrygująco, ciekawie, jest mnóstwo wiedzy. Są kolorowe zdjęcia, wykresy i schematy.

🐝Lars Chittka opowiada o tym jak pszczoły widzą, czują, uczą się i funkcjonują. Bada ich indywidualne charaktery, zdolności i możliwości.

🐝Wiecie, że pszczoły były w kosmosie i zbudowały tam plaster miodu przy zerowej grawitacji? Albo, że trzmiele potrafią uczyć się przez obserwację? A może zaskoczeniem będzie dla Was informacja, że niektóre gatunki pszczół są zdolne do paraliżowania swoich ofiar i aby później karmić nimi swoje larwy?

🐝To była bardzo ciekawa publikacja, ale też intelektualnie wymagająca, dlatego myślę, że bardziej trafi do czytelników, którzy wymagają od książki popularnonaukowej więcej niż ciekawostkowej, lekkiej treści.

🐝Dla mnie pod względem merytorycznym ta książka była zdecydowanym 10/10. O jej wartości niech świadczy chociażby 50 stron bibliografii i przypisów.
Jeżeli jednak chodzi o zaangażowanie w treść to nie ukrywam, że niektóre rozdziały angażowały mnie mocnej, a inne mniej. Momentami niektóre badania nad owadami były omawiane bardzo szczegółowo, co sprawiało, że książka przybierała naukowy charakter.

Mimo wszystko uważam „Pszczoły” za zdecydowanie warte polecenia!

Interesująca i dobrze napisana książka popularnonaukowa. Lars Chittka jest naukowcem, ale pisze - jak literat.

Wspaniała książka o kochanych pszczółkach... i nie tylko. Bo i o świecie fizycznym, o działaniu zmysłów (nie tylko pszczół),o ludziach... Niesamowicie ciekawe i dobrze napisane.

• Przyroda
  • Przyrodnicze