Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym

literatura faktu
Reportaż
reportaż Norwegia państwo opiekuńcze literatura polska
Inne

świetna książka! Nie znałam problemu, niesamowite. Mnie dawno zabraliby dziecko, nie dość, że brudne to sie drze :P

Bardzo dobry reportaż, pokazane dwie strony medalu. Jedynie wplecenie poglądów politycznych uważam za zbyteczne.

Mocna treść, przekazana w bardzo przystępnej i przemyślanej formie. Czyta się jak dobry kryminał, niestety co chwila wraca refleksja, że to jednak literatura faktu... Łyka się tę książkę jak artykuł w Detektywie. Bardzo rzetelna analiza różnic kulturowych i działalności Barnevernetu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo dobra książka, która pokazuje dwie strony: Polaków i norweskie instytucje społeczne, szczególnie w kontekście popełnianych przez nie błędów. Jeśli chodzi o Polaków to mamy tu całe spektrum tego, że polscy rodzice w Norwegii są święcie przekonani, że nasz sposób wychowania jest najlepszy na świecie i okazują ignorację jeśli chodzi o dostosowanie się do obowiązujących...

Bardzo dobry, wciągający reportaż, opisane historie na długo zostają w pamięci, interesujący opis realiów życia rodzin w Norwegii.

Książka daje całkiem dobry ogląd sytuacji związanej z norweskim Barnevernetem. Szkoda, że tylko z polskiej perspektywy, bo warto byłoby zobaczyć, jak na tę instytucję zapatrują się inne nacje.

Dawno nie czytałam tak świetnego reportażu! Książka wciąga od początku i od razu wywołuje też cała paletę uczuć od oburzenia po niedowierzanie. Sposób w jaki żyją Norwegowie, jak radzą sobie z wieloma sprawami, a przede wszystkim jak zorganizowane jest ich państwo budzi w standardowym Kowalskim niezłą konsternację i zdziwienie. Mamy tu świetny socjal, nowoczesne i dobrze...

Chciałam opowiedzieć Wam dziś o "Dzieciach Norwegii" Macieja Czarneckiego. Polecało mi go wiele osób, więc w końcu po niego sięgnęłam. Tak szczerze mówiąc, mieliśmy ciężki początek i miałam chęć po prostu odłożyć książkę z powrotem na półkę. Całe szczęście, że tego nie zrobiłam! Godny polecenia reportaż, naprawdę. Myślę, że wielu z Was słyszało te wszystkie opowieści o...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rzetelny reportaz, po który z pewnościa warto siegnac.
Dodatkowy plus za przyblizenie obrazu Polaka-migranta, ktory sklania do refleksji.
Maly ale jednak Minus za uprawianie polityki w tle (komentarz dotyczacy wyborow).

"Dzieci Norwegii" to naprawdę kawał dobrego reportażu, szczegółowo przygotowanego, któremu autor niewątpliwie poświęcił długie godziny. Historie polskich czy norweskich rodzin przeplatane są rozdziałami bardziej politycznymi, rozmowami z prawnikami, psychologami czy urzędnikami, przybliżając sposób funkcjonowania opieki nad dziećmi w Norwegii.

Jeśli ktoś w Polsce słyszał o...

Dyskusje

1 726