Marilyn na Manhattanie. Najradośniejszy rok życia

Ciekawa biografia pokazująca radosny rok z tak naprawdę dramatycznego życia MM. . Pomimo że Marilyn Monroe,wielka gwiazda filmowa, znana wszystkim jako piękna, uśmiechnięta, seksowna kobieta, otaczana wiankiem przyjaciół, to tak naprawdę samotna i bardzo nieszczęśliwa osóbka, której dzieciństwo spędzone w domu dziecka i brak miłości rodzicielskiej rzuciło cień na całe życie

To chyba najprzyjemniejsza książka o MM.
Myślę, że powinny ją przeczytać przede wszystkim osoby które są już zapoznane z jej losami, gdyż ta książka skupia się jedynie na pewnym okresie jej życia.
Jeżeli ktoś jest ciekawy Nowego Jorku, szczególnie tego z lat 50tych to można poznać go oczami MM, która wbrew pozorom bardzo mało podróżowała i spędziła znaczną część życia w Hollywood z którego pochodziła.
MM zachwyca się zmieniającymi się porami roku, wolnością ludzi i stara się żyć najnormalniej jak to możliwe.
Spotyka się z przyjaciółmi z teatru, walczy o większą niezależność w swojej profesji aktorskiej, spaceruje po lasach, sprząta w domu przyjaciół u których mieszka i ekscytuje się każdą małą rzeczą którą odkrywa w Nowym Jorku.

Książka nie skupia się na planach filmowych i intensywnej pracy lecz na szukaniu samej siebie i codzienności MM dzięki której możemy lepiej poznać jej skomplikowaną naturę.

To chyba najprzyjemniejsza książka o MM.

Biografia pięknej i niezwykle nieszczęśliwej kobiety. Elizabeth Winder opisała kilka lat z życia Marilyn Monroe szczególny nacisk kładąc na rok, który spędziła w Nowym Jorku z dala od Hollywood, gdzie czuła się wykorzystywana i zaszufladkowana. Był to rok najbardziej szczęśliwy w jej życiu, pełen kontaktów z przyjaciółmi, planów i wiary w lepsze jutro, a także radości i zabawy.
Nie znam na tyle życiorysu gwiazdy, żeby stwierdzić czy fakty przedstawione w książce miały odzwierciedlenie w rzeczywistości, ale z całą pewnością mogę stwierdzić, iż tekst mocno wciąga czytelnika, wprowadza w klimat tamtych lat, a na kartach biografii cichutko pobrzmiewa głos Marilyn.
Polecam serdecznie.

Sposób w jaki autorka opisała Marilyn, całą jej postać po prostu mnie urzekł, wydaje się dokładnie taka jak ja sobie wyobrażam ❤️

Autorka książki - Elizabeth Winder - opisuje jeden rok z życia, który Marilyn Monroe spędziła w Nowym Jorku. W tym czasie Marilyn próbowała zawalczyć nie tylko o swoją aktorską niezależność, ale również odmienić swoje życie i zerwać z wizerunkiem seksownej, głupiutkiej blondynki. Obraz aktorki przedstawiony przez E. Winder jest zupełnie inny, niż ten powszechnie znany - ukazuje Marilyn jako kobietę kruchą, delikatną, inteligentą i pełną ambicji. Uzupełnieniem biografii są piękne zdjęcia aktorki. Pozycja, którą powinni przeczytać wszyscy fani twórczości Marilyn Monroe.

Dzięki tej książce dowiedziałam się jaka Marilyn była infantylna

Dzięki tej książce dowiedziałam się jaka Marilyn była infantylna

Na każdym kroku autorka podkreśla, ze Marilyn jest b inteligentna, co powoduje, ze Coraz trudniej jest w to uwierzyć

Przyzwoita biografia Marilyn Monroe opisująca jej rok spędzony w Nowym Jorku, ale szczerze mówiąc nic nowego się z tej książki nie dowiedziałem. Jako wielki fan MM czytałem wiele pozycji jej poświęconych i jakkolwiek książka ta jest pełna szczegółów i faktów znanych myślę, że każdemu z fanów Marilyn, to jednak nieco mnie nużyła i lektura jej rozwlekła się na kilka dni więcej zamiast planowanych 2/3. Jest to też książka w której infantylizm Marilyn aż kłuje w oczy, tak samo jej bałaganiarstwo i czasami aż wręcz "syfiarstwo". Pierwsza pozycja po której moja idolka zaczęła mnie nieco irytować i dała do myślenia, że logicznym jest, że aktorka była sama bo trudno byłoby z nią wytrzymać na co dzień. Autorka rozpływała się nad szczęśliwym rokiem Marilyn by potem skończyć na jej domniemanym samobójstwie. Dziwnym też dla mnie było, że Winder nie wspomniała nawet jednym zdaniem o momencie zwrotnym w małżeństwie MM z Millerem, który nadszedł w trakcie kręcenia "Księcia i aktoreczki" kiedy to Marilyn dowiedziała się co mąż o niej naprawdę myśli czytając jego otwarty na oścież pamiętnik. Ani o tego następstwie jakim było poronienie. Ani o 30-ych urodzinach Monroe, które przypadły na ten okres. Widocznie szczęśliwe "nicnierobienie" na Manhattanie było dla pisarki ważniejsze niż te co prawda nieszczęśliwe, ale kluczowe momenty w życiu gwiazdy. Mimo wszystko można, ale polecam ją tylko prawdziwym fanom Marilyn, którzy znają ją już z książek Michelle Moran czy Donalda Spoto - to są fantastyczne biografie aktorki z prawdziwego zdarzenia.

Pomiędzy 1954 a 1955 Marilyn Monroe opuściła Hollywood, aby spędzić czas na Manhattanie. Planując własne projekty, rozwijając swoje umiejętności i próbując odnaleźć samą siebie, zawarła przyjaźnie, które miały na zawsze odmienić jej sposób spoglądania na rzeczywistość.

Nie sięgam raczej po książki biograficzne. Właściwie na swoim kącie mam chyba tylko trzy takie pozycje i jeśli dobrze pamiętam, ostatnią czytałam jakieś trzy lata temu. A jednak „Marilyn na Mantattanie” kusiła mnie od swojej premiery w 2017 roku. Nawet mimo mojego braku zainteresowania kinem lat 50., czy samą postacią Monroe, po prostu gdzieś tam tkwiła w mojej świadomości i w końcu uznałam, że co mi tam: nie zaszkodzi mi drobna odskocznia, a przynajmniej może czegoś ciekawego się dowiem!
Z tym że książkę Elizabeth Winder trudno mi nazwać porządną dziennikarską robotą. Niestety. Bardzo szybko zorientowałam się, że nie mam do czynienia z czymś takim. Autorka postawiła na nieco… dziwną formę. „Marilyn na Mantattanie” próbuje bowiem narracyjnie udawać powieść. Autorka co prawda regularnie cytuje wypowiedzi znajomych Monroe, ale dodaje też od siebie wiele zdań, które po prostu nie mogą być obiektywną prawdą. Na przykład, informuje nas, jak pachniały czyjeś ręce podczas pożegnania z Marilyn: niestety, ale nie sądzę, aby coś takiego znajdywało się w jakichkolwiek źródłach.
Winder poczyniła też inny grzech, niedopuszczalny dla dzieła dziennikarskiego: zdaje się, że zupełnie zapomniała o obiektywizmie. Osiągnięcie takiego stanu w 100% jest wprawdzie niemożliwe, ale to, co dzieje się w „Marilyn na Mantattanie” przekracza granicę dobrego smaku. Nie wiem wiele o pani Monroe, ale jestem absolutnie przekonana, że nie była takim ideałem, jak w tej pozycji.
Autorka na siłę próbuje przekonać czytelnika, że Marilyn była osobą niebywale inteligentną i wrażliwą, utalentowaną ponad miarę. Podkreśla to w swoich wypowiedziach bardzo regularnie, nawet nie udając, że próbuje się powstrzymywać. Idealizuje Monroe, a mimo to między wierszami da się dostrzec w aktorce istotę nieszczególnie stabilną. Kokietkę, która uwielbia spędzać czas z mężczyznami, która nie potrafi powstrzymać się od flirtu. Z jednej więc strony Winder stara się zburzyć obraz aktorki jako stereotypowej blondynki, jednak robi to w sposób absolutnie niewprawny.
Mimo tego jednak, że pod kątem dziennikarskim to na pewno nie jest rzecz dobra, to wydaje mi się, że za pozycja znajdzie bez problemu swojego odbiorcę. Została wyraźnie napisana po to, by czytelnik po prostu dobrze się poczuł. By poznał silną, kobiecą osobowość, pokiwał głową i powiedział sobie: też tak przecież mogę! Dlatego wydaje mi się, że „Marilyn na Mantattanie” sprawdzi się przede wszystkim jako odskocznia dla osób, które poszukują lekkiej i przyjemnej lektury. Być może opartej na faktach, ale nie mających wielkich ambicji do poznawania tylko prawdy na temat Monroe.
Niestety, osoby szukające czegoś naprawdę ambitnego mogą się poczuć mocno rozczarowane. Nie jest to ani pozycja wybitnie dobra językowo (bo wtedy niedoróbki dziennikarskie można by wybaczyć),ani obiektywnie przekazująca informacje na temat tytułowej bohaterki. Przyznam, że sama z czasem zaczęłam się w trakcie lektury po prostu męczyć. Cóż, przynajmniej jedną ma ta książka zdecydowaną zaletę: jest naprawdę ładnie wydana. W dużym formacie, twardej oprawie i ze zdjęciami na początku każdego rozdziału.

Książkę się świetnie czyta - atencja wobec detali, ciekawe szczegóły, nasycenie językiem opisującym doznania sensoryczne. Nie zmienia to faktu, że ma się wrażenie, że autorka idealizuje bohaterkę biografii, a czasem wręcz ,,pudruje" jej grzeszki. Jeśli jednak nie traktujemy tej książki jako bezstronnego źródła informacji, to jest to niewątpliwie doskonała pozycja na leniwe popołudnie z kubkiem kawy w ręku.

• Biografie
  • Ebooki

Elizabeth Winder Marilyn na Manhattanie. Najradośniejszy rok życia Zobacz więcej

Video

Video