Życie w średniowiecznym zamku

- Kategoria:
- historia
- Cykl:
- Życie w średniowieczu (tom 1)
- Tytuł oryginału:
- Life in a Medieval Castle
- Wydawnictwo:
- Znak
- Data wydania:
- 2017-06-16
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-06-16
- Data 1. wydania:
- 2015-10-06
- Liczba stron:
- 320
- Czas czytania
- 5 godz. 20 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324041879
- Tłumacz:
- Jakub Janik
- Tagi:
- Historia Średniowiecze Mediewistyka Zamek Zamek średniowieczny Życie codzienne Historia codzienności Rycerze Rycerstwo
Poznaj świat, który zainspirował George`a R.R. Martina
Zwiedzałeś kiedyś zamek?
Widziałeś ich wiele, ale wciąż nic o nich nie wiesz. Dwoje cenionych historyków przedstawia barwny świat życia średniowiecznej warowni. Od władcy i jego pani, przez rycerza, halabardnika zasypiającego przy bramie, aż po pomocnika kuchennego i jego psa.
Czy mieszkańcy zamków się nudzili? Co jedli? Czy obowiązywał tam wyjątkowy kodeks zachowań seksualnych? Dlaczego moda na dwie sypialnie ratowała życie, i to nie tylko małżeńskie?
Do czego służyły pomieszczenia w zamku? Od tych reprezentacyjnych aż po te, w których przebywała tylko służba. Czy każde z nich miało swoje sekrety?
Joseph Gies i Frances Gies prowadzą nas przez życie w średniowiecznej warowni, które zachwyca i zaskakuje.
Oglądasz Grę o tron?
Sprawdź, z czego skorzystał George R.R. Martin, tworząc zachwycający świat Pieśni Lodu i Ognia. Odkryj postaci, które posłużyły mu do stworzenia bohaterów Gry o tron. Szukaj powiązań i krocz śladami mistrza.
Życie w średniowiecznym zamku to lektura obowiązkowa dla miłośników historii oraz każdego wielbiciela George`a R.R. Martina
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
OPINIE i DYSKUSJE
Dla kogoś interesującego się średniowieczem - ciekawa perełka - co prawda opis dotyczy średniowiecza na zachodzie - ze szczególnym uwzględnieniem Anglii, Francji i Normandii, ale tłumaczy skąd się wziął szeryf, skąd tyle buntów wielmoży przeciw władzy królewskiej (Anglia ). Oczywiście my nie mamy się czego wstydzić - nasza "Polska Piastów" Jasiennicy wciąga tę pozycję przez dziurkę od nosa, ale dla mnie osobiście to pierwsza książka tak szeroko traktująca o średniowieczu na Zachodzie - takim zwykłym, nie naładowanym historycznymi wydarzeniami, tylko codziennością toczącą się wokół tytułowego Zamku.
Dla kogoś interesującego się średniowieczem - ciekawa perełka - co prawda opis dotyczy średniowiecza na zachodzie - ze szczególnym uwzględnieniem Anglii, Francji i Normandii, ale tłumaczy skąd się wziął szeryf, skąd tyle buntów wielmoży przeciw władzy królewskiej (Anglia ). Oczywiście my nie mamy się czego wstydzić - nasza "Polska Piastów" Jasiennicy wciąga tę pozycję przez...
więcej Pokaż mimo to"Życie w średniowiecznym zamku" F. Gies i J. Gies to książka, która przybliża czytelnikowi historię powstawania zamków oraz życie codzienne mieszkańców tych warownych fortyfikacji.
Jest to w mojej opinii książka skierowana głównie dla czytelników, którzy dopiero chcą się zapoznać z budową i historią zamków.
Osoby, które wiedzą już, jak funkcjonowały i jaką rolę pełniły te warownie, nie dowiedzą się niczego nowego.
Ponadto autorzy skupili się w swojej publikacji wyłącznie na historii zamków angielskich, a w szczególności na zamku Chepstow.
Brakowało mi szerszego spojrzenia na tę tematykę. Nie ma żadnych porównań do zamków w innych europejskich krajach. A szkoda... Książka byłaby dużo ciekawsza, a jej przekaz edukacyjny bez wątpienia większy.
Zaletą książki "Życie w średniowiecznym zamku" jest natomiast jest to, iż napisana przystępnym, przejrzystym językiem, dzięki czemu jest prosta w odbiorze. Czyta się ją szybko i przyjemnie.
"Życie w średniowiecznym zamku" F. Gies i J. Gies to książka, która przybliża czytelnikowi historię powstawania zamków oraz życie codzienne mieszkańców tych warownych fortyfikacji.
więcej Pokaż mimo toJest to w mojej opinii książka skierowana głównie dla czytelników, którzy dopiero chcą się zapoznać z budową i historią zamków.
Osoby, które wiedzą już, jak funkcjonowały i jaką rolę pełniły te...
Ciekawa książka. Szkoda tylko, że obejmuje jedynie Europę Zachodnią. Warto było pokusić się o wskazanie różnic między róznymi regionami Europy.
Ciekawa książka. Szkoda tylko, że obejmuje jedynie Europę Zachodnią. Warto było pokusić się o wskazanie różnic między róznymi regionami Europy.
Pokaż mimo toSporo informacji, ale średnio to ciekawe. Ilustracje umilają zdobywanie wiedzy. Polecam tylko zainteresowanym.
Sporo informacji, ale średnio to ciekawe. Ilustracje umilają zdobywanie wiedzy. Polecam tylko zainteresowanym.
Pokaż mimo toMoże i jest to niezła książka historyczna, może i ukazuje urywki z życia zamkowych mieszkańców i organizację tak skomplikowanej maszynerii, jaką był średniowieczny zamek, tylko dlaczego jest napisana jak nudny podręcznik, w mało porywającym stylu, nie oddziałuje na wyobraźnię i nie zagląda w każdy zakamarek średniowiecznych budowli?
Dla historyków zbyt pobieżna, dla amatorów zbyt szczegółowa i tylko w ok. 30% na temat, czyli dla kogo? Nie dla mnie. Rozczarowanie.
Może i jest to niezła książka historyczna, może i ukazuje urywki z życia zamkowych mieszkańców i organizację tak skomplikowanej maszynerii, jaką był średniowieczny zamek, tylko dlaczego jest napisana jak nudny podręcznik, w mało porywającym stylu, nie oddziałuje na wyobraźnię i nie zagląda w każdy zakamarek średniowiecznych budowli?
więcej Pokaż mimo toDla historyków zbyt pobieżna, dla...
Chateau De Lisioł.
Po wszystkich ostatnich przygodach Lisioł postanowił pogościć się na średniowiecznym zamku. W końcu należy mu się nieco luksusu, odpowiednia obsługa, mięciutkie łóżeczko z przeciągami zimą.. Czekajcie, coś tutaj Lisiołowi śmierdzi, jak to przeciągi? Cóż Lisiołek nie wiedział, że na zamkach było nieco problemów, i to nie tylko z przeciągami. Oblężenia, intrygi, śmiertelne toalety, niezdarna służba, nie mówiąc już o wyżywieniu. Trzęsąc się z zimna, Lisiołek zszedł właśnie na dół spytać co na obiad. Gospodarz uśmiechnął się, oznajmiając, że dzisiaj będą jeść u sąsiada, a potem u kolejnego i kolejnego, bo tak jest taniej, jeździć i wbijać się komuś na chatę, albo dokładniej na kuchnię... Lisiołowi już ten pomysł nie przypadł do gustu, ale co zrobić? Pojechał więc ze wszystkimi na ten królewski turnus stołówkowy, marudząc pod nosem, że nie tak wyobrażał sobie zamkowe luksusy. Zły i zmarznięty wpadł do zamku sąsiada i od razu rzucił się na pierwszy lepszy dzban z czymś ciepłym. Okazało się, że w środku znajduje się hipokras, czyli wino zabarwione za pomocą ciemnoczerwonego korzenia nazywanego alkanną barwierską, lub doprawiane np. cukrem, miodem i ziołami. To zdecydowanie było doprawione mocnymi ziołami! Lisioł oblizał się zachłannie, postanawiając osuszyć całą spiżarkę sąsiada. Zaczął więc od beczki słodkiego wina, następnie przetoczył się przez gaskońskie i reńskie. Kto Lisiołkowi zabroni? Król Edward III jednego roku zamówił 170 310 galonów wina, a Lisioł nie czuje się gorszy od monarchy! Po winie zabrał się za beczki piwa, jednak zaskoczyły go oznaczenia. Piwo pierwszej, drugiej i trzeciej jakości?! Wystarczyło, że powąchał te ostatnie, a z miejsca wytrzeźwiał! Lisioł kategorycznie nie poleca nikomu piwa trzeciej jakości, ale każdy planujący spędzić miłe wakacje na średniowiecznym zamku, powinien najpierw zapoznać się z książką "Życie w średniowiecznym zamku", autorstwa Joseph i Frances Gies. Dogłębna lektura tegoż dzieła może znacząco wpłynąć na wakacyjne plany.
Chateau De Lisioł.
więcej Pokaż mimo toPo wszystkich ostatnich przygodach Lisioł postanowił pogościć się na średniowiecznym zamku. W końcu należy mu się nieco luksusu, odpowiednia obsługa, mięciutkie łóżeczko z przeciągami zimą.. Czekajcie, coś tutaj Lisiołowi śmierdzi, jak to przeciągi? Cóż Lisiołek nie wiedział, że na zamkach było nieco problemów, i to nie tylko z przeciągami. Oblężenia,...
Trochę zbyt ogólna, prawdziwego miłośnika może zniechęcić brakiem wgłębienia jednak jest bardzo ciekawa i przedstawia wiele aspektów średniowiecznego życia.
Trochę zbyt ogólna, prawdziwego miłośnika może zniechęcić brakiem wgłębienia jednak jest bardzo ciekawa i przedstawia wiele aspektów średniowiecznego życia.
Pokaż mimo toDrogi Tłumaczu, Panie Jakubie Janik!
Dobry tłumacz powinien perfekcyjnie poruszać się w obu językach.
W języku polskim:
bardziej odpowiednim = odpowiedniejszym;
bardziej sztywno = sztywniej;
bardziej pojemne = pojemniejsze;
bardziej efektywny = efektywniejszy;
najbardziej powszechnymi = najpowszechniejszymi;
najbardziej odważna = najodważniejsza;
najbardziej charakterystycznych = najcharakterystyczniejszych;
najbardziej niebezpiecznego = najniebezpieczniejszego;
najbardziej radosnego = najradośniejszego.
To tylko część niewłaściwie stopniowanych przymiotników.
Czy szacowne wydawnictwo "Znak" zatrudnia korektę?
Drogi Tłumaczu, Panie Jakubie Janik!
więcej Pokaż mimo toDobry tłumacz powinien perfekcyjnie poruszać się w obu językach.
W języku polskim:
bardziej odpowiednim = odpowiedniejszym;
bardziej sztywno = sztywniej;
bardziej pojemne = pojemniejsze;
bardziej efektywny = efektywniejszy;
najbardziej powszechnymi = najpowszechniejszymi;
najbardziej odważna = najodważniejsza;
najbardziej...
Tytuł nieadekwatny do treści. O życiu w zamku ściśle jest może z 20% treści, reszta to tematy związane które dominują. Sięgając po tę pozycję spodziewałem się czegoś innego i czuję spory niedosyt.
Tytuł nieadekwatny do treści. O życiu w zamku ściśle jest może z 20% treści, reszta to tematy związane które dominują. Sięgając po tę pozycję spodziewałem się czegoś innego i czuję spory niedosyt.
Pokaż mimo toBardzo dobra. Polecam jako taką formę dopowiedzenia do szkolnych lekcji historii.
Bardzo dobra. Polecam jako taką formę dopowiedzenia do szkolnych lekcji historii.
Pokaż mimo to