Zapomniana historia nauki, czyli fantazje i facecje naszych dziadków

- Data wydania:
- 2017-10-10
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-10-10
- Liczba stron:
- 352
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788301193942
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Naukowe PWN
- Tagi:
- nauka historia nauki
- Kategoria:
- nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
- Data wydania:
- 2017-10-10
- Liczba stron:
- 352
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788301193942
- Tagi:
- nauka historia nauki
Jednym ze wspomnień mojego wczesnego dzieciństwa jest miesięcznik Horyzonty techniki prenumerowany przez ojca. Niczym bohater schulzowskiego opowiadania Księga pochłaniający historię Anny Csillag i jej cudownego środka na porost włosów, z wypiekami na twarzy czytywałem wtedy rubrykę Fantazje i facecje naszych dziadków. Do dziś pamiętam rysunki przedstawiające majestatyczne zeppeliny i wielkie maszyny parowe, albo panów w melonikach (jak gdyby wyjętych wprost z obrazów Magritte'a) pedałujących z jakąś dziwną zawziętością, by w ten sposób poruszać skrzydłami ornitopterów.
Autor
„Zapomniana historia nauki …” to zbiór ciekawych, przewrotnych esejów opisujących mniej znane fakty naukowe. Autor pokazuje jak długą i żmudną drogę należało przebyć, abyśmy mogli korzystać z dobrodziejstw współczesnej techniki. Niewątpliwą zaletą książki jest wybór tematów mało znanych, dotyczących zaskakujących aspektów ludzkiej aktywności. Autor pokazuje naukę od mniej koturnowej strony, wraz z jej ślepymi uliczkami, curiosami, paranauką, także cechy osobowości (te pozytywne i te wstydliwe) ludzi próbujących rozwijać wiedzę i technikę. Przybliża także czytelnikowi nietuzinkowe i barwne osobowości. Nie unika przy tym tematów kontrowersyjnych, starając się pokazać ich uwarunkowania psychologiczne, społeczne czy historyczne.
Książka jest przeznaczona dla szerokiego grona czytelników zainteresowanych nauką, jej historią, ciekawymi postaciami ludzi tworzących cywilizację, ale również jej manowcami i ślepymi uliczkami.
Książka dr Rejmera wprowadza czytelnika w nieznany już dla wielu świat optymizmu poznawczego, charakterystycznego dla XIX stulecia. Czytając ją, przenosimy się w świat zbliżony do tego, stworzonego przez Cyrusa Smitha z Tajemniczej wyspy czy kapitana Nemo z 20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi. (…) niezwykle miło jest pobyć przez chwilę w towarzystwie bohaterów tej książki, którzy potrafili przez całe życie wierzyć w poznawalność i możliwość ujarzmienia świata. O ile jednak Julius Verne wymyślał świat i bohaterów w nim żyjących, w książce Krzysztofa Rejmera spotykamy realnie żyjących i działających ludzi. Ich niezłomny optymizm może imponować, a wręcz zachęcać do porzucenia – przynajmniej intelektualnie – ograniczeń tak zwanej życiowej mądrości.
Z recenzji Marka Kordosa
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Zapomniana historia nauki, czyli fantazje i facecje naszych dziadków
Dodaj cytat
Opinie [10]
Książka „Zapomniana historia nauki, czyli fantazje i facecje naszych dziadków” Krzysztofa Rejmera, to przypomnienie o zapomnianych autorach wymyślnych przyrządów, dziwacznych opisów przyrody, dążących zawładnąć przestrzenią powietrzną i wytworzeniem złota z różnych metali.
więcejNajwięcej miejsca autor poświęcił ludziom którzy budowali latające machiny. Możliwość wzniesienia...
Skarbnica ciekawostek. Idealna jako punkt wyjścia do późniejszego wczytania się osobno w życiorysy konkretnych uczonych/ pisarzy/ wynalazców, a nawet leśniczych. Lub właśnie jako uzupełnienie, doskonale znanych komuś tematów i osób, w smaczki i ciekawostki których nie znajdziemy w podręcznikach.
więcejŚwietnie obrazuje różne społeczeństwa na przestrzeni lat oraz ucieleśnia...
Dzieje homo sapiens, to nieustanna walka z własnymi słabościami, popędami oraz fascynacjami, które pozwalają naszemu gatunkowi tworzyć rzeczy wspaniałe, piękne, ale i okrutne. Powstanie wielu wybitnych wynalazków to historia nie tylko niezliczonych prób i błędów. To również dzieje fascynacji i facecji (z łac. facetia – żart, dowcip), które pozwalały przekraczać jednostkom...
więcejKsiążka gromadzi najdziwniejsze pomysły XIX wiecznych i wcześniejszych wynalazców, naukowców i pisarzy dotyczące głównie nowych sposobów i miejsc do podróżowania. Zaskakuje stosunkowo wczesne pojawienie się Księżyca jako miejsca, na którym można stanąć. Więcej, ówcześni wyobrażali sobie, że żyją tam zaawansowane cywilizacje podobne do ziemskiej. Kiedy tylko sprawdzono...
więcejHistoria nauki może być wyprawą w krainę baśni!
więcejPod warunkiem, że zboczy z drogi utartej, znanej i jedynie słusznej, wytyczonej przez idee i autorytety. Autor dokładnie to zrobił! Skręcił na „śmietnisko” historii nauki. Zagłębił się w odrzucone losy ludzi zapomnianych, wzgardzonych, odsuniętych na margines, a nawet przeklętych. W gąszcz wynalazków potępionych przez im...
Początek niezły, trzymający się kupy i na temat. Od około połowy - koszmarek. Chaos, chaos, chaos. Rozdziały z czapki, niewiele mające wspólnego z nauką, jakby nagle czytało się inną książkę. Żartobliwe wycinki z bardzo starych gazet przeplatane historiami o maszynach latających. Do tego pisane miejscami bardzo nieprzystępnym językiem (trudno zrozumieć francuskie wstawki...
więcejLudzka fantazja nie zna granic, o czym możemy się czasami przekonać śledząc różnorodne fake newsy, ale to zjawisko nie było obce i naszym przodkom, którzy z jednej strony dzięki pomysłowości przyczynili się do postępu, ale też ich przekonania bywały swoistymi hamulcami, a o ich dokonaniach z perspektywy czasu czytamy z wielkim zdziwieniem. Często są to informacje niepełne,...
więcejPowiem szczerze, iż ta książka wywołała u mnie mieszane uczucia. Mianowicie liczyłem bardziej na bogato ilustrowane kompendium wiedzy o różnych teoriach i wierzeniach ludzi, kiedy jeszcze nie było aż tak rozwiniętej nauki. Po części zostało mi to dane, ale w mniej przystępnej formie.
więcejTa książka w prawie całości składa się z samego tekstu, który tylko czasami wzbogacony...
http://kasiek-mysli.blogspot.com/2018/04/zapomniana-historia-nauki-czyli.html
Pokaż mimo to"Zapomniana historia nauki" Krzysztofa Rejmera to dziwna książka. Składa się z kilkudziesięciu opowiastek, które dość trudno objąć jednoznacznie tematycznie. Treścią jej nie jest nauka, nie ma tu też wyszukanego i trudnego słownictwa. Nie odnajdziemy w niej regularnego historycznego pejzażu rozwoju techniki. To bardzo luźno powiązany zbiór czasem smutnych, czasem...
więcej