Liczby natury. Nierealna rzeczywistość matematycznej wyobraźni

Ian Stewart Wydawnictwo: Copernicus Center Press nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Nature's Numbers: The Unreal Reality Of Mathematics
2016-02-18
1996-01-01
Michał Tempczyk
Copernicus Center Press
nauka matematyka liczba natura
Nature's Numbers: The Unreal Reality Of Mathematics
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
2016-02-18
Michał Tempczyk
nauka matematyka liczba natura

Trochę mnie rozczarowała ta książka. Podzielam opinie występujące tutaj, że jest ona o wszystkim i o niczym. Niemniej jednak część rozdziałów jest ciekawa.

Książkę przeczytałem jako laik w problematyce, którą porusza. Publikacja nie wywarła na mnie jakiegoś szczególnego wrażenia, według mnie to zbiór ciekawostek i przykładów otaczającej nas rzeczywistości matematycznej.

Wyjątkowo słaba książka, o wszystkim i o niczym. Kilka ciekawostek może zostać w głowie ale jako całość jest poprostu bez sensu. Nie wiem jak długo autor ją pisał, ale nie zdziwiłbym się jakby zmieścił się w weekend. Strata czasu.

Treść zawarta w książce przez autora ukazuje jak wszystko we wszechświecie - od bakterii do układu planet a nawet dalej, jest w pewnym sensie podporządkowane pewnym rytmom, symetriom, antysymetriom, układom liczbowym. Niezwykle pobudzające wyobraźnię miały poszczególne opisy i końcowa teoria bądź założenie, jednak miejscami autor, nie chcąc się posługiwać liczbami i wzorami...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

2036

Trochę się zawiodłam na tej książce. Zaczynając od tego, że roi się od literówek [halo korekta! śpicie tam czy co?] kończąc na tym, że jest dość mocno powierzchowna a przy tym dość oporna w odbiorze [przynajmniej dla mnie]. Jak ktoś słusznie zauważył we wcześniejszej opinii autor rzuca pojęciem, niezbyt dokładnie je wyjaśnia, po czym rzuca przykładami.
Spoko, ja rozumiem,...

Ciekawa książka, choć przyznam, że niektóre tematy były jedynie pokazywane w świetle niezwykłych ciekawostek, bez wyjaśniania na czym polegają. Tymczasem inne zagadnienia były powtarzane wielokrotnie. Czytałem z wielkim zainteresowaniem, porównania autora, dygresje i opisy są często bardzo trafne, mądre i inteligentne, niemniej niektóre akapity potrafią zanudzić, czy to...

Jest w tej książce świetny rozdział, który naprawdę coś wnosi do rozumienia świata: rozdział dotyczący chaosu. Ładnie to jest wytłumaczone i fajnie się o tym myśli.

Niestety cała książka jest chora na bezmyślność. To znaczy autor pisze o różnych wzorach matematycznych, do których rzekomo stosuje się przyroda, na przykład pisze że możemy zaobserwować w świecie rożne rodzaje...

Ian Stewart w ciekawy i prosty sposób przedstawia wzory matematyczne pojawiające się w przyrodzie. Zaczyna od prostych przykładów a kończy na teorii chaosu. Książka kończy się rozdziałem zapowiadającym powstanie kolejnego działu matematyki, który będzie w matematyczny sposób opisywał naturę. Ciekawa książka, po której czytelnik zda sobie sprawę, że wszystko dookoła nas ma...

Książka o matematyce, w której pojawia się tylko jeden wzór i dwa wykresy. Dla matematycznego laika (jak ja) pozycja mega ciekawa, dla osób którzy matmy liznęli w stopniu ponadśrednim pewnie nic nowego. Niemniej jednak ciekawa odskocznia od beletrystyki i reportaży.

To mogła być świetna książka, jednak coś poszło nie tak. Zagadnienia opisywane są zbyt powierzchownie, mam wrażenie, że autor próbował jak najbardziej unikać matematyki, tak by zainteresować czytelników o małej wiedzy matematycznej. Można przeczytać, ale nie polecam szczególnie.

• 2018
  • 2019