Liczby natury. Nierealna rzeczywistość matematycznej wyobraźni

Okładka książki Liczby natury. Nierealna rzeczywistość matematycznej wyobraźni
Ian Stewart Wydawnictwo: Copernicus Center Press nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Nature's Numbers: The Unreal Reality Of Mathematics
Copernicus Center Press
2016-02-18
1996-01-01
Michał Tempczyk
nauka matematyka liczba natura

Autor opisuje pewne zjawiska od strony matematyki bez uciekania się do korzystania z wzorów matematycznych. Czy mu się to udało? Moim zdaniem, tak, Zadanie z pewnością nie było łatwe.

Trochę mnie rozczarowała ta książka. Podzielam opinie występujące tutaj, że jest ona o wszystkim i o niczym. Niemniej jednak część rozdziałów jest ciekawa.

Książkę przeczytałem jako laik w problematyce, którą porusza. Publikacja nie wywarła na mnie jakiegoś szczególnego wrażenia, według mnie to zbiór ciekawostek i przykładów otaczającej nas rzeczywistości matematycznej.

Wyjątkowo słaba książka, o wszystkim i o niczym. Kilka ciekawostek może zostać w głowie ale jako całość jest poprostu bez sensu. Nie wiem jak długo autor ją pisał, ale nie zdziwiłbym się jakby zmieścił się w weekend. Strata czasu.

Treść zawarta w książce przez autora ukazuje jak wszystko we wszechświecie - od bakterii do układu planet a nawet dalej, jest w pewnym sensie podporządkowane pewnym rytmom, symetriom, antysymetriom, układom liczbowym. Niezwykle pobudzające wyobraźnię miały poszczególne opisy i końcowa teoria bądź założenie, jednak miejscami autor, nie chcąc się posługiwać liczbami i wzorami matematycznymi, zbyt zagalopował się w stronę omawiania różnych teorii i historii, miejscami zbytnio odbiegając od tematu.
Nie jest to książka na jeden raz, aby ją w pełni zrozumieć trzeba kilka razy się z nią zmierzyć, ale czyż to nie przyjemne?

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Trochę się zawiodłam na tej książce. Zaczynając od tego, że roi się od literówek [halo korekta! śpicie tam czy co?] kończąc na tym, że jest dość mocno powierzchowna a przy tym dość oporna w odbiorze [przynajmniej dla mnie]. Jak ktoś słusznie zauważył we wcześniejszej opinii autor rzuca pojęciem, niezbyt dokładnie je wyjaśnia, po czym rzuca przykładami.
Spoko, ja rozumiem, że to autor jest mózgiem a nie ja i on wie o czym pisze, ale pytanie brzmi czy ja [czytelnik] aby na pewno wiem o czym czytam?
Były momenty, że nie zrozumiałam zbyt wiele, a były momenty, że ziewałam ze znudzenia. Szkoda! Ta książka naprawdę miała potencjał, niestety został on zmarnowany. A niektóre przyklady to ja serio nie wiem skąd autor wytrzasnął, tzn. wiem ze swojego matematycznego doświadczenia, tyle że ja tego doświadczenia nie mam i dla mnie owe przykłady są co najmniej nieoczywiste i wcale nie czuję by autor mi to jakoś specjalnie ciekawie i wyczerpująco objaśnił.

Trochę rozczarowanie, trochę niedosyt.

Spoko, ja rozumiem,...

Ciekawa książka, choć przyznam, że niektóre tematy były jedynie pokazywane w świetle niezwykłych ciekawostek, bez wyjaśniania na czym polegają. Tymczasem inne zagadnienia były powtarzane wielokrotnie. Czytałem z wielkim zainteresowaniem, porównania autora, dygresje i opisy są często bardzo trafne, mądre i inteligentne, niemniej niektóre akapity potrafią zanudzić, czy to zbyt długo rozwijaną, nieciekawą myślą, czy też kolejnym powrotem, do opisanej dawno kwestii.

Jest w tej książce świetny rozdział, który naprawdę coś wnosi do rozumienia świata: rozdział dotyczący chaosu. Ładnie to jest wytłumaczone i fajnie się o tym myśli.

Niestety cała książka jest chora na bezmyślność. To znaczy autor pisze o różnych wzorach matematycznych, do których rzekomo stosuje się przyroda, na przykład pisze że możemy zaobserwować w świecie rożne rodzaje symetrii, po czym wymienia kryształy i kule czy sposoby poruszania się zwierząt (raz jedna noga raz druga, to jest symetria), ale zupełnie pomija próbę odpowiedzi na pytanie dlaczego takie symetrie się pojawiają.

Co z tego, że zauważymy iż kangur odbija się dwiema nogami? Może i można to opisać wzorem matematycznym. Ale sens ma wyjaśnienie jakiegoś głębszego związku poruszania się z matematyką - autor sugeruje, że taki związek rzekomo istnieje, że nie chodzi tylko o to, że do poruszania się kangura możemy dokleić ładny wzór, ale nie podejmuje w ogóle wysiłków opisania tego głębszego związku, rzekomo istniejących "liczb natury".

I właśnie z tego powodu książka jest głupia. Z wyjątkiem rozdziału u chaosie. Ten zdecydowanie warto przeczytać.

Ian Stewart w ciekawy i prosty sposób przedstawia wzory matematyczne pojawiające się w przyrodzie. Zaczyna od prostych przykładów a kończy na teorii chaosu. Książka kończy się rozdziałem zapowiadającym powstanie kolejnego działu matematyki, który będzie w matematyczny sposób opisywał naturę. Ciekawa książka, po której czytelnik zda sobie sprawę, że wszystko dookoła nas ma związek z matematyką. Z matematyką i teorią chaosu:). Aby zrozumieć jeszcze więcej, czyli skąd się bierze ten chaos, potrzebujemy nowego działu matematycznego, który powoli się rozwija.
Podsumowując - ciekawa książka. W sam raz dla humanistów interesujących się matematyką:)

Książka o matematyce, w której pojawia się tylko jeden wzór i dwa wykresy. Dla matematycznego laika (jak ja) pozycja mega ciekawa, dla osób którzy matmy liznęli w stopniu ponadśrednim pewnie nic nowego. Niemniej jednak ciekawa odskocznia od beletrystyki i reportaży.

Dodaj cytat z książki Liczby natury. Nierealna rzeczywistość matematycznej wyobraźni