Sekrety Wrocławia

Sekrety
Księży Młyn Dom Wydawniczy
2017-10-20
2017-10-20

Oceniam ją jako mocnego średniaka. Zbiór ciekawostek o Wrocławiu. Cześć z nich znałam, inne mnie zaskoczyły i ogólnie przyjemnie się słuchało, ale nic mnie w niej nie zachwyciło. Może kwestia formy - momentami czułam się, jakbym czytała czyjeś wypracowanie z polskiego czy historii. Można, ale nie trzeba.

Mi się bardzo podobała :) Nie jestem rodowitą wrocławianką, więc wiele z tych rzeczy to była dla mnie nowość

Mniej popularne ciekawostki o architekturze i znanych ludziach którzy byli związani z Wrocławiem.
Jest to zbiór 3-4 stronnicowych historyjek, dobra do czytania w łazience.

Jest to zbiór 3-4 stronnicowych historyjek, dobra do czytania w łazience.

No szczerze, to marnie. Ciekawostek tam na lekarstwo. Jako rodowity wrocławianin, liczyłem na coś naprawdę ciekawego, a zanudziłem się strasznie w kółko opowieściami o architekturze. No nie polecę znajomym, niestety : (

Jest to pozycja, która w skrótowej formie przybliża osiągnięcia ludzi Breslau i Wrocławia. Jest sporo o architekturze. Dobra pozycja dla osób, które później chciałby rozszerzyć przytoczone tematy. Językowo dość toporna, ale da się ją przeczytać przy jednym posiedzeniu.

Ciekawostki historyczne z Wrocławia podzielone na różne kategorie. Od znanych osób poprzez architekturę, wydarzenia aż po kulturę. Mamy tutaj szeroki przekrój lat, ale głównie autorka skupia się na XIX i XX wieku.
Większość ciekawostek, jako rodowitej Wrocławiance była mi znana, ale przyznam, że była też część, która mnie zaskoczyła, szczególnie dotycząca niektórych znanych mieszkańców Wrocławia oraz na przykład skąd wzięła się nazwa placu Grunwaldzkiego.
Polecam wszystkim kochającym historię i oczywiście Wrocław. Jedyny minus, to, że czasami podawane informacje były zbyt skrótowe.

Trochę słabo, wybór ciekawostek robi swoje, ale styl jest porażająco opisowy. W rozdziale o Edycie Stein nie mogłam uwierzyć, że czytam książkę, a nie wikipedię. Straszna nuda.

Jako miłośnik Wrocławia podchodziłem do książki sceptycznie. Myślałem, że niczym mnie nie zaskoczy, a jednak się udało. Brawa dla autorki za wybranie na prawdę ciekawych historii. Faktycznie cześć mogłaby być szerzej opisana.

Wprawdzie we Wrocławiu byłem w swoim życiu kilka razy, to jednak po tej lekturze okazało się, że o historii tego miasta wiedziałem naprawdę niewiele. Ta książka zawiera mnóstwo ciekawych informacji dotyczących obiektów i zabytków znajdujących się na terenie stolicy Dolnego Śląska. Autorka przedstawia również losy znanych osobistości, które zawodowo i prywatnie były związane z Wrocławiem, a także skupia się na opisie wybranych wydarzeń, którymi żyli wszyscy mieszkańcy.

"Sekrety Wrocławia", jest to napisana w przystępny sposób książka, którą czytało mi się z zainteresowaniem. Myślę, że sięgnę po inne pozycje z tej serii.

Każdy rozdział to osobny historia z życia Wrocławia; dużo ciekawych informacji z przedwojennego, międzywojennego i okresu PRL-u. Dla lubiących zwiedzać nietuzinkowe miejsca i fanów miejskich klimatów.

• Wrocław
  • Literatura faktu