Pod Mocnym Aniołem

Nagroda literacka Nike
literatura piękna
Nagroda literacka Nike
Inne

Historia walki z uzależnieniem alkoholowym, która nie wciągnęła mnie za bardzo, ani mnie nie poruszyła.
Być może jej nie zrozumiałem, a być może to już zmęczenie tematem dało o sobie znać.

Jestem pod szczególnym wrażeniem opowiedzianej historii. Duże brawo za dystans, za autoironię, za sposób przedstawienia prloblemu.

książka podejmujaca trudny temat jakim jest alkoholizm, sam na własnej skórze wiem co to znaczy byc alkoholikiem takze lektura bliska memu sercu. naprawde fajnie napisana, bogatym jezykiem i z humorkiem, warta przeczytania nawet jak ktoś oglądał film bo sam oglądałem kilka lat temu, jednak książki jak to książki sa bardziej klimatyczne od filmu....

Byłam niezmiernie ciekawa tej pozycji, podświadomie myślałam, że będzie trudna i depresyjna z racji tematu, że umęczę ją odkładając na półkę co trzy przeczytane strony. Książkę przeczytałam w dwa dni. Świat przedstawiony z punktu widzenia alkoholika erudyty, nie jest jednak pochwałą alkoholizmu, ani upodleniem alkoholizmu. W przewrotnie humorystycznie cyniczny sposób...

Książka cudo - dziwi mnie to, że ma tak mało ocen i tak mało osób o niej słyszało; prędzej ludzie o filmie słyszeli. Bardzo taka refleksyjna i na pewno nie nadaje się na jedno posiedzenie. "Pod Mocnym Aniołem" musi być dawkowane, żeby przez przypadek nie przedawkować. Wszystkie historie są napisane z poczuciem humoru. Styl książki do innych jest niepodobny, ponieważ Pilch...

Nawet jeśli założeniem miało być, że ta książka nie będzie łatwa, a dość nieprzyjemna w odbiorze dostosowując się do tematyki to jednak niemiłosiernie taki styl męczy.
Kolejny raz u autora mam wrażenie, że to takie obracanie tematu w kółko, gdzie forma przewyższa realną wartość dzieła.
W zasadzie po lekturze nie wiem czy książka miała być jakąś formą usprawiedliwienia,...

Mocna, aż czuć zapach alkoholu.

Fajnie napisana, że tak powiem aż chce się napić.

Pamiętam, że byłam bardzo młoda, gdy przeczytałam Pod Mocnym Aniołem. Wciąż pamiętam, jak bardzo zostałam przez nią uderzona. Język jest bardzo plastyczny, jednakże lektura nie należy do przyjemnych. Jest to książka zmieniająca perspektywę i skłania do rozważań przez długi czas po lekturze.

Fetyszyzacja pijaństwa, mocno patriarchalna. Nachalna i samozakochana gawęda, ale sprawna językowo.

7 489
    2 769