rozwińzwiń

Spiski. Przygody tatrzańskie

Okładka książki Spiski. Przygody tatrzańskie Wojciech Kuczok
Okładka książki Spiski. Przygody tatrzańskie
Wojciech Kuczok Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
280 str. 4 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2013-11-06
Data 1. wyd. pol.:
2010-11-10
Liczba stron:
280
Czas czytania
4 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328008083
Tagi:
literatura polska opowiadania
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Utopay. Przyszłość wystawia rachunek Wojciech Chamier-Gliszczyński, Wojciech Chmielarz, Anna Cieplak, Jacek Dukaj, Paulina Hendel, Miłosz Horodyski, Grzegorz Kasdepke, Rafał Kosik, Wojciech Kuczok, Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski, Daniel Odija, Łukasz Orbitowski, Mateusz Pakuła, Andrzej Pilipiuk, Grażyna Plebanek, Michał Protasiuk, Radek Rak, Anna Rozenberg, Barbara Sadurska, Magdalena Salik, Dominika Słowik, Bartosz Szczygielski, Wit Szostak, Cezary Zbierzchowski, Jakub Żulczyk
Ocena 6,2
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 10 (58) / 2022 Justyna Dąbrowska, Zosia Dzierżawska, Daniel Gutowski, Marcin Jacoby, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Wojciech Kuczok, Andrzej Leder, Karolina Lewestam, Edouard Louis, Charlotte Malterre-Barthes, Paweł Marczewski, Andrew Pettegree, Kinga Piotrowiak-Junkiert, Ada Adu Rączka, Redakcja magazynu Pismo, Bryan Washington
Ocena 7,1
Pismo. Magazyn... Justyna Dąbrowska,&...
Okładka książki Wierzymy w wolność Martyna Bunda, Sylwia Chutnik, Remigiusz Grzela, Inga Iwasiów, Wojciech Kuczok, Michał Olszewski, Wojciech Tochman, Ludwika Włodek
Ocena 7,0
Wierzymy w w... Martyna Bunda, Sylw...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
466 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
302
97

Na półkach:

Opowieść w której wspomnienia mieszają się z wyobrażeniami. Osnuta tajemnicą tatrzańskiej mitologii jednostkowa historia stosunków polsko-polskich, między Ślązakami i Góralami. Potrafi męczyć i uwierać przez okrutnie celne wyostrzanie przywar każdej z subnacji, by chwilę później porwać w świat magiczny i omotać czytelnika mitologiczną historią. Rewejacyjna, choć niekoniecznie wciągająca od pierwszych stron.

Opowieść w której wspomnienia mieszają się z wyobrażeniami. Osnuta tajemnicą tatrzańskiej mitologii jednostkowa historia stosunków polsko-polskich, między Ślązakami i Góralami. Potrafi męczyć i uwierać przez okrutnie celne wyostrzanie przywar każdej z subnacji, by chwilę później porwać w świat magiczny i omotać czytelnika mitologiczną historią. Rewejacyjna, choć...

więcej Pokaż mimo to

avatar
152
25

Na półkach:

Atrakcyjny w formie i niebłahy w treści realno-magiczny opis tatrzańskich „przygód” narratora na przestrzeni blisko 20 lat schyłkowego PRL-u i odrodzonej RP. Plus cenne spostrzeżenia antropologiczno-etnograficzne i ogromna wyobraźnia językowa autora z licznymi metaforami i stylizowaną gwarą.

Atrakcyjny w formie i niebłahy w treści realno-magiczny opis tatrzańskich „przygód” narratora na przestrzeni blisko 20 lat schyłkowego PRL-u i odrodzonej RP. Plus cenne spostrzeżenia antropologiczno-etnograficzne i ogromna wyobraźnia językowa autora z licznymi metaforami i stylizowaną gwarą.

Pokaż mimo to

avatar
1758
884

Na półkach:

Dojrzewanie widziane przez pryzmat górskiej kanikuły. Urywki z życia trzyosobowej śląskiej rodziny, która spędza wakacje w Bukowinie. Poprzez kolejne odsłony coraz to innych, późniejszych odwiedzin w Tatrach doświadczamy zmian jakie zaszły w życiu nie tylko głównego bohatera, chłopaka, który na oczach czytelnika staje się mężczyzną, ale również monitorujemy zmianę stosunków między jego rodzicami.
Pierwsza opowieść jest ujmująca: 1982 rok, Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, wielkie czasy polskiej reprezentacji, Boniek, Szarmach, Majewski, Kupcewicz i... Łazuka, wyśpiewujący Entliczek, pentliczek, co zrobi Piechniczek. Młody bohater usiłuje zaszczepić w tubylcach miłość do futbolu, nie tylko w kwestii telewizyjnego kibicowania, ale także aktywnego uprawiania tej dyscypliny. W tym czasie jego ojciec próbuje przeżyć codzienne biesiadowanie z góralami, którzy za kołnierz nie wylewają. W ogóle na początku książki jawią się oni jako ludzie nieprzystępni, gardzący ceprami, pijusy i awanturnicy, często obarczeni furą dziecków, składający ręce do modlitwy przed wszelkimi czynnościami podejrzewanymi o grzeszność.
Choć pierwsze fragmenty pisane są z perspektywy smarkatego, pełnego niewiedzy o świecie (mnie bardzo wdzięczny wydał się fragment o białczańskiej mgle; bardzo trafny),to każda kolejna odsłona jest już inna, bogatsza, odsłaniająca nowe oblicza mieszkańców gór, ale też uzupełniana w świadomość życiową narratora. Z biegiem czasu autochtoni nabierają nowych barw, są pracowici (w sposób zupełnie instynktowny, bez zastanowienia, organicznie),uprzejmi, ale bez spoufalania się z letnikami, a przede wszystkim darzący starszych ogromnym szacunkiem. I tak z humorem i dystansem przemierzamy kolejne wakacyjne doświadczenia bohatera, poznajemy rdzennych mieszkańców, bierzemy udział w ich codzienności.
W bezpretensjonalny sposób opisuje autor świat przemian społecznych: komuna, jej upadek, problemy z asymilacją do nowych warunków (najbardziej jaskrawy przykład to ojciec malkontent),ale pokazuje także studium upadku miłości rodziców głównej postaci. Książkę traktuję trochę jak góralską gawędę, nie tylko ze względu na efektywnie wplecioną gwarę.
Udana próba twórcza Kuczoka.
http://buchbuchbicher.blogspot.com/

Dojrzewanie widziane przez pryzmat górskiej kanikuły. Urywki z życia trzyosobowej śląskiej rodziny, która spędza wakacje w Bukowinie. Poprzez kolejne odsłony coraz to innych, późniejszych odwiedzin w Tatrach doświadczamy zmian jakie zaszły w życiu nie tylko głównego bohatera, chłopaka, który na oczach czytelnika staje się mężczyzną, ale również monitorujemy zmianę stosunków...

więcej Pokaż mimo to

avatar
68
65

Na półkach:

Nie łatwym orzechem do zgryzienia jest napisanie czegoś o „Spiskach”, ta książka ma w sobie coś z biesiadowania z Góralami. Mocna, gęsta, prawdziwa, że aż w krzyżu boli, o Tatrach, tatrzańskich bajdach, o Góralach i Góralkach, ale napisana przez cepra ze Śląska. Cepra – niecepra - bo prawie Górala przez zasiedzenie, a raczej zachodzenie, po góralskich ścieżkach. Taka biesiada na długo pozostaje w pamięci, a kiedy się siądzie pospołu z gazdami i gazdzinami nie można się już wywinąć od uczestnictwa. Ta książka wciąga!

„Spiski” zaczynają się od pierwszych góralskich wakacji w 1982 roku, roku wielkiego piłkarskiego tryumfu Polaków na Mundialu w Hiszpanii. Główny bohater ma wtedy zaledwie kilka lat i podejmuje się trudnej misji nauczenia góralskich dzieciaków gry w piłkę nożną. Sprawa jest wielce utrudniona, bo większość z chłopców na co dzień biega w obciętych gumiakach, a o trampkach nikt nawet nie słyszał. A do tego dochodzi problem nierówności terenu… bo jak tu grać, gdy jedna połowa boiska jest z górki, a druga pod górę?
Brzmi zabawnie? Cała książka pisana z perspektywy dorastającego narratora jest usiana śmiesznymi historiami, o misiołakach łasych na przeterminowane dziewice, o tatusiu- Płanetniku, którego malkontenctwo na wieś sprowadza zarazę krów, o wielkiej miłości Felusi i Józka i wiele wiele innych. Czyta się z prawdziwą przyjemnością, jeśli ktoś dodatkowo zna te okolice, albo, tak jak ja ma w rodzinie Górali, to wie jak bardzo obraz Podhala odmalowany przez Kuczoka jest prawdziwy. Religijność podniesiona na wyżyny absurdu kontra prosta zasada: oko za oko. Homofobia obok ksenofobii, przyprawiona specyficzną „moralnością”. Góry są Górali, a ceprom nic do tego.
Znajdziemy w „Spiskach” oprócz ciekawych opowieści esencję góralskości opisaną prosto, przaśnie i z humorem. I zmysłowo, bo Kuczok nie stroni od sensualnych opisów, od budowania głodu, ale tego nisko sytuowanego, z podbrzusza. Główny bohater całą książkę idzie do celu (w międzyczasie kończąc liczne kursy wspinaczki i przemierzając Tatary w wzdłuż i wszerz),a cel ten Kuczok opisuje geograficznie, po góralsku, tak:

„Przez Opalone, dalej poprzez Niżne Stanikowe Siodło ku Gładkiej Przełęczy, skąd zmyślnie wdrapał się na sam Czubik, a potem obniżył się ku Pysznej Polanie, krążąc wokół Małej Łąki, przedzierajac się przez Mechy, osiągnął Kudłatą Grańkę, gdzie zatrzymał się dłużej, by przygotowac szturm poprzez Ciemnosmreczyńską Dolinę aż po Głaźne Wrótka, za którymi w Dolinie Ku Dziurze, ukryty w Mokrym Źlebie, zlokalizował otwór Ptasiej Studni (...)”


Chybajta ku mie - bedziem cytać!

Serdecznie polecam lekturę „Spisków” Kuczoka!
Hej!

Nie łatwym orzechem do zgryzienia jest napisanie czegoś o „Spiskach”, ta książka ma w sobie coś z biesiadowania z Góralami. Mocna, gęsta, prawdziwa, że aż w krzyżu boli, o Tatrach, tatrzańskich bajdach, o Góralach i Góralkach, ale napisana przez cepra ze Śląska. Cepra – niecepra - bo prawie Górala przez zasiedzenie, a raczej zachodzenie, po góralskich ścieżkach. Taka...

więcej Pokaż mimo to

avatar
651
352

Na półkach: ,

To książka o górach tylko w pewnym stopniu. Bardziej o pewnych etapach w życiu narratora i pewnych jego fascynacjach, które zostały powiązane ze Spiskami, góralami, szlakami. Nie brakuje to elementów z gatunków realizmu magicznego. Kuczok świetnie operuje słowem, a do tego nie skąpi bystrego dowcipu. Bardzo dobra lektura!
https://jedenakapit.blogspot.com/2018/07/spiski-przygody-tatrzanskie-wojciech.html

To książka o górach tylko w pewnym stopniu. Bardziej o pewnych etapach w życiu narratora i pewnych jego fascynacjach, które zostały powiązane ze Spiskami, góralami, szlakami. Nie brakuje to elementów z gatunków realizmu magicznego. Kuczok świetnie operuje słowem, a do tego nie skąpi bystrego dowcipu. Bardzo dobra...

więcej Pokaż mimo to

avatar
359
289

Na półkach: , ,

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Sama w sobie jest bardziej opisem przeżyć głównego bohatera (autora) i opisem jego rodziny. Samą książkę czyta się znośnie, choć jest czasem nudnawa. Bardzo ciężko się czyta wtrącenia wątków fikcyjnych, które nic nie wnoszą do sprawy, wręcz odniosłem wrażenie, że bez nich książka mimo, że krótsza to mogłaby być ciekawsza.

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Sama w sobie jest bardziej opisem przeżyć głównego bohatera (autora) i opisem jego rodziny. Samą książkę czyta się znośnie, choć jest czasem nudnawa. Bardzo ciężko się czyta wtrącenia wątków fikcyjnych, które nic nie wnoszą do sprawy, wręcz odniosłem wrażenie, że bez nich książka mimo, że krótsza to mogłaby być ciekawsza.

Pokaż mimo to

avatar
1144
987

Na półkach:

Kilka niebanalnych opowieści o śląskiej rodzinie spędzającej wakacje wśród górali w Tatrach. Przenikliwe i oczywiste na przemian, zabawne ale i czasem nudne. Warto przeczytać.

Kilka niebanalnych opowieści o śląskiej rodzinie spędzającej wakacje wśród górali w Tatrach. Przenikliwe i oczywiste na przemian, zabawne ale i czasem nudne. Warto przeczytać.

Pokaż mimo to

avatar
14
2

Na półkach:

Genialne, zabawa słowem i poczucie humoru wyśmienite. Książka potrafi ubawić!

Genialne, zabawa słowem i poczucie humoru wyśmienite. Książka potrafi ubawić!

Pokaż mimo to

avatar
127
32

Na półkach: ,

Przejajeczna i bajeczna <3

Przejajeczna i bajeczna <3

Pokaż mimo to

avatar
169
26

Na półkach: ,

Typowy Kuczok.
Nieskazitelny.
Wszystko idealnie zobrazowane I wciągające.

Typowy Kuczok.
Nieskazitelny.
Wszystko idealnie zobrazowane I wciągające.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    586
  • Chcę przeczytać
    449
  • Posiadam
    151
  • Ulubione
    24
  • Teraz czytam
    15
  • Literatura polska
    9
  • 2014
    8
  • 2018
    6
  • 2012
    4
  • 2015
    4

Cytaty

Więcej
Wojciech Kuczok Spiski. Przygody tatrzańskie Zobacz więcej
Wojciech Kuczok Spiski. Przygody tatrzańskie Zobacz więcej
Wojciech Kuczok Spiski. Przygody tatrzańskie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także