O kotach

koty pisarze

Oficjalne recenzje i

Widok na kocie jaja*

4031 120 154

"Kiedy się źle czujesz, wystarczy na nie spojrzeć i zaraz ci się poprawi humor, bo one wiedzą, że wszystko jest takie, jakie jest. Nie ma czym się podniecać. Wiedzą to, i już. To wybawcy."

Osobliwie o kotach. Tak bardzo osobliwie jak tylko Bukowski potrafi.

Osobliwie o kotach. Tak bardzo osobliwie jak tylko Bukowski potrafi.

Całkiem osobliwa książka. Bukowski kocha koty, więc ja zachęcony tym, że możemy mieć coś wspólnego sięgnąłem właśnie po tą książkę jako pierwszą z całej jego twórczości. I to był chyba błąd, na początku nie wiedziałem w ogóle co czytam. Cały ten zbiór "O kotach" jest całkiem nierówny, niektóre wiersze są zabawne, niektóre są bardzo ładne a niektóre kompletnie niezrozumiałe dla mnie. Ale nic dziwnego, patrząc na twórczość tego pana. Podobno można go kochać lub nienawidzić, ja jeszcze opinii nie wyrobiłem do końca ale pewnie sięgnę po jego inne utwory.

Bardzo specyficzny twór, trzeba to przyznać. Jeśli ktoś spodziewa się wesołych i miłych wierszy o kotach, to... kilka znajdzie, ale jednak większość utworów zawartych w tej pozycji jest bardzo... osobliwa.
Trochę się zawiodłam i momentami wręcz dziwiłam tak mocno, iż miałam ochotę odłożyć to na bok. Wydaje mi się jednak, że to przez mój brak znajomości twórczości i stylu Bukowskiego, po prostu. Jeśli ktoś zna jego tematykę, to się odnajdzie jak najbardziej, a jak uwielbia koty, to już w ogóle!
Było parę wierszy naprawdę przyjemnych, chwytających za serce, albo takich z jajem, i to mi się podobało. Niestety duża ich część była albo monotonna, albo dziwna, albo nawet trochę obrzydliwa, więc nie wiem co o tym sądzić, tak naprawdę.

Moim zdaniem zbiór „O kotach” to zlepek przypadkowo dobranych tekstów na temat naszych czworonożnych przyjaciół. Wiersze, fragmenty opowiadań i urocze zdjęcia pochodzące z archiwum autora tworzą razem mało spójną całość. Jak dla mnie część utworów śmiało można by wyrzucić a część przesunąć na inne miejsce, aby razem prezentowały jakąś konkretną historię.

To nie był ten Bukowski, którego lubię.

Ostatecznie na te kilkadziesiąt tekstów podobało mi się zaledwie kilka. To zdecydowanie zbyt mało, aby móc polubić tę książkę.

Widać, że Bukowski uwielbiał kocury! Braku próby ich zrozumienia na pewno nie można mu zarzucić. Na swój sposób codziennie zmagał się z kocimi charakterkami. O swoich pupilach wypowiadał się czule i zabawnie. W tej książce zaprezentował nam kocią codzienność widzianą swoimi oczami. Oczami, których ja nie byłam w stanie w pełni zrozumieć.

To nie był ten...

Slyszałam że Bukowskiego można kochać lub nienawidzić. Gdy spytałam o niego doświadczonego bibliotekarza przyznał, że warto znać Bukowskiego. Zaczęłam od ksiażki o kotach, bo stwierdziłam że przyda nam się z Bukowskim wspólna płaszczyzna. Też lubię koty. Okazało się że wśród pozornego bełkotu można znaleźć perełki.

(...)"Arabowie podziwiają kota, a kobietami i psami gardzą, bo one okazują uczucia, co zdaniem niektórych jest dowodem słabości. Może i tak. Ja tam niewiele po sobie pokazuję. Moje żony i dziewczyny narzekają, że nie daję przystępu do swojej duszy, a ciałem dzielę się, powiedzmy, po purytańsku; ale wróćmy do tego przeklętego kota. Kot jest wyłącznie SOBĄ. To dlatego nie odpuści nieszczęsnemu ptakowi, jak go już dopadnie. Reprezentuje potężne siły ŻYCIA, które nie odpuszczają. Kot to piękny czort. To słowo jest tu w sam raz na miejscu, nawet przez duże C. Niektóre psy i kobiety można namawiać, żeby odpuściły, i w końcu odpuszczą. A kot ni cholery. Błyskawice dawno zdążą osmalić ściany domów, a on wciąż będzie mruczał nad miseczką mleka. Kot gotów cię zjeść, kiedy umrzesz. Choćbyście nie wiem ile lat razem przeżyli. Był raz pewien starzec, który umarł samotnie jak Buk, ni mioł kobity, ale mioł kota i umarł sam jeden, i minęło wiele dni, bidny starowina wziął i zaśmiardł, nie jego wina, to tylko ziemia się obraca i usuwa szczątki tego, co powinny były pogrzebać żywe ziemskie duchy, a kotu smakowicie zapachniało to śmierdzące ścierwo, więc jak ich obu znaleźli, to kot drapał od dołu, od podłogi, wczepiony w spód materaca, jakby przyrósł, i żarł przez materac, przywarł jak małż do skały i nie dało się go przepędzić kijem ani oderwać, ani nawet wykurzyć ogniem, więc musieli go wyrzucić razem z tym przeklętym materacem. W którąś jasną noc, kiedy księżycowa rosa i liście schłodziły trupi odór, pewnie w końcu odpuścił.

W kocie nie mieszkają żadne duchy ani bóstwa, nie szukaj ich, Horusie. Kot jest obrazem wiekuistej maszynerii, tak jak morze. Nie głaszcze się morza za to, że takie piękne, ale kota można – dlaczego? – TYLKO DLATEGO, ŻE NA TO POZWALA. I nie zna strachu – do końca – lecz wkręca się w sprężynę morza i skały i nawet w walce na śmierć i życie myśli wyłącznie o majestacie mroku".

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kotów nie lubię, lubię psy i praktycznie każde inne zwierzę, ale z kotami jakoś mam nie po drodze. Myślę, że im więcej zdjęć kotów w internecie, tym mniej je lubię. Po prostu nie uważam, że są śmieszne, urocze, nic z tych rzeczy. Bywają piękne i majestatyczne - moja mama mówi, że widzę w nich konkurencję i coś w tym może być.
Zbiór wierszy, ale i fragmentów prozy, te drugie wypadają świetnie. Wiersze Buka też rewelacyjne, jak zawsze, jego sposób narracji, zawsze mi się to kojarzy z "Płonącą żyrafą", że ona niby jest, ale tak naprawdę w tle, chodzi o coś zupełnie innego. Bukowski często pisze o czymś kompletnie innym niż pisze, jego metafory i sploty myślowe robią wrażenie, jak zawsze.
Mistrz.

Zbiór wierszy, ale i fragmentów prozy, te drugie...

„kiedy pierdzę
mojemu kotu to
zwisa.”

Charles Bukowski, proszę Państwa!

„kiedy pierdzę
mojemu kotu to
zwisa.”

Charles Bukowski, proszę Państwa!

Bukowski jest sobą. Koty są sobą. Albo ich ktoś lubi albo nienawidzi.

Bukowski jest sobą. Koty są sobą. Albo ich ktoś lubi albo nienawidzi.

Hank fascynuje, ukazując koty jako zwierze tak samo wyobcowane jak on sam. Gorzki, prawdziwy i subtelny opis świata, w typowym dla mistrza stylu.