Łowca Czarownic

Okładka książki Łowca Czarownic C. L. Werner
Okładka książki Łowca Czarownic
C. L. Werner Wydawnictwo: Copernicus Corporation Cykl: Matthias Thulmann: Witch Hunter (tom 1) fantasy, science fiction
Matthias Thulmann: Witch Hunter (tom 1)
Witch Hunter
Copernicus Corporation
2017-04-21
2017-04-21
warhammer łowca czarownic witch hunter werner

Okładka książki Czerwone pragnienie Brian Craig, William King, Kim Newman
Czerwone pragn... Brian Craig, Willia...
Okładka książki Zimne ostrze zdrady Christian Dunn, Marc Gascoigne
Zimne ostrze z... Christian Dunn, Mar...
Okładka książki Krew Gileada Dan Abnett, Nik Vincent
Krew Gileada Dan Abnett, Nik Vin...

Niestety, książka fantasy jakich wiele, poza nazewnictwem nie sposób się wyznać, że to Warhammer. Ciekawe, że postać łowcy czarownic jest bardzo podobna do "dzieł" naszego rodzimego Piekary (książka Wernera wyszła wcześniej),ba, nawet przejawia pewną dozę uprzedmiotowienia kobiet - nie do tego stopnia co u Piekary oczywiście, ale mamy klasyczne postrzeganie kobiet albo jako damy w opałach, albo mądrej staruszki (która oczywiście musi być opisana jako "niegdysiejsza piękność, ale teraz to już nie"). Podsumowując, wygląda na maszynowe powieściopisarstwo.

Zaznaczę dwie rzeczy - po pierwsze, nie oceniam książki, ale tłumaczenie, które uniemożliwiło mi przyjemną lekturę. Po drugie - jestem na portalu nowy, jeśli jest lepsze miejsce od oceniania tłumaczeń to będę wdzięczny za pokierowanie mnie.
A przechodząc do konkretów: nie dałem rady. Poddałem się kawałek za 50-tą stroną. Jestem podwójnie rozczarowany, bo na półce czekała na mnie cała trylogia o Mathiasie Thulmannie. Niestety - tłumaczenie jest strasznie złe i ktokolwiek za nie odpowiada powinien się wstydzić.
Nie jest to kwestia literówek, albo źle przekazanej treści - sens jest zachowany.
Ale konstrukcja zdań, interpunkcja i odmiana wielu wyrazów to tragedia. I praktycznie uniemożliwiło mi to przyjemne czytanie. To była prawdziwa męczarnia, musiałem walczyć z każdym kolejnym zdaniem.
KOSZMARNIE dużo POTĘŻNYCH i długich zdań złożonych. Praktycznie zero zdań pojedynczych, ciągłe potworki na kilka linijek, wielokrotnie złożone. Gdyby jeszcze cholera tłumacz się polubił z myślnikiem i jakoś elegancko rozdzielał te zdania złożone na części składowe, może miałoby to ręce i nogi. Ale tłumacz nie wie czym jest myślnik, używa tylko przecinków, a do tego stawia je w złych miejscach.
Wrzucam cztery fragmenty. WSZYSTKIE wziąłem z jednej, krótkiej strony. JEDNEJ.
"Zbieranina oficjeli i niższą rangą arystokratów, którzy wyszli z warowni [...]" NIŻSZYCH rangą! BŁĄD!
"W takich sprawach nie chodziło o sprawiedliwość, bo czarownice i czarownicy dopuszczali się czynów, które wykraczały poza zasięg tych, co żyli w świecie ludzi, pomsta spotka nieszczęśników ze strony o wiele większej potęgi." - ten brak myślników boli. Takie zdanie źle się czyta, a jest ich MNÓSTWO.
"I właśnie strachem parał się z natury rzeczy, łowca czarownic, wykonując swój fach." - PO CO ten przecinek przed "łowca czarownic"?
"Thulmann przyglądał się tłumowi mieszczan, którzy dopiero teraz zaczęli opuszczać dziedziniec. Patrzył jak się rozchodzą, skupiając wzrok na twarzach pobladłych z trwogi lub promieniujących niezmierzoną satysfakcją. Z tłumami zawsze tak było - tworzyli go zwykle przerażeni i ci, co uśmiechali się z zadowoleniem, w poczuciu słusznej prawości" - tworzyli GO zwykle? Czy tworzyli JE? Skoro mówimy "zwykle" to mówimy o tym jak to wygląda zazwyczaj, opisujemy wygląd przeciętnych tłumów. Mówimy o liczbie mnogiej!

To jest wszystko z jednej cholernej strony. Copernicus Corporation powinien mi oddać pieniądze za to partactwo.

Książka fajnie przedstawia postać łowcy czarownic jak i wprowadza w świat. Książka jest poniekąd detektywistyczna gdzie śledzimy łowcę i jego próby wytropienia zbrodniarza. Niestety dla mnie postacie są zbyt archetypiczne, a fabuła nie wciąga na tyle żebym nie mógł się oderwać od książki.

Świetna książka, bardzo przyjemnie się ją czyta. Szkoda tylko, że czasami trudno mi się było połapać kto jest kim

Całkiem niezła książka z ciekawymi zwrotami akcji głęboko osadzona w świecie Warhammera. Niestety ma małe mankamenty w sensie literówek ale da się wytrzymać.
Akcja prowadzona płynnie i dzięki zakończeniu łatwo wprowadza nas w następny tom.
Łowca czarownic musi zmierzyć się nie tylko z Nekromantą ale także z klątwą ciążąca na rodzie rządzącym tym obszarem.

Moja pierwsza przeczytana książka z uniwersum Warhammera Fantasy. Dobra, rzemieślnicza robota. Najmocniejszą stroną jest klimat Warhammera, którym lektura jest przepełniona, a także soczyste opisy. Bohaterowie delikatnie przerysowani, i co dla mnie jest odrobinę irytujące Werner dość łopatologicznie wyrażą emocje i przemyślenia bohaterów. Niestety autorowi zdarza się używać porównań i nawiązań z naszej rzeczywistości, która to w świecie "młotka" jest nieobecna. Przekład nie jest doskonały, o czym świadczą obecne literówki.

Książka zdecydowanie godna polecenia, jednakże wydanie ma ten sam mankament co inna czytana przeze mnie pozycja od wyd. Copernicus Corporation (mam tu na myśli Świat Rynn) - literówki. Choć nie ma ich aż tyle jak w przypadku wspomnianej książki, to wciąż potrafią sprowadzić z czytelnika z powrotem na ziemię, gdyby przypadkiem się zbyt wciągnął w treść lektury.

To bardzo dobra książka przygodowa, nie jest zbyt liniowa jest w niej nawet ciekawy zwrot akcji. Można ją polecić fanom fantastyki, a jeżeli jesteście fanami Warhammera możecie do oceny 7/10 dodać jedną lub dwie gwiazdki.

• Warhammer
  • Fantastyka/SF