Trening mentalny. Psychologia sportu w praktyce.

Okładka książki Trening mentalny. Psychologia sportu w praktyce. Maciej Behnke, Karolina Chlebosz, Magdalena Kaczmarek
Okładka książki Trening mentalny. Psychologia sportu w praktyce.
Maciej BehnkeKarolina Chlebosz Wydawnictwo: Inne Spacery nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Inne Spacery
2017-04-24
2017-04-24
psychologia sport trening mentalny

Okładka książki Stoicyzm na każdy dzień roku. 366 medytacji na temat mądrości, wytrwałości i sztuki życia Stephen Hanselman, Ryan Holiday
Stoicyzm na ka... Stephen Hanselman, ...
Okładka książki Co będzie miarą twojego życia? James Allworth, Clayton M. Christensen, Karen Dillon
Co będzie miar... James Allworth, Cla...
Okładka książki Szczęście czy fart? Alex Rovira Celma, Trias de Bes Fernando
Szczęście czy ... Alex Rovira Celma, ...

Bardzo praktyczna. Dająca dużo wskazówek i pomysłów na to jak można pracować wykorzystując techniki treningu mentalnego.

Książka która otworzyła mi oczy na aspekt mentalny w sporcie, znakomite zestawienie teorii(przytoczenie historii sportowca z danego zagadnienia) oraz praktyki(dużo ćwiczeń które prowadzą zawodnika do odkrycia i poprawy swoich mocnych stron jak i eliminacji słabych). Na końcu znajdziemy przykładowy roczny plan treningu mentalnego, który możemy dopasować do swojej dyscypliny.

Książka jest znakomitym kompendium wiedzy z zakresu psychologii sportu. Zawarte w niej treści mogą pomóc rozwinąć się zarówno sportowcom amatorom jak i profesjonalistom. Dużą zaletą Psychologii Sportu jest również fakt, że znajduje się tam wiele cennych informacji dla trenerów.
Osobiście, pomimo ogromnej wiedzy naukowej zawartej w tej książce odczułem lekki niedosyt. Nie licząc treści na początku książki, gdzie można w pewnym sensie odkryć siebie, swoje mocne i słabe strony, większość informacji zawartych w książce to mniej lub bardziej interesujące ćwiczenia. Oczywiście, mnogość zadań sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie, choć mnie osobiście one nie porwały. Plusem też są ciekawe relacje sportowców, którzy na swoim przykładnie podają sytuacje, w których musieli użyć pewnych "technik psychologicznych".
Książka jest świetnym uzupełnieniem wiedzy z zakresu psychologii ale nie porywa. Na pewno sportowcy indywidualni będą mieli problem ze znalezieniem wielu cennych informacji dla siebie. Osobiście książkę oceniam dwojako: po pierwsze jako bardzo obszerny zbiór cennej wiedzy psychologicznej, z drugiej strony jako mało porywająco napisaną książkę opisującą dość trudne zagadnienia związane z psychologią.

Na reszcie książka na temat psychologii sportu osadzona w polskich realiach. Pozycja wybitna! Dedykowana zawodnikom, którzy pragną osiągać wyżyny w swoich dyscyplinach jak i trenerom i szkoleniowcom. Masa przydatnych ćwiczeń i zadań – tak na prawdę dopiero po wykonaniu większości z nich zdajemy sobie sprawę jak mocno potrafią zmienić nasze postrzeganie i wpłynąć na naszą mentalność.

Na półkach: , , , , , , ,

Cóż ja mogę napisać o tej książce... podchodziłem dwa razy do niej. Nie dlatego,że była zła. Miałem niemoc czytelniczą...
Ale do rzeczy. Bardzo rzetelnie i przystępnie przedstawiona teoria psychologi sportu oraz bardzo wiele ćwiczeń praktycznych. Dodatkowo jest to okraszone różnymi historiami z życia sportowców a każdy rozdział jest podpisany ciekawym cytatem.
Mamy tu zagadnienia indywidualne jak i drużynowe .
Oczywiście pod "mój" sport jest mało lub prawie nic ale oczywiście jak najbardziej można sobie coś dobrać. I nie mam tu pretensji do autorów bo to logiczne, że piszą na przykładach które znają. Jedyny minus to to, że kończący książkę roczny program treningowy jest rozpisany na dwa cykle startowe w sezonie, a np ja lub piłkarze czy inni zawodnicy sportów drużynowych startują przez cały rok praktycznie w dość równych odstępach czasu, przez co trzeba stworzyć swój własny plan działania.
Na koniec coś o sobie napisze; książkę tę kupiłem jakieś dwa lata temu, zrobiłem wtedy test wstępny w niej zamieszczony i powtórzyłem go teraz. Poprawiłem się sporo przez ten czas działając "na czuja". Obym miał teraz motywacje (bo wtedy i czas się znajdzie) by robić sobie te ćwiczenia, powoli do przodu. Każdemu miłośnikowi sportu i/lub psychologi polecam.

Mamy tu...

Książka jest cenną nowością na polskim rynku wydawniczym. Może być przydatna zarówno dla zawodników, jak i trenerów oraz psychologów.
Więcej na jej temat można przeczytać w mojej recenzji, pod adresem: http://joannakotek.pl/recenzja-ksiazki-trening-mentalny/

• Sport
  • Sport/fitness/
  • Bieganie/Pływanie/Sport

Dodaj cytat z książki Trening mentalny. Psychologia sportu w praktyce.