Cyberchoroby. Jak cyfrowe życie rujnuje nasze zdrowie

Okładka książki Cyberchoroby. Jak cyfrowe życie rujnuje nasze zdrowie Manfred Spitzer
Okładka książki Cyberchoroby. Jak cyfrowe życie rujnuje nasze zdrowie
Manfred Spitzer Wydawnictwo: Dobra Literatura nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Dobra Literatura
2016-07-05
2016-07-05

Autor powtarza tezy z innych swoich książek. Jednak wiarygodność jego twierdzeń, dla mnie stała się zerowa w momencie, w którym twierdził, że rozszyfrowania Enigmy dokonał Alan Turing. W tym miejscu przestałem czytać książkę ponieważ szkoda czasu na niedorzeczności.

Ciekawa, skłaniająca do refleksji książka mówiąca o wpływie smartfonów, wszechobecnych ekranów i ogólnie życia wirtualnego na rozwój człowieka, zwłaszcza dzieci. Nie ulega wątpliwości, że używanie elektroniki przez dzieci od najmłodszych lat (2-5) lat nie pozostaje obojętne na ich rozwój. Generalnie nadużywanie technologii przez najmłodszych może powodować problemy w komunikacji społecznej, depresje, samotność, stany lękowe, stres, otyłość, zaburzenia snu czy koncentracji. Autor opiera się na licznych badaniach naukowych i co do zasady zgadzam się z przedstawionymi wnioskami. Jednak dla osób o odmiennych poglądach dobór badań może stanowić duże pole do dyskusji.

Nie inaczej za poruszony temat jak 8 z 10!
Autor opisuje szereg zaburzeń związanych używaniem, nadmiernym używaniem elektroniki - PC, smartfon, konsole, TV. Udowadnia ich szkodliwy wpływ nie suchą gadką ale popiera swoje słowa wynikami badań. Używanie nawet czytnika ebooków zamiast książki papierowej upośledza proces uczenia się i przyswajania wiedzy, zrozumienia a co tu mówić dziś wszechobecnych smartfonach.
M. Spitzer pokazuje nam konsekwencje nadużywania współczesnej techniki i wynikające z tego choroby cywilizacyjne, od nadwagi poprzez depresje a skończywszy na samotności.
Autor tego nie nazwał ale ja nazwę, dla współczesnych społeczeństw smartfony, ekrany ogólnie są tym czym świecidełka dla Indian za które sprzedali swój kraj i marnie skończyli...
Już kupiłem kolejną książkę autora, tą połknąłem w astronomicznym tempie, jak na mnie!
Dziękuję za poruszoną tematykę i ostrzeżenie!

Nie inaczej za poruszony temat jak 8 z 10!

Bardzo polecam, wszystkim!, a szczególnie rodzicom, wychowawcom, Ministerstwu Edukacji, ....., młodzieży....
Autor nie zaprzecza, że cyfryzacja ma pozytywne strony. Ale rozum powinno się mieć w głowie, a nie w kieszeni.

Bardzo ciekawa pozycja o wpływie nowych mediów na zdrowie. Samo czytanie szło mi dość opornie, ale jak najbardziej polecam.

Tematyka dobra, lecz za mało konkretów

Tematyka dobra, lecz za mało konkretów

Książka wskazuje na pewne zagrożenia jakie towarzyszą nadmiernemu użytkowaniu urządzeń z Internetem. Może być przydatna zwłaszcza dla rodziców, by limitowali czas użytkowania smartfonów przez swoje dzieci. Warto przeczytać by znać potencjalne zagrożenia, które wydają się całkiem realne...

Książka zdecydowanie wzbogaci naszą więdze na temat problemów, jakie zdaje się powodować cyfryzacja naszego życia. Oceniam ją bardzo wysoko, ponieważ jest napisana w sposób przystępny, zawierający wiele ciekawych odnośników do badań i stron, dzięki którym można dalej poszerzyć swoją wiedzę.

Do książki trzeba jednak podejść (jak do wszystkiego) ze zdrowym rozsądkiem. Bardzo szybko można odnieść wrażenie, że Spitzer postanowił za wszelką cenę wyplenić zło tego świata, jakim sa według niego technologie informacyjne. Pod tym względem jest on stronniczy - bardzo mało argumentów "za internetem", a cała masa przeciw. W całej książce znalazłem może 5 odnośników do badań pozytywnych.

Należy pamiętać o tym, by to technologia służyła nam, a nie my jej. Książka, chociaż świetnie napisana, powinna być jedynie początkiem lektury na temat wpływu internetu i urządzeń eletronicznych na nasze życie i zdecydowanie nie powinna być jedyną, na podstawie której wyciąga się jakiekolwiek wnioski w tej sprawie.

Do książki trzeba jednak podejść (jak do wszystkiego) ze zdrowym rozsądkiem....

Aż założyłem konto na tym portalu, kupiłem te ksiazke i wręcz jej wyczekiwalem a tu spory zawód. Odwołania do setek badań, ale większość np. "Zbadano osoby i wyszło że po daniu im smartfona to i tamto" - ok! Ale jakie były inne warunki ich życia inne czynniki, "ludzie którzy sobie nie radzą w życiu spędzają więcej czasu na kompie" no ok! Ale może spędzają więcej czasu bo sobie nie radzą w życiu a problem jest gdzie indziej.i takich sytuacji w książce cała masa. Straszenie, bo tak to można tylko wg mnie nazwać, nocnikami z tabletem albo bujakiem z tabletem do mnie nie trafiło, w necie tego nie można znaleźć - specjalnie szukałem bo aż nie mogłem uwierzyć, wydaje mi się że autor znalazł gdzieś jedna fotę koncept i rozpetowuje awanturę. Jak dla mnie zbyt hardcorowe i te wyniki badań mocno podejrzane - zbyt dużo niewiadomych i innych zmiennych. Generalnie można się przestraszyć że idzie apokalipsa. Niebo się wali dosłownie.

Warta przeczytania - składania do zastanowienia jak bardzo technologia wpływa na nasze życie (zwłaszcza najmłodszych).

• Psychologia
  • Rozwój

Manfred Spitzer Cyberchoroby. Jak cyfrowe życie rujnuje nasze zdrowie Zobacz więcej