Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Okładka książki Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy Krzysztof Szczerski
Krzysztof Szczerski Wydawnictwo: Biały Kruk publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Biały Kruk
2017-01-01
2017-01-01

Nie ukrywam, że lubię literaturę sensacyjną i najczęściej się dzielę opiniami o książkach tego gatunku, niemniej, co oczywiste, czytam także, i głównie, literaturę poważniejszą, przeważnie historyczną i filozoficzną, także politologiczną. Ta nie znajduje, co także zrozumiałe, odzewu i większego zainteresowania na stronie "lubimyczytac.pl", więc i ja o książkach z tego obszaru nie piszę.

Niemniej: Ostatnio zakończyłem czytanie (chociaż lepsze byłoby określenie "przemęczyłem") książki profesora Szczerskiego "Utopia europejska". I ciężko się zadumałem, co rzecz jest tak ciężkawo i mętnie napisana, a przy tym z wyraźną tezą, udowadnianą nieprzekonująco, że nie umiałem wyrobić sobie jednoznacznej opinii.

Niektóre ustępy książki czytałem dwukrotnie, aby pojąć, co też i jak profesor chciał nam wyłożyć. Aż gdzieś w internecie trafiła się mi opinia, która chociaż może krzywdząca dla autora, nie jest daleka od prawdy.

A opinia ta brzmi mniej więcej tak:

"Minister spraw europejskich K.Szymański powiedział, że jeśli ktoś nie zrozumiał książki prof.Szczerskiego, to należy ją przeczytać po raz drugi. Przeczytałem więc. I o ile po pierwszej lekturze byłem zdania, że to bełkot, to po drugim przeczytaniu zmieniłem zdanie: To nie bełkot, to straszny bełkot".

Generalnie, nie lubię krytycznie pisać o autorach, gdyż napisanie jakiejkolwiek książki wymaga wielkiego wysiłku, lecz coś jest w powyższej opinii.

Bardzo ciekawa książka prof. Szczerskiego. Tezy przedstawiane przez autora w mojej ocenie są słuszne. Nie podlega dyskusji, iż w procesie integracji europejskiej państwa doszły do przysłowiowej ściany. Pomysły na jej dalszy rozwój są zgoła różne, a sugestia, że najlepszym pomysłem jest integracja przy pełnym poszanowaniu suwerenności poszczególnych państw członkowskich wydaje się być przekonująca. Kwestią kluczową, na co zwraca uwagę również prof. Szczerski powinien być powrót Europy do wartości chrześcijańskich.

Rozważania najściślejszego rdzenia PiS o przyszłości UE. Raczej nudy

Rozważania najściślejszego rdzenia PiS o przyszłości UE. Raczej nudy

• Publicystyka, pisma polityczne
  • Literatura polska (współczesna)
  • 3. Historia - nowsza
  • POPULARNO-NAUKOWE
  • 8. Posiadam
  • W najbliższym czasie
  • W mojej biblioteczce

Dodaj cytat z książki Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy