Zadry

literatura piękna
Świat Książki
2017-09-27
2017-09-27
chłop literatura polska Państwowe Gospodarstwo Rolne PGR polska wieś powieść obyczajowa tajemnica wiejska społeczność Ziemie Odzyskane

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Pisać. Rozmowy o książkach Piotr Ambroziewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Maciej Bernatt-Reszczyński, Artur Boratczuk, Jerzy Wojciech Borejsza, Natalia Budzyńska, Kamil Całus, Wojciech Chmielewski, Paweł Chojnacki, Daria Czarnecka, Małgorzata Czyńska, Rafał Dajbor, Piotr Dobrowolski, Krzysztof Drozdowski, Agnieszka Frączek, Piotr Gajdziński, Barbara Gawryluk, Dorota Hartwich, Wacław Holewiński, Marcin Jacoby, Andrzej Jankowski, Elżbieta Jodko-Kula, Grzegorz Kalinowski, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Marcin Kozioł, Joanna Kuciel-Frydryszak, Karolina Kuszyk, Cezary Łazarewicz, Magda Louis, Marcin Ludwicki, Nina Majewska-Brown, Agata Maksimowska, Ewa Małkowska-Bieniek, Anna Mateja, Anna Mieszkowska, Anna Milewska, Katarzyna Miller, Krystyna Mirek, Jarosław Molenda, Ewa Ornacka, Adam Pękalski, Jan Krzysztof Piasecki, Renata Piątkowska, Krzysztof Potaczała, Małgorzata Rejmer, Alek Rogoziński, Zbigniew Rokita, Dominik Rutkowski, Beata Sabała-Zielińska, Anna Sakowicz, Andrzej Skalimowski, Małgorzata Strzałkowska, Justyna Suchecka, Mariusz Surosz, Anna Synoradzka-Demadre, Piotr Szarota, Joanna Szyndler, Anna Tomiak, Mariusz Urbanek, Wojciech Widłak, Violetta Wiernicka, Marcin Wilk, Janusz Leon Wiśniewski, Mirosław Wlekły, Daniel Wyszogrodzki, Andrzej Zbrożek, Robert Ziębiński, Bartosz Żurawiecki
Ocena 7,4
Pisać. Rozmowy... Piotr Ambroziewicz,...
Okładka książki Szturman. Jeden z twórców GROM o kulisach działania specjednostek. Krzysztof Przepiórka, Dominik Rutkowski
Ocena 7,3
Szturman. Jede... Krzysztof Przepiórk...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Gangrena

719 1 155

Bardzo dobra książka pokazująca życie pgrowskiej wsi. Jestem nieco rozczarowany zakończeniem, natomiast fabuła ogólnie zbudowana ciekawie, trzyma w napięciu. Być może momentami zbyt dużo opisów.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Polecam tę świetną powieść. Jej akcja rozpoczynająca się w latach 90-tych ubiegłego wieku gdzieś na zachodnim Pomorzu, sięga daleko wstecz, rysując losy głównych bohaterów i ich rodzin przesiedlonych po zakończeniu II wojny światowej na ziemie odzyskane. Powojenny chaos, wcześniejsze doświadczenia i sprzyjające warunki, doprowadziły do tragicznego w skutkach konfliktu. Nie wiemy dokładnie co się wydarzyło, a krwawą zagadkę z przeszłości odkrywamy wraz Romanem Bohdalem, stołecznym dziennikarzem, który powrócił do miejsca, w którym kiedyś mieszkał. Doskonale zarysowana historia rozegrana w typowych dla socjalizmu realiach powstającego PGR-u. Rodząca się społeczność, której rdzeń tworzyło kilka dręczonych traumami z przeszłości rodzin przybyłych z różnych stron Polski pełna była uprzedzeń, lęku przed innością, zadawnionych konfliktów, zawiści i gniewu. Prosty przepis na tragedię. Doskonała narracja pozwala śledzić losy zwykłego człowieka pochłanianego i wypluwanego przez tryby wielkiej historii. Polecam.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Beletrystyczne studium strachu prze innością. Obcy = zły, nieznane instynktownie budzi strach, a stąd o krok do agresji i nienawiści. W tle krajobraz polskiego "dzikiego zachodu", czyli Ziem Odzyskanych, post-PGRowska apatia i korowód żywych postaci.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Genialna powieść historyczna. To po tosty trzeba przeczytać. Powiedzieć że jestem tą książką zachwycony, to jak nic nie powiedzieć!!

Super pozycja, idealna powieść historyczna, polecam

Super pozycja, idealna powieść historyczna, polecam

30/52/2023

30/52/2023

Bardzo ciekawie obrazuje losy przesiedleńców. Polecam

Bardzo ciekawie obrazuje losy przesiedleńców. Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka, od której ciężko się oderwać, a zakończenie historii to majstersztyk. Na każdej stronie czuć klimat tamtych czasów. Po skończeniu książki refleksje nachodzą człowieka jeszcze przez długi czas, po prostu się o niej myśli. Piękna.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

„Zadry’’ czytałam z niecierpliwością, przytupując nogami z ciekawości co będzie dalej. Autor świetnie dozuje napięcie, dorzucając coraz to nowe elementy do swojej opowieści. W swojej książce pokazuje nam kawałek naszej historii związanej z przesiedleniami, funkcjonowaniem PGR-ów ich świetnością i upadkiem. To wszystko okraszone tajemnicą, uprzedzeniami, nienawiścią i miłością. Pozostaje w pamięci.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dla mnie książka sztos w każdym calu - dodatkowo historia - zagadka wciągająca i zaskakująca aż do samego końca. Postać Romana - warszawskiego dziennikarza przedstawiona idealnie, mocna, bardzo charakterystyczna.
Polecam, każda spędzona chwila nad książką zarówno bawi jak i uczy. Oby więcej takiej literatury.

Świetna, pouczająca, dobrze napisana opowieść łącząca fabułę z reportażem o życiu w post PGR-owskich wiosce tuż po przemianach gospodarczych. Dodatkowo autor sięga do czasów, gdy PGR-y były budowane poprzez ich świetność i upadek. W swoich retrospektywach dowiadujemy się również o takich wydarzeniach jak Akcja "Wisła", gdzie ludność kresową przenoszono na Ziemie Odzyskane....

• Ebook
  • 2018