Biegacz

Fajne zwroty akcji, choć niesoecjalnie lubię polityczne klimaty.

Fajne zwroty akcji, choć niesoecjalnie lubię polityczne klimaty.

Ciekawa, osadzona w realiach historia nauczyciela historii, który wciela się w detektywa. Akcja niespieszna, ale logiczna, osadzona w polityce, ekologii i historii PRL.

Z autorem spotykam się po raz pierwszy ale raczej nie ostatni. Kryminał w którym w rolę detektywa wciela się zwyczajny nauczyciel historii. Książka napisana bardzo przystępnym językiem, czyta się bardzo szybko. Historia trochę naciągana z której można dużo dowiedzieć się na temat kościoła w trakcie Solidarności. Trochę dziwne tylko zachowanie głównego bohatera który tak bardzo angażuje się w sprawę śmierci człowieka którego nawet nie znał.

Wysłuchane jako audiobook
Książka 7/10
Lektor7/10 (Artur Ziajkiewicz)
Mimo różnych ocen postanowiłem jednak posłuchać tą książkę.
Faktycznie sama akcja nie urywa czegoś
Ale dla mnie bardzo dużym plusem jest zawarta tam wiedza o czasach minionych (PRL, SB).
Sporo się dowiedziałem

Wysłuchane jako audiobook
Książka 7/10
Lektor7/10 (Artur Ziajkiewicz)
Mimo różnych ocen postanowiłem jednak posłuchać tą książkę.
Faktycznie sama akcja nie urywa czegoś
Sporo się dowiedziałem

Można zjeść rosół z kury, ale można też wypić bulion z kostki rosołowej. To jest bulion. Arcydzieło kryminału to nie jest. Raczej takie sobie czytadełko do pociągu. Czyta się łatwiutko, "wow!" raczej nie ma. Trochę przypomina mi to kryminałki klasy B z czasów PRL. Polecam dla znudzonych.

Akcja książki toczy się niespiesznie i trzeba się do tego przyzwyczaić. To tempo pasuje jednak do możliwości prowadzenia prywatnego śledztwa jakie ma nauczyciel historii, który w swoim wolnym czasie próbuje zaspokoić swoją ciekawość. Powieść ma jedną, dla mnie bardzo ważną zaletę: jest dosć realistyczna. Nie są to przygody superbohatera, który sam przeciw wszystkim wyczynia cuda. To historia zwykłego człowieka, który chce się dowiedzieć co się stało i robi to zupełnie zwyczajnie, jak każdy z nas mógłby. Nie spodziewajcie się żadnych fajerwerków. Ot, zwykła powieść, w której nic nie zgrzyta i nie żenuje, z dawką polskiej historii w tle.

Dość słaba pozycja. Malo przekonywująca. Zdecydowanie lepsze są kryminały retro autora.

32/2022

32/2022

Jedna z nudniejszych książek jakie przebrnelam

Jedna z nudniejszych książek jakie przebrnelam

5,5/10
Niestety muszę stwierdzić, że mimo, iż fabuła zapowiadała się ciekawie, to jedynie początek i końcówka mnie zaintrygowały. Natomiast większa część powieści(poza nielicznymi akapitami) prezentuje się marnie. Ale wierzę, że inne książki tego autora są o niebo lepsze.

5,5/10

• 2017