Sztuczny człowiek

Okładka książki Sztuczny człowiek Roman Pisarski
Okładka książki Sztuczny człowiek
Roman Pisarski Wydawnictwo: Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych Seria: Biblioteka Błękitnych Tarcz literatura dziecięca
48 str. 48 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Seria:
Biblioteka Błękitnych Tarcz
Wydawnictwo:
Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych
Data wydania:
1974-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1974-01-01
Liczba stron:
48
Czas czytania
48 min.
Język:
polski
Tagi:
robot polska w przyszłości
Średnia ocen

5,8 5,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,8 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
200
197

Na półkach:

Sięgnęłam z sentymentu bo miałam tę książeczkę jako dziecko. Wtedy jej jednak nie czytałam. Króciutka przypowiastka pisana w stylu opowiadań z podręczników PRL, traktująca o wykorzystywaniu najnowszych technologii przez człowieka. Morał jak zawsze taki sam, wysługiwanie się nowoczesną techniką rozleniwia i uwstecznia ludzi. Tego już nawet maszyny nie chcą tolerować i się buntują. Dużo niespójności ale przyszłość sobie wtedy różnie wyobrażano. Mimo to przeczytałam z przyjemnością.

Sięgnęłam z sentymentu bo miałam tę książeczkę jako dziecko. Wtedy jej jednak nie czytałam. Króciutka przypowiastka pisana w stylu opowiadań z podręczników PRL, traktująca o wykorzystywaniu najnowszych technologii przez człowieka. Morał jak zawsze taki sam, wysługiwanie się nowoczesną techniką rozleniwia i uwstecznia ludzi. Tego już nawet maszyny nie chcą tolerować i się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
611
602

Na półkach: , ,

Edukacyjna książeczka dla dzieci. Akcja jest umieszczona w Polsce w przyszłości, która ma wyglądać (a przynajmniej wnętrza) jak z serialu animowanego Jetsonowie :) No i Polska konstruuje już roboty! Treść jest dość naiwna - z jednej strony zaawansowane technologiczne instytuty i nowoczesne wnętrza z drugiej ziemniaki przynosi się z piwnicy w metalowych wiadrach a gazety i (o, zgrozo!) papierosy kupuje się w kiosku (windy się psują, zakupy nosi się w siatce i śpi się pod kołdrą z rombem). Technologia jest jedynie pretekstem by pokazać zmianę w postępowaniu bohatera. Oczywiście można podejść do treści bardziej filozoficznie i rozważyć go jako zadumę nad kondycją ludzkości i roli człowieka w świecie w którym w wielu czynnościach zastąpią go automaty. Ale tak zrobi dorosły czytelnik - a książeczka jest dla dzieci. To bardzo typowe edukacyjne wydawnictwo dla dzieci doby PRLu. Raczej dla archeologów fantastyki naukowej niż dla kogokolwiek innego.

Edukacyjna książeczka dla dzieci. Akcja jest umieszczona w Polsce w przyszłości, która ma wyglądać (a przynajmniej wnętrza) jak z serialu animowanego Jetsonowie :) No i Polska konstruuje już roboty! Treść jest dość naiwna - z jednej strony zaawansowane technologiczne instytuty i nowoczesne wnętrza z drugiej ziemniaki przynosi się z piwnicy w metalowych wiadrach a gazety i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1210
1154

Na półkach: , ,

Biblioteka Błękitnych Tarcz 25/62
Kapitalna w swej naiwności wizja Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z roku 2074! Oto mamy na pięknych rysunkach Mirosława Pokory ludzi odzianych w kombinezony; za oknami latają sputniki, a wszystkie meble są nowoczesne, jak w serialu animowanym "Jetsonowie".
W tekście - a jakże, równie nowocześnie! Nie używa się już zwykłych lamp - w ścianach ukryte są lampy luminoforowe; rozmowy odbywają się przez wizjotelefon, w którym możemy zobaczyć naszego interlokutora; dzieci chodzą do stereokina, w którym idą reportaże ze skolonizowanego Marsa.
Główny bohater, Tomek, ma ojca inżyniera, który projektuje nowoczesne roboty. Najpierw robi synowi żółwia sterowanego czułą komórką fotoelektryczną. Gdy żółw Tomkowi się znudził, ojciec zaprojektował mu elektronowego psa na tranzystorach, zdalnie sterowanego. Po czasie i pies odszedł do lamusa. Wówczas ojciec stworzył synowi sztucznego człowieka, robota imieniem Al. Robot umiał liczyć, tłumaczyć na wszystkie języki świata, opowiadał bajki, a przede wszystkim wyręczał Tomka ze wszystkich prac. Al chodził do piwnicy po ziemniaki, do sklepu po papierosy i gazetę, a przede wszystkim odrabiał za Tomka prace domowe. Chłopiec tak się rozleniwił, że przestał się uczyć. Okazało się bowiem, że z zadań domowych ma same piątki, ale z samodzielnych prac na lekcji - dwóje. Ojciec więc przeprogramował Ala, który zaczął mylić polecenia Tomka. Wreszcie robot mu ucieka.
Morał z tej historii jest taki, że trzeba myśleć samodzielnie. Ani robot, ani kolega czy koleżanka, którzy na klasówce dadzą ściągnąć zadanie, nie nauczą się niczego za nas. Każda myśl techniczna, każdy nowy wynalazek, który ma pomóc ludzkości, nie zastąpi nigdy żywego człowieka. Rozwój technologii nie może nas rozleniwiać, wręcz przeciwnie: powinien nas mobilizować do nauki i myślenia, by zapanować nad nauką.

Biblioteka Błękitnych Tarcz 25/62
Kapitalna w swej naiwności wizja Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z roku 2074! Oto mamy na pięknych rysunkach Mirosława Pokory ludzi odzianych w kombinezony; za oknami latają sputniki, a wszystkie meble są nowoczesne, jak w serialu animowanym "Jetsonowie".
W tekście - a jakże, równie nowocześnie! Nie używa się już zwykłych lamp - w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    9
  • Chcę przeczytać
    4
  • Posiadam
    2
  • Seria: Biblioteka Błękitnych Tarcz
    1
  • 1987
    1
  • Przeczytane w 2020
    1
  • Mirosław Pokora
    1
  • 🚀 Fantastyka naukowa
    1
  • 📣 Ach! Moja kolekcja
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Sztuczny człowiek


Podobne książki

Okładka książki Flora szuka skarbów Gabriela Rzepecka-Weiss, Maciej Szymanowicz
Ocena 9,4
Flora szuka sk... Gabriela Rzepecka-W...
Okładka książki Książka o górach Patricija Bliuj-Stodulska, Robb Maciąg
Ocena 9,2
Książka o górach Patricija Bliuj-Sto...
Okładka książki Pani wiatru Lisa Aisato, Maja Lunde
Ocena 8,8
Pani wiatru Lisa Aisato, Maja L...

Przeczytaj także