Historia ewolucji

Okładka książki Historia ewolucji Steve Parker, Alice Roberts
Okładka książki Historia ewolucji
Steve ParkerAlice Roberts Wydawnictwo: Arkady nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Arkady
2017-02-15
2017-02-15
Ewa Romkowska

Okładka książki Niesamowita nauka Sue Becklake, Duncan Brewer, John Farndon, Sally Morgan, Clare Oliver, Steve Parker
Niesamowita nauka Sue Becklake, Dunca...
Okładka książki 300 faktów. Nauka. John Farndon, Steve Parker
300 faktów. Na... John Farndon, Steve...
Okładka książki Niesamowite dinozaury Rupert Matthews, Steve Parker
Niesamowite di... Rupert Matthews, St...

>>>Dla tych, którzy uwielbiają piękne fotografie, realistyczne ilustracje oraz liczne ciekawostki<<<

"Historia ewolucji" to pięknie wydana i wspaniale zilustrowana książka autorstwa jedenastu specjalistów (redakcja naukowa: Steve Parker),w której to znajduje się przegląd poszczególnych grup organizmów. Zdjęcia skamieniałości, szkieletów, rekonstrukcji wymarłych okazów, ale także obecnie występujących roślin i zwierząt fantastycznie współgrają z tekstem, który zawiera liczne, zapadające w pamięci ciekawostki. Szczegółowe opisy znajdujące się przy fotografiach dodatkowo urozmaicają poruszane kwestie. Polską wersję książki zawdzięczamy Wydawnictwu Arkady. Dla osób szczególnie zainteresowanych relacjami ewolucyjnymi istotna może być informacja dotycząca tego, że kladogramy są zgodne ze stanem wiedzy z 2015 r.

"Historia ewolucji" to publikacja, obok której nie da się przejść obojętnie. Zainteresuje ona zarówno pasjonatów, jak i osoby, które po prostu lubią odkrywać różnego rodzaju tajemnice i zagadki. Z uwagi na liczne zdjęcia (w tym wielu dinozaurów) nawet kilkulatki z ogromnym zainteresowaniem słuchają czytanych fragmentów. Z moich obserwacji wynika, że dzieci szczególnie lubią sekcje oznaczone jako "Nawigacja"/"W centrum uwagi", które to umożliwiają bezpośrednie powiązanie tekstu z zamieszczonymi ilustracjami. Teksty pobudzają wyobraźnię i zachęcają do analizowania przedstawianych kwestii.

"Według jednej z teorii wytwarzanie jadu u jaszczurek i węży rozwinęło się niegdyś tylko raz, a wszystkie węże pochodzą od wspólnego przodka i należą do kladu Toxicofera. W trakcie ewolucji ilość jadu wytwarzanego przez niektóre węże została ograniczona lub zdolność do jego produkowania utracona. Według innej teorii wydzielanie jadu rozwinęło się u różnych grup węży niezależnie. Pierwszy pogląd, odrzucany przez wielu specjalistów, ostatnio odzyskał wiarygodność, gdyż w wyniku badań genetycznych stwierdzono, że geny determinujące wytwarzanie jadu obecne są też u węży, które dziś go nie produkują."

Pisanie o ewolucji nie jest łatwym zadaniem, ponieważ nieustannie i niezależnie od siebie prowadzone badania oraz liczne odkrycia sprawiają, że informacje wymagają ciągłej aktualizacji. Poruszane w "Historii ewolucji" zagadnienia są przedstawiane z różnych perspektyw, a częste zwracanie uwagi na szczególnie interesujące treści sprawia, że czytelnik nie jest w stanie się nudzić, a to moim zdaniem jest wyjątkowo ważne.

Historia ewolucji to praca zbiorowa 11 autorów, specjalistów od ewolucji i od wymarłych gatunków. Pozycję tą czytałem bardzo długo gdyż każdy jej fragment to odrębna analiza jakiegoś gatunku, rodziny czy rodzaju lub danego zbiorowego zagadnienia i na każdej stronie jest wiele szczegółowych informacji. Mamy tutaj również mnóstwo pięknych fotografii i kolorowych obrazków przybliżających temat. Ilość zawartych w tym tomie informacji jest olbrzymia. Można do niej wracać i odszukiwać dany temat gdy jest taka potrzeba. Konstrukcja książki polega na drodze od najmniej rozwiniętych organizmów do najbardziej czyli na końcu mamy ssaki i człowieka. Dla zainteresowanych tematem ewolucji i prehistorycznego życia to pozycja obowiązkowa.

Podoba mi się. Bardzo pięknie wykończona książka. Zawiera dużo informacji.

Podoba mi się. Bardzo pięknie wykończona książka. Zawiera dużo informacji.

Przepiękna publikacja. Zaczynam opinię od kwestii estetycznych, bo właśnie one wysuwają się tutaj na pierwszy plan. Jakość wydania jest bardzo dobra (kredowy papier, twarda oprawa, książka jest porządnie szyta, wszystko super); liczne grafiki także wysokiej jakości, skład tekstu na początku wydał mi się nieco dziwaczny, lecz szybko się z nim oswoiłem. Ze względu na rozsądną proporcję tekst-grafiki czyta się tę biblię ewolucji stosunkowo szybko. A już stricte subiektywnie jako osoba, która w naukach przyrodniczych ma spore braki (co przy takiej lekturze miejscami ujawnia się z pełną mocą),stwierdzam że książka jest napisana bardzo ciekawie, a pewna trudniejsza baza terminologiczna przewija się na tyle regularnie, że szybko się ją zapamiętuję (może pierwsze zderzenie z endosymbiozą nie jest najszczęśliwsze, ale później łatwo się łączy wątki).

Jeszcze może słowem rozwinięcia co do samej treści - w zasadzie, co strona napotykamy tutaj na jakieś niesamowite zdarzenie z historii Ziemi albo zagadkowe stworzenie. Dajmy na to drapieżna gąbka, która pionowymi wypustkami ze swego ciała łapie w pułapkę larwy skorupiaków (Chondrocladia lyra) czy na przykład Anomalocaris (tzw. dziwna krewetka, drapieżnik z okresu kambru). No i to co trzeba zaznaczyć - ilość wiedzy na temat poszczególnych faktów jest tutaj jednocześnie duża (bo publikacja jest bardzo merytoryczna),ale nie studiujemy przez dziesiątki stron tego samego, stąd duża różnorodność. Może komuś cykl rozmnażania paprotników nie podejdzie (((chociaż ja czytałem kilka razy jak ewolucja wykoncypowała sobie tak dziwaczny mechanizm; w życiu bym nie powiedział, że paprotniki mnie jakoś szczególnie zainteresują, a tu niespodzianka))),ale już stronę dalej mamy np. lepidendrony, czyli rośliny którym zawdzięczamy dzisiaj złoża węgla w ziemi. Łatwo można przepaść w tej opowieści o meandrach życia i jego ślepych zaułkach. Wydaje mi się, że po przeczytaniu tej książki człowiek będzie kojarzył już nie tylko trias, jurę i kredę, ale także większość (o ile nie wszystkie) pozostałych okresów z tabeli stratygraficznej.

Wspaniała książka, gorąco polecam. Nie jest najtańsza, ale w jej przypadku wystarczy szybkie przekartkowanie by ustalić, że cena współgra z jakością.

Jak dla mnie jedna z tych książek na polskim rynku która dla człowieka zafascynowanego ewolucją jest pozycją obowiązkową. Inne książki poświęcone ewolucji skupiają się zazwyczaj na jakimś wąskim spektrum zagadnień związanych z ewolucją i dobrze je omawiają, tutaj natomiast mamy ogólny przegląd całego drzewa ewolucji od samego początku.
Musze przyznać że po przeczytaniu "Histori Ewolucji" moje wyobrażenie o drzewie życia jak i o procesie ewolucji jest znacznie pełniejsze. Nie bez znaczenia jest mnogość ilustracji przedstawiąjacych omawiane gatunki.

Książka warta przeczytania!

Musze przyznać że po przeczytaniu...

• Nauka
  • Do kupienia
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Historia ewolucji