Ewolucja. Od Wielkiego Wybuchu do Homo sapiens

Okładka książki Ewolucja. Od Wielkiego Wybuchu do Homo sapiens Marcin Ryszkiewicz
Okładka książki Ewolucja. Od Wielkiego Wybuchu do Homo sapiens
Marcin Ryszkiewicz Wydawnictwo: Prószyński i S-ka nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Prószyński i S-ka
2000-01-01
2000-01-01
83-7255-746-2
ewolucja

Przeczytałem niejako z „obowiązku”, bo uwielbiam czytać Ryszkiewicza. To chyba jeden z najlepszych popularyzatorów nauki w Polsce a bodaj najlepszy, jeśli chodzi o ewolucjonizm i historię życia na Ziemi. Po tej książce jednak nie spodziewałem się specjalnych rewelacji, bo ich być nie może. Trudno na raptem 200 stronach zmieścić historię życia, dodać sporo materiału ilustracyjnego i do tego jeszcze ciut informacji o historii teorii ewolucji. Siłą rzeczy wszystkie tematy są potraktowane skrótowo, w bardzo skondensowany sposób. Książka stanowi rodzaj pomocy naukowej do szkół, tak dla nauczycieli jak uczniów, co sugeruje nieco notka na ostatniej stronie okładki. Takie rozszerzenie podręcznika do biologii, skrypt, bryk. Nie ma więc wciągającej narracji, zaskakiwania czytelnika ciekawostkami czy też wywodami, skąd to czy tamto naukowcy wiedzą. W czytaniu tytuł jest dość nudny i monotonny. Pod tym względem nie polecam. Merytorycznie nawet osiem gwiazdek, ale jeśli chodzi o „czytalność” co najwyżej dwie. Tak więc jeśli ktoś interesuje się od jakiegoś czasu ewolucją życia i ewolucjonizmem, znajdzie tu trochę informacji, trochę usystematyzuje swoją wiedzę, ale wypieków podczas lektury nie dostanie.

Książka popularno-naukowa przedstawiająca historię Ziemi i życia na niej od początku kształtowania się Układu Słonecznego. Przyznaję, że wpadła mi w ręce przypadkiem, nie wybrałam jej świadomie, ale uznałam, że warto odświeżyć sobie (a nawet poszerzyć) wiedzę wyniesioną niegdyś ze szkoły. Jest to opracowanie skierowane pewnie głównie do młodzieży szkolnej, niemniej język jest jak najbardziej naukowy, co sprawiło, że nie czułam się jakbym czytała podręcznik gimnazjalisty. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że od momentu wydania książki nauka poszła do przodu i wiemy już nieco więcej o kosmosie i ewolucji. Nie będąc specjalistką w tej dziedzinie, nie umiem określić na ile książka się zdezaktualizowała, dla mnie była ciekawa i odpowiednia do tego, żeby przypomnieć sobie co nieco z tego, co wiedzieć wypada. Gdybym miała dzieci, pewnie namawiałabym je do czytania takiej literatury, bo w przystępny sposób serwuje ogromną dawkę wiedzy.

Początek książki nieco odrzuca, gdyż jesteśmy traktowani przez autora, jak dzieci. Może książka ta jest przeznaczona dla młodszego pokolenia? Wiele tematów jest wytłumaczona w bardzo przejrzysty sposób (czasem, aż nazbyt przejrzysty). Książka daje odpowiedzi na wiele pytań - skąd się wziął człowiek i życie na naszej planecie? Polecam dla osób, które mają nikłe pojęcie o teorii ewolucji.

• Literatura popularnonaukowa
  • Nauka