Koleżanki

Okładka książki Koleżanki Hanna Ożogowska
Okładka książki Koleżanki
Hanna Ożogowska Wydawnictwo: Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych Seria: Biblioteka Błękitnych Tarcz literatura dziecięca
48 str. 48 min.
1970-01-01
48 min.
przyjaźń

Biblioteka Błękitnych Tarcz 18/62
Dziewięć opowiadań o dziewczynkach z klasy V i ich codziennych, drobnych problemach. Czasami to zwyczajna ignorancja, innym razem hipokryzja, brak asertywności lub zwyczajna głupota.

Spis opowiadań:

1. Pierwsze zmartwienie w nowym roku
Krysia żali się Agnisi, że nikt z nią nie chce siedzieć w ławce. Na propozycje koleżanki reaguje krytyką. Okazuje się, że to Krysia ma paskudny charakter i to z nią nie chce nikt siedzieć.

2. Warszawianki
Agnisia i Zosia idą warszawską starówką i jedzą śliwki. W międzyczasie krytykują przyjezdnych, każdy kto pyta je o drogę albo przechodzi, jest ich zdaniem ze wsi. Zatrzymuje ich starsza pani, która zwraca uwagę, że rzucają pestki na ziemię. I że u nich na wsi to pewnie normalne, ale w stolicy istnieją kosze na śmieci.

3. Kochamy przyrodę
Krysia i Agnisia wracają z wycieczki do Konstancina. Odwiedzają Hanię, chcą jej dać bukiet kwiatów i gałęzi. Okazuje się, że wszystko już zwiędło, a dziewczynki tak bardzo kochają przyrodę. Hania zwraca im uwagę, że gdyby rzeczywiście kochały naturę, to by nie obrywały wszystkich krzewów.

4. Mili goście
Marychna zaprosiła Hanię i Irenkę do Skolimowa, do swojego domu. Wszystko było pięknie posprzątane na przyjazd gości. Ale dziewczynkom nie chciało się sprzątać na bieżąco, więc wszystko zaniedbały. Gdy mama Marychny zwróciła im uwagę na bałagan, dziewczyny uciekły do Warszawy bez poczucia wstydu.

5. Inteligencja i nogi
Agnisia usłyszała w tramwaju teorię, w myśl której można rozpoznać inteligencję i mądrość dziewczynki po tym, jak układa nogi gdy siedzi. Tłumaczy to koleżankom i naśmiewa się z Krysi, która siedzi "jak tępak".

6. Moja kochana mamusia
Janka siedzi na środku pokoju, a jej mama sprząta i haruje jak wół. Janka ani myśli jej pomóc, tylko chwali pracowitość matki, wykorzystuje jej dobroć. Chce wyjść z koleżankami na spacer, bo nie lubi bałaganu w domu. Jak wróci, liczy że matka zrobi wszystko za nią.

7. Kiedy stygnie gorąca przyjaźń
Hela z Iwonką przestały się przyjaźnić, bo tata Iwonki nie pracuje już w teatrze i nie załatwia darmowych wejściówek. Jednocześnie Hela narzeka na Józię, która nie chce się już z nią kolegować, bo ciocia Heli nie pracuje już w kiosku i Józia nie dostaje darmowych gazet.

8. Przyganiał kocioł...
Hela chce pożyczyć od Agnisi grzebień po lekcji wf-u. Krytykuje publicznie stan czystości jej grzebienia. Agnisi robi się przykro. Na lekcji wychowawczej Hela podsuwa pani pomysł, by sprawdzać stan czystości wszystkich grzebieni dziewcząt w klasie. Jednak gdy sama wyciąga chusteczkę z kieszeni, okazuje się, że ta jest brudna, szara i poplamiona. Teraz wszyscy śmieją się z Heli.

9. Przyjaciel książki
Dziewczynki z klasy V mają zorganizować akcję na Dni Oświaty, Książki i Prasy. Dziewczynki myślą, że to wyróżnienie, a okazuje się, że to nauka. To one niszczą najwięcej książek ze szkolnej biblioteki. Pani bibliotekarka pomaga dziewczynom w zadaniu, ale potępia ich zachowanie i od nowego roku każde zniszczenie będzie zgłaszane wraz z nazwiskiem do dyrektora szkoły.

Biblioteka Błękitnych Tarcz 18/62

Spis opowiadań:

1. Pierwsze zmartwienie w nowym roku

Obecna młodzież powinna się trzymać zasad dobrego wychowania opisanych w tej książeczce. Nie mówię tu o dzieciach. Ale siedzieć przy oknie, nic nie robić, gdy matka froteruje podłogę i nawet nie miała czasu umyć naczyń?

• 🏠 Posiadam
  • 📘 SERIA BBT
  • Przeczytane w 2020
  • 2017 💚
  • Literatura młodzieżowa
  • Seria: Biblioteka Błękitnych Tarcz
  • 🐼 Dziecka zeżre wszystko ( ;) Żeniac)

Dodaj cytat z książki Koleżanki