19 dołków czyli jak ukraść spółkę

Adam Guz Wydawnictwo: Novae Res literatura piękna
Novae Res
2017-03-03
2017-03-03

Bardzo sprawnie napisany debiut, po którym czuć, że autor zna się doskonale na drapieżnym świecie polskiej finansjery, która przed żadnym krokiem się nie cofnie, jeśli to ugrania są miliony. Jarek Wiśnia - menedżer wysokiego szczebla w jednej ze spółek - ma plan na skok na firmę. W oparciu o literę prawa, ale i zastraszanie, szantażowanie, manipulację i uruchomienie rajów podatkowych. A że w sprawę zaangażowany jest jeszcze rosyjski oligarcha, to sprawa jest doprawdy dynamiczna. Przedstawione w powieści zepsucie polskich biznesmenów przeraża... tym bardziej, że jest tak boleśnie realne.

Autor skonstruował swą powieść na temat agresywnego biznesu w ten sposób, że każdy rozdział właściwej akcji, poprzedza opis fragmentu turnieju golfowego. Tłumaczy to tym, że biznes jest jak gra w golfa. Obie aktywności wymagają bowiem wysokiej koncentracji, samokontroli i trzymania na wodzy emocji. Jest jednak jedna zasadnicza różnica miedzy tymi dyscyplinami. Golf jest grą dżentelmenów, w odróżnieniu od biznesu, gdzie często moralność jest na odległym planie, lub zanika zupełnie. Powieść cechuje wartka akcja, dobrze zbudowane postacie i pewna spoistość wątków.

Pełna recenzja książki na stronie:

Wracając do książki, "19 dołków, czyli jak ukraść spółkę" to debiut literacki Adama Guza. Znaczące jest to, że Autor to doradca transakcyjny, który ponad 20 lat prowadził butik inwestycyjny, oraz zajmował stanowiska w zarządach i radach nadzorczych spółek notowanych na giełdzie. Płynie stąd jasny wniosek, że nie wymyślił opisywanych machlojek, a nie raz mógł się z nimi spotkać w biznesie.

Opowieść rozpoczynamy od spotkania trzech członków zarządu z radą nadzorczą firmy. Zostali wybrani, aby wyciągnąć firmę z trudnej sytuacji i obiecano im za to akcje. Jednak rada nadzorcza nie zamierzała się zgodzić na przekazanie oczekiwanej liczby akcji. Wobec tego, zagniewany zarząd w odwecie postanawia przejąć spółkę.

Przejęcie spółki to nie jest wcale prosta sprawa. Nie wystarczy znajomość kilku kruczków prawnych. Musi być ścisły plan, trzymany w bezwzględnej tajemnicy, kontakty i haki na najważniejszych graczy. Trzeba planować i przewidywać ruchy przeciwnika, sterować ludźmi tak, by się nie spostrzegli. Szantaż i manipulacja.

Książka nie pokazuje wyłącznie sposobu na przejęcie firmy. Opisana historia to opowieść o tym, jak działa biznes i różne powiązania w biznesie. Banki przestają być instytucjami zaufania, licząc nie tyle zyski samego banku, co także prywatne łapówki i inne korzyści. Prawnicy stają się podłymi hienami, które lawirują w interpretacji prawa i wyszukują dodatkowe okazje, jak niecnie oszukać przeciwników swojego klienta. Zagraniczni inwestorzy w tych cwanych układach orientują się, że są tylko narzędziem, ale również wspomagając takie wątpliwe zagrania, mogą w łatwy sposób zwielokrotnić swoje zyski.

Nie ma znaczenia rodzina, nie ma znaczenia koleżeństwo, jest tylko bezwzględne dążenie do celu i zimna kalkulacja. Symbolem charakteru Jarka było akwarium, które sprawił sobie w gabinecie. Z czym Wam się kojarzy akwarium? Z uspakajającym chlupaniem wody, kojącymi pięknymi rybkami? Jarek ma w akwarium piranie i inne drapieżne okazy. Nie karmi ich, żeby spowodować walkę i wyłonić najsilniejszego osobnika. Z entuzjazmem przygląda się, jak ryby wzajemnie się zjadają. To go uspokaja i koi.

Autor oddał do naszych rąk swego rodzaju przewodnik o tym, jak przejąć spółkę. Nie dokonał, co prawda jednoznacznej oceny takich poczynań, ale czytelnik wyłuska tą całą nieprawość. Napisana jest dość przystępnym językiem, może nie specjalnie wyrafinowanym, ale zrozumiałym i nie nużącym. Bohaterowie są mocni, o każdym dowiadujemy się nieco więcej, poznajemy odrobinę jego przeszłość i drogę do miejsca, w którym obecnie się znajduje. Jednak z żadnym się nie zżyłam, każdy też miał coś za uszami. Powieść mnie wciągnęła bardzo, czego się nie spodziewałam, bo też nie sądziłam, że taka tematyka może być skomplikowana i ciekawa. Biznes to dosadna i brutalna gra, może bezkrwawa, ale zawsze zbiera żniwo w postaci wielu ofiar. Kategoryczne decyzje i restrykcyjne dążenia, bez przyjaźni, koleżeństwa, kręgosłupa moralnego. Bardzo się cieszę, że nie muszę brać udziału w takiej grze i nie zamierzam nigdy takiej rozpocząć. Powieść polecam, warto ją przeczytać, bo to jedna z tych, z których można się zarazić odrobiną wiedzy. Może nie przyda Wam się taka wiedza w praktyce, ale dobrze wiedzieć, co się dzieje, rozumieć pewne procesy i wydarzenia. Poza tym to bardzo udany debiut.

Więcej informacji o książce znajdziecie na moim blogu.

Lekturze dodają smaczku szczegółowe opisy postaci, potęgujące ich wyrazistość a w przypadku głównego bohatera, demoniczność.
Zdecydowanie POLECAM.

Wciągająca fabuła, wartka akcja oraz charakterystyczni bohaterowie, to niewątpliwe atuty tej książki. Autor wprowadza nas w świat biznesu, gdzie walka o władze i pieniądze, nie zawsze prowadzona jest w sposób uczciwy. Główny bohater hołduje twierdzeniu, że zasady i moralność są przeszkodami w osiąganiu celów. Jego skuteczność jest równie niebywała jak jego bezwzględność....

W mojej opinii książka bardzo udana, zwłaszcza jak na debiut literacki Autora. W sposób prosty i przejrzysty ukazuje bez zbędnych ogródek nazywając rzeczy po imieniu realia świata dużego biznesu. Wszystko oplecione delikatną nutą tajemniczości i nieprzewidywalności zmiksowane z normalnym codziennym życiem bohaterów. Osobiście ujęły mnie wstawki z porównaniami do golfa, zwłaszcza te przed rozdziałami które ciekawie dopełniają charakteru całej książki.
Z niecierpliwością czekam na więcej.

Pomimo tego, że jest to debiut, powieść nie ustępuje dramaturgią i zwrotami akcji dziełom takich mistrzów gatunku jak chociażby Grisham. Momentami nierówne tempo prowadzenia narracji autor wynagradza z nawiązką świetnie skrojonymi postaciami z których co najmniej kilka ma potencjał aby stać się protagonistami kolejnych odsłon tej wciągającej książki. Wartka akcja, dbałość o detale i przemyślane prowadzenie narracji powodują, że dzieło Adama Guza to intelektualna przygoda która wciąga czytelnik w świat biznesu i transakcji M&A. Zabieg powiązania akcji z zagraniami golfowymi który dla części odbiorców może być enigmatyczny - nie odstrasza, a wręcz powoduje chęć poszerzenia wiedzy z zakresu tego sportu. Fabuła zaskakuje zwrotami akcji,a finał niesie ważne przesłanie, które jest nie tylko edukacyjne, ale również pobudza do głębokiej refleksji na poziomie filozoficznego "quo vadis homine".
Zachęcam do przeczytania i czekam na kolejne utwory tego autora.

Lubię książki o tej tematyce . Dobrze napisana i obserwując aktualną sytuację na rynku krajowym mam wrażenie , że często dochodzi do takich wrogich przejęć i nieczystych działań.

• Z półki znajomego
  • Do kupienia
  • Muszę przeczytać
  • Moje książki (papierowe)
  • Polskie
  • Biblioteka Śląska