Na północ jedzie się, by umrzeć

Okładka książki Na północ jedzie się, by umrzeć Ida Linde
Okładka książki Na północ jedzie się, by umrzeć
Ida Linde Wydawnictwo: Lokator literatura piękna
Norrut åker man för att dö
Lokator
2017-05-16
2017-05-16
Justyna Czechowska

"Na Północ jedzie się, by umrzeć"
Ida Linde
"Co robią umarli w oczekiwaniu na śmierć?".
Coz.. coś innego niż zawsze. Książka jest swoistą podróżną; ukazuje nam obraz , w którym śmierć nie zabiera tylko osoby, której serce przestaje bić...
Niezwykła podróż do miejsc, w których nie czeka naszych bohaterów nic prócz śmierci... (Zarówno fizycznej jak i metaforycznej). Polecamy 😊
#idalinde #napółnocjedziesiębyumrzeć #lubimyczytaćpl #niejestemstatystycznympolakiemlubięczytaćksiążki #mojepsyczytajazemna #zcacusiemwserduszku

"Na Północ jedzie się, by umrzeć"
Ida Linde
"Co robią umarli w oczekiwaniu na śmierć?".

Lokator to wydawnictwo z misją. A jest nią zniechęcić czytelnika do fenomenalnej prozy poprzez nafaszerowanie jej kolczastym drutem koszmarnych błędów. Czegóż to tym razem nie było: „powstanietylko” i „zwy miotować”, „wywarza drzwi”, „bierze się łosia, kiedy jedzie do teściów”, „zrobiła się z tego jasnoróżowa mieszkanka”, „jeśli często myśli się o śmieci”... Plus to, co zawsze: pomylone przypadki, skopana gramatyka, brakujące przyimki, literówki, a wszystko to w ofercie all you can eat. Tak to testuje mnie już po raz trzeci ów Lokator, o ile baboli dam radę potknąć się i nie wywrócić.

Zaciskam zęby i mrużę powieki, i czytam, bo Linde snuje swoje opowieści w sposób tak nieoczywisty, a jednocześnie tak wciągający, że żaden Lokator mnie nie przekona, że nie warto. Tym razem stworzyła powieść domino, którą zaczęła od morderczego minitournée (tu filmowe skojarzenie z „Dochodzeniem” Jennifer Lynch),skondensowanego do jednego kamienia, a potem dokładała kolejne, dopasowane oczkami zbliżeń, podwiewów i półcieni, łącznikami sąsiednich egzystencji, pokruszonych dramatów, w dokonanych i niedokonanych czasach; doskonale wiedząc, czego dopowiadać nie trzeba i kiedy można zdjąć buty.

Ta północ nie jest radosna, o nie. To świat przesycony nieodwracalnością i utratą, i właściwie nie ma tu nic, czego by się chciało doświadczyć poza lekturą. Raz tylko, w króciutkim akapicie, kilka linijek pod „odziedziczoną pogardą” z poprzedniego i kilka nad „milczącym szaleństwem” w następnym, przydarzyło się coś demonstracyjnie ładnego. Coś, co wygląda jak inwentaryzowany śnieg. Dobrze, że choć tego Lokator nie spieprzył jakimś poważniejszym uchybieniem niż brak kółeczka nad „a” w „Kungsträdgården”.

“Na północ jedzie się by umrzeć” Idy Linde to powieść bardzo analogowa. Otoczą was dźwięki lasów [głównie], skrzypienie śniegu, podmuchy wiatru, chrapy koni, hałas kół pociagów. Wśród tej [prawie] ciszy i pustki Bejamin, na oczach swojej współtowarzyszki, Sary, dokonuje przypadkowych i krwawych morderstw. Nie poznajemy motywów, wpadamy w trybiki świata, do którego zawitało zło, do bębna zdarzeń-przemysleń. Mikey i Mallory, choć nieprzepisani z filmu Stone'a, dalecy od pompowanych fejmem bohaterów medialnych, także ruszają w szaleńczą pogoń. Ich droga usłana trupami, intensywana, wiedzie, niczym w powieści Gaddy z jednego poziomu na kolejne. Morderstwa nie są tu elementem centralnym, są przyczynkiem. Każda przecież historia zazębia się z inną, z innej pączkuje, na inną wpływa, napędza ją i podkręca. Chłopak przy kasie, hokeista, matka, hotelarze; opowieści rozfragmnetyzowane, nie tworzące spójnej, ani linearnej całości, oglądane z bardzo wielu perspektyw [można się pogubić, co spina całokształt].

CAŁOŚĆ: https://ksiazkisaniebezpieczne.blogspot.com/2019/03/na-ponoc-jedzie-sie-by-umrzec-ida-linde.html

Zdarza się, że po poszczególne książki sięgam tylko ze względu na ich intrygujące mnie tytuły. Dlatego nie mogłam przejść obojętnie wobec zamieszczonych na tej okładce wyrazów, zwłaszcza jako człowiek z Północy, nawet jeśli tylko Polski.

Mamy tu enigmatyczną krzyżówkę współczesnego poematu, zbiorku opowiadań i powieści wielowątkowej, w której głównym bohaterem jest miejsce, tj. północna Szwecja, kreślona przez autorkę ekonomicznym językiem jako wrota do innego świata, mitologiczne przejście do krainy bez powrotu, gdzie rządzi śmierć, a korytami rzek płynie smutek. Pojawia się też cień sensacji oraz w roli siły sprawczej — paradoksalnie rozgorączkowana desperacja. Również kontekst społeczny przykryty warstwami poetyckich prób.

Niewykluczone, że jeszcze lepiej zamieszkuje się tę rzeczywistość, jeśli zgodnie z zamieszczonym na obwolucie zaleceniem włączy się Bruce'ową „Nebraskę”. Żałuję, że towarzyszące czytaniu warunki uniemożliwiły mi pełniejsze przeżycie książki.

Odchodzę z zaczerpniętą od Idy Linde propozycją hasła do naniesienia folkowo-szwedzkim haftem na ścierę jaką: „Zima ucieka z naszych cipek!”. Wrócę.

Zupełnie mi nie podeszła - chaotyczna. Nie byłem pewien czy czytam zbiór opowiadań czy powieść.

• Literatura skandynawska
  • Literatura szwedzka