Stancje

Okładka książki Stancje
Wioletta Grzegorzewska Wydawnictwo: W.A.B. Seria: ...archipelagi... literatura piękna
literatura piękna
...archipelagi...
W.A.B.
2017-08-30
2017-08-30
literatura polska

Okładka książki Lola i ptaki. Czytam sobie. Poziom 3 Wioletta Grzegorzewska, Joanna Rusinek
Ocena 7,2
Lola i ptaki. ... Wioletta Grzegorzew...
Okładka książki O psach Michał Cichy, Wioletta Grzegorzewska, Weronika Murek, Patrycja Pustkowiak, Andrzej Stasiuk, Krzysztof Varga
Ocena 5,8
O psach Michał Cichy, Wiole...

Oficjalne recenzje i

Szare lata dziewięćdziesiąte

Link do recenzji

1893 14 287

Styl pisania wciąż bardzo dobry, kilka fragmentów doskonałych, ale całość... no nie, nie porwała mnie. „Guguły” o niebo lepsze.

Czyta się niezwykle szybko i lektura ta nie męczy. Jednak nie pozostała we mnie na dłużej ani nie poruszyła szczególnie, a tego oczekuję od powieści.

Krótke czytadło na jedno popołudnie. Opowieść o opowieściach. Wioletta po dostaniu się na studia, ale nie otrzymawszy miejsca w akademiku tuła się od stancji do stancji, poznając ludzi i ich historie. Sama również snuje swoją opowieść, tą teraźniejszą, którą przeplata wspomnieniami z dzieciństwa i opowieściami dziadka. Wszystko dzieje się jakby na granicy jawy i snu a sama...

Pamiętam, że podobały mi się "Guguły", więc chętnie sięgnęłam po audiobook "Stancje". Lubię ten styl pisania i myślę, że autorka jest bardzo obiecującą postacią na polskim rynku wydawniczym, choć wiele jeszcze przed nią. Na pewno nie jest to proza dla wszystkich i powieść, którą czyta się z zapartym tchem.

Lubię ten rodzaj prozy i język p. Wioletty, zwłaszcza że miejsca, czas i klimaty opisywane przez autorkę są mi znajome.

Autorka (mój rocznik 🙂 ) zafundowała mi wspaniałą wyprawę w czasie do mojego miasta z pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych. Polecam nie tylko mieszkańcom Częstochowy.

Fajna książka o stancjach i studentce ze wsi w Częstochowie :)

Opowieść o wchodzeniu w dorosłość drogą wyboistą i krętą.
"Stancje" są jak mglisty poranek - subtelne i ulotne, a jednocześnie niepokojące i przygnębiające.

Bardzo miłe zaskoczenie, bo książkę kupiłem nie znając w ogóle autorki. Język ciekawy, historia prosta i może schematyczna, ale ciągle ciekawa. Czyta się bardzo szybko i choć nie jest to książka wybitna, momentami jest z pewnością dobra, a nawet bardzo dobra.

Jako kilkunastoletnia dziewczynka szperając po regałach z książkami natknęłam się na prozę Brunona Schulza. Zachwycona jego czarami od tamtej pory szukam w literaturze podobnych subiektywnych pocztówek z przeszłości, wspomnień niewinności i naiwności, przefiltrowanych przez czas, który nadaje złocistej patyny. U Grzegorzewskiej znalazłam takie Schulzowskie okruszki,...

• 2018
  • 2019