Zaszyj oczy wilkom

Okładka książki Zaszyj oczy wilkom
Marta Krajewska Wydawnictwo: Genius Creations Cykl: Wilcza dolina (tom 2) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Wilcza dolina (tom 2)
Genius Creations
2017-09-30
2017-09-30
Inne

To chhba najsłabszy tom z całej trylogii, ale mimo wszystko i tak świetny a czas spędzony z tą książka był boski.

Zdecydowanie wolałam pierwszą część. Może dlatego, że była czymś nowym. Ta jest nieco chaotyczna, za dużo wątków, postacie mi się mylą. Co nie zmienia faktu, że i tak lubię Wilczą Dolinę, a wymiata Lendav :).
Z przyjemnością przeczytam także i kolejny tom.

Z przyjemnością przeczytam także i kolejny tom.

Książka trzyma poziom pierwszej części. Ciekawa historia, bardzo dobry styl autorki, który rzeczywiście przenosi nas do słowiańskiej wsi pełnej zabobonów, wierzeń i guseł. Bohaterowie nie tracą swojej charyzmy i albo ich polubimy albo nie. Ja akurat za nimi nie przepadam szczególnie, no może polubiłam DaWerna i Wendę. Co mi się podoba, to to, że żadna z postaci nie jest kryształowa, każdy ma swoje za uszami, więc tym bardziej jest ciekawie. Dużo się dzieje, jest sporo nowych wątków, które świetnie się łączą i uzupełniają. Nie nudziłam się ani przez chwilę. A rozwój niektórych wątków i ich zakończenie bardzo mi się podobało. Jednak jak dla mnie za dużo jest w tej książce przemocy i seksu, a raczej "chędożenia". Jestem w stanie uwierzyć, że w takim świecie, jeżeli by istniał naprawdę, to tak mogłoby być. Ale no mimo wszystko, za dużo mi tego, tym bardziej, że jest to jeszcze okraszone dość rubasznym językiem i taka kumulacja tego, tego seksu i traktowania w ten sposób kobiet w pewnym momencie była męcząca. Tym bardziej, że książka jest raczej krótka, a tych scen i tego języka było dość sporo. Zakończenie - bardzo dobre i jestem ciekawa, co się wydarzy w trzecim tomie.

Na cycki Mokosz, ależ się przyjemnie tego słucha ;)

Przesłuchałam audiobooka. Dla mnie to jak słuchanie jakichś opowieści przy ognisku albo baśni na dobranoc (choć dzieckiem już dawno nie jestem). Niby nie dzieje się w tej książce wiele, ale chce się poznawać dalsze losy mieszkańców doliny. Ciekawie rozwinęła się postać Atry i ten biedny Lusy...

Druga część trzyma poziom, nawet chyba jest lepsza. Na pewno będę chciała przeczytać trzecią. Lubię takie słowiańskie klimaty.

Na cycki Mokosz, ależ się przyjemnie tego słucha ;)

Druga część trzyma poziom,...

Myślałam, że nie dosłucham tej serii do końca, że zatrzymam cię na tym tomie. Trochę za dużo dla mnie przemocy, no i audioteka za 3 tom chciała dopłatę... Akcja jest ciekawa, wartka i wciągająca. Bohaterowie są charakterni. Jednak zakończenie tak mi się spodobało, że chcę wysłuchać kolejnego tomu. Jestem ciekawa jak potoczy się i skończy ta historia.

Wspaniały klimat swojskiej wsi. Słowiańskie wierzenia, tajemnice i ciekawe postacie. Bardzo dobra kontynuacja serii.

7,5
[Zaznaczam, że piszę tę recenzję po przeczytaniu trzeciego tomu, ponieważ jakoś nie mogłam się za nią zabrać]
Znów mam uczucie, którego nie opisałam przy tomie pierwszym – niby dzieje się sporo, ale równocześnie wszystko na tyle stopniowo, że daje wrażenie, jakby nie działo się właściwie nic. I nie jest to coś złego. Questy poboczne są zajmujące i angażujące, skonstruowane przemyślanie, tak by uzupełniały główną fabułę i dostarczały wystarczającej ilości rozrywki.
Wrażenie „nicniedziania” powoduje u mnie powtarzalność życia mieszkańców doliny. Dopasowanie do cyklów zmian przyrody przypomina bardzo „Chłopów” Reymonta, co właściwie nie jest niczym dziwnym, patrząc na to, że obie powieści dotyczą wiejskiej społeczności.
Coś, co widoczne jest jeszcze bardziej w tomie kolejnym, to misternie utkany ciąg przyczynowo-skutkowy, w którym nawet drobne decyzje wpływają na ostateczne rozwiązanie. Osobną kwestią jest tu podejście do idei przeznaczenia, która dla bohaterów pozostaje czymś oczywistym. Wtedy każdy wątek poboczny staje się elementem ogromnej układanki, czymś nieodzownym, koniecznie potrzebnym, wpływającym na całość.
A emocjonalnie muszę powiedzieć, że finał zszokował mnie bardzo i stanowił idealny cliffhanger.

7,5

Wracamy do Wilczej Doliny, do Vendy i jej wilkara. Czy warto było wrócić? Jak najbardziej. W Wilczej Dolinie pojawiają się przybysze, spokojna wioska mierzy się nie tylko z ich obecnością, ale także z pojawieniem się wilkołaków. Jakby tego było mało Vendzie przyjdzie zapłacić za powrót DaWerna, bogowie wydaje się nie patrzą już przychylnie na opiekunkę, w świętym gaju nie słychać już odzewu na prośby ludzi, czy to cena jaką musi zapłacić Panu Lasu? Samotność, opuszczenie...
Razem z bohaterami przemykamy się przez kolejne pory roku, przyjdzie nam obserwować Szczodre Gody, Rusalia, szykujemy podłaźniczki, wianki... Klimat tej historii wciąga, bohaterom kibicujemy, wrogów nienawidzimy.
Wrócę do Wilczej Doliny.

Nic dodać, nic ująć. Część druga dorównuje pierwszej. Magia, szybka akcja, nowe stwory. Pobudza wyobraźnie i chęć przeczytania kolejnego tomu.

Wilcza Dolina mknie przez pory roku, od Szczodrych Godów do Rusaliów, a pod strzechami tajemnice mielą żarna niezgody, krew przyciąga zło, a ludzie - jak to ludzie - rzucają oskarżenia i starają się nie myśleć o nieboszczykach we własnych szafach.

Bardzo emocjonująca część, sekretów przybywa, a Venda nie dość, że musi szukać pewnego dziecka, chronić dolinę, a także ratować swego wilkara, będzie musiała także mierzyć się z przekleństwem Pana Lasu.

W tym tomie jest więcej magii, mamy dalej opiekunkę w czerwonej kapocie, ale także pojawia się odniesienie do legendy o królowej zimy. Także dużo problemów obyczajowych wsi, ale tak jak zwykle mnie one nużą, Marcie Krajewskiej udało się mnie zaciekawić - styl jest lekki, czuć słowiańskość, okraszoną miodem i zielem.

Uroki, wdzięczność lasu, pradawne bóstwa, wiedźmy, łowcy nagród i dużo wilków, w cudownej słowiańskiej otoczce.