Kondeusz Wielki Życie Ludwika II Burbona księcia Conde

Okładka książki Kondeusz Wielki Życie Ludwika II Burbona księcia Conde Eveline Godley
Okładka książki Kondeusz Wielki Życie Ludwika II Burbona księcia Conde
Eveline Godley Wydawnictwo: Napoleon V historia
historia
Napoleon V
2016-04-30
2016-04-30
biografia XVII wiek Francja

Biografia Księcia Kondeusza powinna zadowolić zarówno wielbicieli intryg i spraw dworskich, jak również miłośników działań wojennych.
A więc dla tych pierwszych danie główne: sprawy rodzinne- nieszczęśliwe małżeństwo, zniewalająca opieka ojców nad synami, romanse i mariaże polityczne. Na dokładkę nieco planów rodu Conde by uzyskać koronę Rzeczpospolitej (dzięki staraniom Ludwiki Marii Gonzagi żony dwóch królów z dynastii Wazów).
Na deser wspomniana również uczta Pana Vatela (pięknie zagrana w filmie przez pewnego „rosyjskiego” aktora Gerarda Depardieu). „Twoja dobroć mnie onieśmiela, wiem jednak, że na dwóch stołach zabrakło pieczystego”.
Sprawy wojenne zostały opisane ciekawiej i bardziej zrozumiale przez autorkę. W wieku 22 lat Książę osiąga niesamowity sukces przeciwko Hiszpanom pod Rocroi. Potem, z pomocą innego wielkiego wodza Tureniusza, doprowadza do kolejnych sukcesów Francji w czasie wojny trzydziestoletniej.
W biografii często krzyżują się losy tych dwóch wodzów. Pięknie opisana jest ich wzajemna atencja i podziw. Ciekawie opisane są ich zmagania podczas Frondy książąt – buntu przeciwko władzy kardynała Mazariniego oraz podczas wojny francusko-hiszpańskiej, gdy Kondeusz zdradził Francję (i jako ostatni chowa miecz). Wobec indolencji wodzów hiszpańskich Kondeusz mógł osiągnąć tylko drobne sukcesy przeciwko równie znamienitemu Tureniuszowi (czekamy więc i na tą biografię z Wydawnictwa Napoleon V).
Chyba najbardziej niesamowite w tym barwnym wojowniku, było to, że tyle razy wystawiając siebie na bezpośrednie niebezpieczeństwo, uniknął śmierci na polu bitwy.

• Biografie
  • XVII wiek