Wiosna w Bullerbyn

Okładka książki Wiosna w Bullerbyn Astrid Lindgren
Okładka książki Wiosna w Bullerbyn
Astrid Lindgren Wydawnictwo: Zakamarki Cykl: Bullerbyn (tom 5) literatura dziecięca
32 str. 32 min.
2008-04-18
2008-04-18
32 min.
Anna Węgleńska

Okładka książki Nasza mama czarodziejka Joanna Papuzińska, Ewa Poklewska-Koziełło
Nasza mama cza... Joanna Papuzińska,&...
Okładka książki Jak mama została Indianką Mati Lepp, Ulf Stark
Jak mama zosta... Mati Lepp, Ulf Star...
Okładka książki Mio, mój Mio Johan Egerkrans, Astrid Lindgren
Mio, mój Mio Johan Egerkrans, As...
Okładka książki Jak tata pokazał mi wszechświat Eva Eriksson, Ulf Stark
Jak tata pokaz... Eva Eriksson, Ulf S...

pięknie wydana książka dla maluchów, ładne obrazki, klasyka literatury dla dzieci, idealna na dobranoc

O szwedzkiej pisarce Astrid Lindgren wspominałam wam więcej przy publikowaniu postów z jej dwoma utworami "Ja też chcę mieć rodzeństwo" oraz "Ja też chcę chodzić do szkoły".

Chyba nie ma na świecie czytelnika, który nie znałby tej słynnej autorki i jej m.in.: "Dzieci z Bullerbyn", "Pippi Langstrump", czy "Braci Lwie Serce". Lindgren umiała pisać (zmarła 28 stycznia 2002 roku) w różnorodny sposób. Potrafiła rozbawić każdego tworząc rozbrajające postaci, ale była także w stanie poruszyć nas w sposób niesamowity. Pamiętam do dziś swoje łzy wzruszenia przy czytaniu "Braci Lwie Serce" i moje rozdarte młode serduszko - a przecież było to tak dawno temu.

Głównymi bohaterami "Wiosny w Bullerbyn" są, dobrze nam wszyscy znani z "Dzieci z Bullerbyn", Lisa, Lasse, Bosse, Olle, Britta i Anna, nie zabrakło także małej Kerstin . Dzieciaki jak zwykle spędzają wspaniale czas: latają po płotach, skaczą po kałużach, wchodzą w strumienie, palą ogniska, mają bezpośredni kontakt z naturą - zwierzętami i roślinami.

Prostota ich życia, entuzjazm i energia, którą możemy niemal dostrzec jak na dłoni i którą przepełniona jest ta książeczka, jest czymś wspaniałym. To wszystko bardzo przypomina mi moje dzieciństwo i beztroskę, jaką czułam w tamtych latach. Jakże przykro, że w dzisiejszych czasach, w dobie internetu nasze dzieci mają coraz mniejszy kontakt z naturą. My przebywaliśmy na podwórku po trzepakach lub szaleliśmy godzinami w "podchodach", a kolejne pokolenia będą siedzieć na fb, internecie i mało ich będzie obchodzić, co dzieje się na zewnątrz... Staram się, by moje dziecko patrzało szerzej na świat i mam nadzieję, że wyrośnie na wspaniałego człowieka.

Pragnę zwrócić waszą uwagę na przepiękne ilustracje w tej książce. Ilon Wikland to istna mistrzyni.

Urok pięknego, dziecięcego świata zostaje z nami na zawsze w książkach Lindgren. Ten obraz zastyga, zostaje zawieszony w czasie. Tam, w Bullerbyn, razem w tymi dziećmi i po wielu latach, przeżywamy wszystko od nowa, pełni wzruszeń i rozedrganego szczęścia. Kocham te wspomnienia. Tak jak i oni, chciałam spać na sianie, chciałam żyć ich życiem, być częścią ich grupy, lub spędzić z nimi chociaż jedne jedyne w swoim życiu wakacje, które z pewnością zapamiętałabym do końca życia.

Jak jest wiosną w Bullerbyn? Dzieci dziczeją.
Biegają po płotach, brodzą w strumieniach, zrywają kwiatki.
Pełna uroku opowiastka, piękna, prosta i prawdziwa.
No i śliczne obrazki.
Polecamy? Pewnie że tak - na krótkie czytanko.

Jak jest wiosną w Bullerbyn? Dzieci dziczeją.
Biegają po płotach, brodzą w strumieniach, zrywają kwiatki.
Pełna uroku opowiastka, piękna, prosta i prawdziwa.
No i śliczne obrazki.
Polecamy? Pewnie że tak - na krótkie czytanko.

Wiosenna pozycja, klasyka.

Wiosenna pozycja, klasyka.

eśli znacie książki obrazkowe o dzieciach z Bullerbyn, to wiecie jakie są klimatyczne i przepełnione energią dziecięcą. Jeśli nie znacie, czas najwyższy to uczynić:)

Trzy zagrody w Bullerbyn są fantastycznie zagospodarowane przez sześcioro dzieci plus siódme "największe cudo". To cudo to najmłodsza dziewczynka o imieniu Kerstin, którą opiekują się właściwie wszyscy, bo bywa zajmująca... A skoro jest tyle dzieci, to musi się tam ciągle coś dziać.

"Tatuś powiedział: - Dzieci, jesteście całkiem dzikie?
- Tak, oni są dokładnie dzikie - potwierdziła Kerstin.
Ale myślę, że takie są chyba wszystkie dzieci, kiedy nastaje wiosna.
A przynajmniej my, dzieci z Bullerbyn".
Więcej na http://madebybibi.blogspot.com/2015/03/wiosna-w-bullerbyn.html

• Dzieciństwo