Nakarm mnie

Julita Strzebecka Wydawnictwo: Replika literatura obyczajowa, romans
Replika
2017-01-01
2017-01-01

Temat kompulsywnego objadania jest mi obcy nie rozumiem jak można doprowadzać się do takiego stanu, ale jeśli jest tak rzeczywiście jak autorka w książce opisuje to lektura daje wiele do myślenia. Czytając '' Nakarm mnie'' momentalnie traciłam ochotę na niezdrowe przekąski oraz słodycze. Autorka szokuje i brawo za to co tu zrobiła. Widać też drobne niedociągnięcia i powtórzenia ale PAMIĘTAJMY ŻE JEST TO DEBIUT. Oceniam na mocne 7

Powieść opisująca zjawisko patologicznej otyłości oraz zaburzonych mężczyzn którzy czerpią seksualną satysfakcje z dokarmiania i doprowadzania kobiet do otyłości zagrażającej życiu.
Świetnie opisane zjawisko wypasaczy ich potrzeb podejścia oraz osiągania satysfakcji seksualnej. To jak wybierają ofiary, jak manipulują i doprowadzają kobiety do uzależnienia emocjonalnego od siebie.
Momentami było mi niedobrze czytając szczegółowe opisy,objadania czy reakcji organizmu...Okropne zaburzenie preferencji seksualnej i fetyszu...Biedne ofiary takich oprawców, którzy pod płaszczem miłości i troski przedmiotowo traktują swoje ofiary doprowadzając do skrajnej otyłości ponad 200 kg.
Ten Fetysz też jest drogi bo cały koszt dokarmiania spada na oprawcy...
Ta książka skutecznie też wpływa na chęć przytycia. Miałem wrażenie że chudnę od czytania...
Polecam tym którzy chcą wejść w głowę takiego wypasacza i ofiary...
Końcówka jest słaba i zakończenie takie nijakie, ale większość dobrze napisana

Jako byłej anorektyczce i bulimiczce temat kompulsywnego objadania jest mi bliski. całkiem dobrze przedstawione wewnętrzne zmagania głównej bohaterki. dobrze się to czytało.

Rozumiem, że książka miała ukazać w pełni problem i zaszokować. Niestety męczyłam się strasznie chociaż czytało się szybko. Za dużo powtórzeń, za dużo tej samej treści. Zrozumiałe jest, że cała koncepcja książki krąży wokół jedzenia ale jakby zebrać opisy jedzenia z całej powieści to zajęłyby 2/3 całości - i to na prawdę nie są wyszukane opisy a powtarzanie tego sameo. Akcji tyle co nic. Marny z tego thriller.

8/52

8/52

Temat ciekawy i kontrowersyjny. Zupełnie niewykorzystany potencjał. Autorka się powiela. Pierwsze rozdziały czytałam z zaciekawieniem, później z niecierpliwością i lekkim znudzeniem czekałam już tylko na epilog. Wątek końcowy spaskudzony najbardziej. Sześć na szynach, zawiodłam się.

Joanna, szanowana warszawska bizneswoman nigdy nie miała problemów z nadwagą - do czasu, gdy rozstała się z mężem 2 lata temu, co zaskutkowało rozwinięciem się u niej zaburzeń odżywiania. Konkretniej - nałogowego objadania się. Chipsy, czekolada, hamburgery, pizza, cukrowe pianki, lody… pochłanianie codziennie kilogramów jedzenia nie było dla Joanny żadnym problemem.

Poznajemy ją w momencie, gdy jej stan zdrowia z powodu ogromnej nadwagi jest pod dużym znakiem zapytania. Czynności takie jak poruszanie się, samodzielne ubieranie (nie mówiąc już o samodzielnym pokonaniu paru pięter schodami) stają się coraz bardziej niemożliwe. Uparta kobieta przyzwyczajona do tego, że zawsze dostaje to czego chce, zaczyna szukać drogi na skróty i zamierza poddać się laparoskopowej resekcji żołądka. Gdy któryś z kolei lekarz jej odmawia, wściekła wyjeżdża do kliniki o zaostrzonym rygorze zajmującej się odchudzaniem.

Równolegle do historii Joanny mamy przedstawioną postać Wiktora - lekarza bariatry, który na codzień pomaga kobietom takim jak ona. Jednak pod płaszczykiem niemalże doskonałej reputacji maskuje swoje fetysze. Okazuje się, że doktor jest feedersem (dokarmiaczem). Pod pretekstem leczenia otyłości w klinice, szuka idealnej ofiary do wypasania.

Książka dla osoby, która pierwszy raz spotyka się z tematem feederyzmu może być po pierwsze szokująca, a po drugie - absolutnie odpychająca. Sama przyznam, że przy niektórych opisach czułam obrzydzenie (nie w takim stopniu co prawda jak np. przy przeczytanym przeze mnie w tym roku "Zimnym Chirurgu" Czornyja, ale jednak). Temat jest jednak na tyle ciekawy, że czytelnik o otwartej głowie wraz z lekturą wchodzi w ten świat samoistnie.

Co jest intrygujące, wraz z rozwojem wydarzeń dochodzą też elementy thrillera - akcja trzyma w napięciu zwłaszcza pod koniec książki. Czy to pozycja dla każdego? Raczej nie. Wiele osób może się od niej odbić przez obrazowe opisy, postać Wiktora, bądź niektóre głupotki związane z próbami usidlenia przez niego Joanny. Uważam jednak, że lektura wnosi powiew świeżości przy dużym natłoku chociażby książek o innych rodzajach zaburzeń odżywiania.

W książce poznajemy historię Joanny - bizneswoman, której pasją oraz lekarstwem na wszystko jest objadanie się. W wyniku ogromnej nadwagi , a co za tym idzie - poważnego pogorszenia się stanu zdrowia, ląduje w zamkniętej klinice leczenia otyłości znajdującej się w małym miasteczku.
W międzyczasie poznajemy też Wiktora - lekarza bariatrę, skrzętnie ukrywającego swoje fetysze. Okazuje się, że doktor jest feedersem (dokarmiaczem),a ucieleśnieniem jego marzeń jest czerwonowłosa grubaska o brązowych oczach. Pod pretekstem leczenia otyłości w klinice, szuka idealnej ofiary do wypasania.
Kiedy w klinice pojawia się brązowooka Joanna o czerwonych włosach Wiktor postanawia zarzucić na nią swe sidła...
Książka, co prawda, tylko momentami trzymała w napięciu, ale i tak przez cały czas zżerała mnie ciekawość jak to wszystko się potoczy. Dlatego czytało się łatwo i szybko. Pochłonęłam ją prawie za jednym zamachem.
Natomiast zakończenie trochę rozczarowuje. Pozostawia dużo niejasności i niedopowiedzeń
W głowie ciągle kołaczą się pytania, na które nie dostałam odpowiedzi. Żeby nie zdradzać zakończenia, nie będę ich przytaczać. Nietuzinkowy temat na powieść i to na plus.

Robi wrażenie. Pomimo iż temat był mi wcześniej znany, książkę czytałam emocjami, mniej zwracając uwagę na język. Raczej nie spotkałam się z podobną tematyką w dobieranej przez siebie literaturze, więc dodatkowy plus. Wciągająca historia.

Debiut Strzebeckiej to jedna z nielicznych książek na polskim rynku wydawniczym poświęcona problemie feederismowi, czyli zaburzeniu seksualnemu polegającemu na tuczeniu swojej partnerki / partnera w celu osiągania rozkoszy seksualnej. Plus należy się autorce z pewnością za to, że podjęła tak odważny i istotny temat. Warstwa językowa pozostawia jednak wiele do życzenia.

• Biblioteka
  • 2017 (przeczytane)

Dodaj cytat z książki Nakarm mnie