Ulica marzycieli

2002-01-01
Maria Grabska-Ryńska

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Wróciłam do tej książki po latach. Było to wtedy moje pierwsze zderzenie z romansem pisanym z perspektywy faceta i to przez faceta. Może dlatego nie trafia do mnie teraz literatura z pierwszoosobową narracją męską pisaną przez kobiety…

Autor, moim zdaniem, wspaniale oddał realia Belfastu z lat 90. ubiegłego wieku. Barwny katalog postaci, w tym moja ulubiona Aoighre (której imienia nadal nie umiem wymówić), ale brzmiało ponoć jak głośny charkot, na dźwięk którego główny bohater zaproponował dziewczynie szklankę wody. Niezbyt obiecujący początek znajomości, prawda?

Nawet w dzisiejszej literaturze trudno mi znaleźć równie charakterną bohaterkę, jaką jest Aoirghe. Jest w tej książce pewna scena, w której paru robotników ordynarnie zaczepia przechodzące kobiety. Aoirghe daje im taką lekcję, że choć nie jestem facetem, boli mnie od samego czytania… Odważne.

Zaskakująco pojawia się tu też wątek queerowy, który oczywiście wywołuje skandal w lokalnej społeczności. Ludzie szepczą o tym z potępieniem, zamykają się w domach, żeby nie dotarły do nich dźwięki budzące zgorszenie, niektórzy nawet mdleją z wrażenia… No cóż… Lata 90… Ale wniosek jest taki, że nigdy nie wiesz, kiedy i gdzie spotkasz miłość.

Udało się tej powieści wyciągnąć z niezaprzeczalnych, tak sądzę, czeluści mojej pod i nadświadomości nutę paulocoelholizmu. Więc rzucę sentencją; wszystko ma swój czas i miejsce, np.
Na tę historię trzeba trafić w odpowiednim punkcie osi czasu własnego życia. Śpiewał kiedyś Markowski: przechlapałem swój czas, najlepszy czas. Ja trafiłem za późno. Moja strata.
Jednak wrażenia są niesamowite. Zwłaszcza teraz. Ukazanie zbieżności zła, które czai się za każdą kurtyną, która nas otacza, a o której nie myślimy, udajemy, że jej nie ma, czy to Belfast, czy Kędzierzyn Koźle, ukazane jest mistrzowsko. Sceny, w których nam się to objawia, pozostają w na zawsze, niezapomniane. Warto czytać, by uświadomić sobie uniwersalizm zła, zła, oczywiście, które jest wypierane propagandą, nasza wygoda i wiara w kruche zycie. Mechanizmy obronne działają dopóki nie stajemy w centrum wszechświata (albo nas stawiają) i zadajemy sobie pytanie? Czy to mnie dotyczy? Tak, mnie.
Nie żałuję.

Jednak...

wiele rzeczy można sobie wmówić przeglądając się w lustrze, ale zło jest nieuchronne, zawsze trzeba skorzystać z toalety, tak już jest

Życie codzienne grupy trzydziestolatków w targanym konfliktami Belfaście lat 90-tych. Barwni bohaterowie (pierwszo i drugoplanowi), sporo humoru (genialne w swej prostocie pomysły Miśka na biznes), chwile wzruszeń i marzenia, które się po prostu spełnia. Polecam!

O trudnej miłości do ukochanego miasta jakim w tym przypadku jest Belfast z czasów, gdy targany był wybuchającymi wciąż i znienacka bombami. Ale i o wielu, wielu innych zdarzeniach i problemach,które mimo że dotykają mieszkańców wspomnianego Belfastu, to jednak w rzeczywistości są bardzo uniwersalne. Książka napisana w stylu, który uwielbiam, mnóstwo w niej humoru, ironii, więc mimo że dotyka trudnych spraw czyta się sama. Dla mnie rewelacyjna.

Ulubiona książka mojej młodości, uwielbiam czarny humor. Płaczesz i się śmiejesz i tak w kółko.

„Wszystkie historie są historiami o miłości”.

Mniej więcej w czasie, kiedy Robert Mc Liam Wilson pisał w Belfaście „Ulicę Marzycieli” (opublikowano ją w 1994 roku) przyszła na świat Sally Rooney (urodzona w 1991 roku, w Castlebar, w Irlandii).

Czy coś poza czasem i miejscem (abstrahuję oczywiście od tego, że Irlandia i Irlandia Północna są autonomicznymi państwami) łączy te historie?

Czy możemy powiedzieć, że świat narysowany przez autora „Ulicy marzycieli” jest ciągle tym samym światem, co świat Sally Rooney?

Chyba tak...

Nie jestem pewna, czy kiedykolwiek zaczynamy być odporni na miłość. Czy np. metryka chroni nas przed stanem, kiedy wszystkie miłosne dramaty filmowe zdają się być innymi wersjami dramatu, który sami przeżywamy, czy po osiągnięciu pewnego wieku (30, 40, 50, czy 60 lat) nie może nam się przytrafić coś, przez co okaże się, że smutne, tęskne piosenki o miłości wyśpiewują właśnie tę melancholię, która jest w nas?

Sally Rooney odmalowała świat młodych, nieodpornych na miłość; młodych, którym chodzi tylko o miłość; młodych, którzy uważają, że skoro nasze życie tak, czy siak skończy się tragedią: śmiercią, która wszystko unieważni – jedynym, o co warto walczyć, jest miłość.

Zatem: mimo, że zmieniło się wszystko: młodzi porzucili Kościół (spory między papistami, a antypapistami straciły na znaczeniu, nikt z bohaterów Sally Rooney nie doklejałby się, jak Misiek z „Ulicy Marzycieli”, do zdjęcia z papieżem), co zmieniło ich światopogląd, a więc normy zachowań; separatystyści nie podkładają już bomb; zapanował dobrobyt, życie jest łatwiejsze i czasem ta łatwość i lekkość nam niebywale ciąży, bo odsyła nas na samo dno bezsensu - naprawdę zmieniło się wszystko, jednak jest to ciągle ten sam świat, w którym wszystkie historie są rzeczywiście historiami o miłości.

Można się przyczepić, że Wilson popełnił kilka grzechów ciężkich konstruując fabułę tej książki... że wymieszał w niej ojców - niedoszłych noblistów, babcie - milionerki, terrorystów, bezrobotnych geniuszy, a skumulowanie takich indywidualności nie ma nic wspólnego z realnym życiem, bo w życiu nie wpadamy na babcie - milionerki w drodze do ojców - niedoszłych noblistów, którzy w dodatku giną w atakach terrorystycznych... To prawda. Jednakże są to zaledwie poboczności, a prawdziwa wartość tej książki leży gdzie indziej... W tym ściganiu miłości, w uczynieniu jej jedyną wartością absolutną, jedyną przeciwwagą dla śmierci, która panoszyła się w Belfaście 30 lat temu...

Całą powieść można określić mianem przypisu do zdania z Pieśni nad Pieśniami: "Jak śmierć potężna jest miłość".

„Wszystkie historie są historiami o miłości”.

Ciekawe miejsce, ciekawe czasy, barwne postaci i sporo emocji oraz ironicznego humoru. Warto.

Uwielbiam tę książkę - język jakim jest napisana tworzy klimat całej opowieści. Warto przeczytać!

Książka to takie podglądanie męskiego świata przez dziurkę od kucza. Bohaterzy ciut tacy nieudacznicy - niewiele oczekujący od życia, aż pewnego razu jeden z nich wpada na niesamowicie prosty pomysł z wibratorami... Są bomby, puby, kobiety, zaniedbane dzieci i sierściuch. W oryginale jest zapewne jeszcze bardziej wciągająca.