Pięciodniowy sprint. Rozwiązywanie trudnych problemów i testowanie pomysłów

Okładka książki Pięciodniowy sprint. Rozwiązywanie trudnych problemów i testowanie pomysłów Jake Knapp, Braden Kowitz, John Zeratsky
Jake KnappBraden Kowitz Wydawnictwo: Helion biznes, finanse
biznes, finanse
Sprint: How to Solve Big Problems and Test New Ideas in Just Five Days
Helion
2017-01-23
2017-01-23
Marta Najman
IT start-up zarządzanie projektami

Okładka książki Zarządzaj swoim czasem. Jak skupiać się na tym, co najważniejsze Jake Knapp, John Zeratsky
Zarządzaj swoi... Jake Knapp, John Ze...
Okładka książki Make time. How to focus on what matters every day Jake Knapp, John Zeratsky
Make time. How... Jake Knapp, John Ze...

Dużo świetnej i przetestowanej na setkach projektów wiedzy o zwinnym podejściu. Bardzo fajnie się to czytało zwłaszcza, że otrzymaliśmy przykłady realnych projektów, które większość z nas doskonale będzie znała :)

"Pięciodniowy sprint" jest napisany w sposób lekki i przystępny - czyta się szybko i z przyjemnością. Autor co rusz opiera się o konkretne historie i przykłady z różnych branż. Poza tym książka ma uporządkowaną formułę. Dzięki temu wracając do niej po czasie błyskawicznie znajdziemy to, czego szukamy.

Jedna z tych książek z bardzo konkretnym rozwiązaniem stworzonym, przetestowanym i opisanym przez praktyków.

Niesamowita książka przedstawiająca bardzo interesujący i efektywny sposób pracy nad konkretnymi pomysłami, projektami i zadaniami. Autorzy bardzo szczegółowo, wyczerpująco i dokładnie tłumaczą zasady przeprowadzania SPRINT-ów, więc nawet jeżeli do czytelników nie przemówi kompletna idea i zasady przedstawione w książce, to z pewnością jest to źródło wielu cennych inspiracji. Jak dla mnie rewelacja! Nie mogę doczekać się, kiedy wprowadzę SPIRT-y w codzienną pracę!

"Pięciodniowy sprint" to lektura, jaką “tygrysy zwinnego zarządzania” lubią najbardziej. Jake Knapp i pozostali współautorzy związani z Google Ventures przedstawiają czytelnikowi maksymalnie skondensowany cykl Zwinnego Zarządzania Zmianą – Wgląd, generowanie i wybór Opcji działań oraz zaplanowanie i przeprowadzenie Eksperymentu w ciągu pięciu dni. Jak to może się udać? “Wystarczy” trzymać się przepisu podanego w książce.

Zanim zabierzesz się do pracy potrzebne Ci będą:
Wyzwanie,
Zespół,
Zarezerwowane pięć dni i miejsce do pracy.

A potem do roboty:
Poniedziałek to dzień na sformułowanie celu długofalowego i sporządzenie mapy ilustrującej problem.
Wtorek poświęcony jest wymyślaniu rozwiązań – przejrzeniu istniejących pomysłów, generowaniu nowych i ulepszaniu ich.
Środa wymaga podjęcia decyzji o wyborze najlepszego rozwiązania i opracowania planu prototypu.
Czwartek to dzień budowy prototypu zgodnie z zasadą: Sfałszuj to. To swoista interpretacja konstruowania MVP (Minimum Viable Product),czyli zbudowanie takiego prototypu, który może udawać przed klientem prawdziwy produkt. Ta część książki szczególnie mnie zafascynowała, pokazując w jaki sposób “sfałszować” w jeden dzień skomplikowane rozwiązania problemu.
Piątek to dzień weryfikacji pomysłu (my powiedzielibyśmy eksperymentu),czyli prezentacja prototypu klientom i przeprowadzenie z nimi wywiadów, aby uzyskać cenne informacje zwrotne. Co ciekawe, autorzy książki uważają, że wystarczającą ilość informacji można uzyskać już z pięciu rozmów.
Wartością książki jest nie tylko przedstawienie metody pracy “od pomysłu do przemysłu” w pięć dni, ale również opis narzędzi, jakich można użyć na poszczególnych etapach pracy. Dodatkowo książka jest analizą przypadków (i to z ostatnich kilku lat),które dotyczyły m. in. wyboru i dostawy ulubionej kawy do domów, produkcji pomp i opryskiwaczy, a nawet sposobu przedstawiania wyników badań klinicznych onkologom.

Warto poznać metodę sprintu ale sama książka mnie rozczarowała. Spodziewałem się czegoś lepszego, więcej technik i ciekawych pomysłów. Zamiast tego jest sporo klasycznego dla poradników wodolejstwa.

Świetnie się czyta, jak dla mnie rewelacja.

Świetnie się czyta, jak dla mnie rewelacja.

• Rozwój
  • Biznes
  • Rozwojowe
  • Do kupienia

Jake Knapp Pięciodniowy sprint. Rozwiązywanie trudnych problemów i testowanie pomysłów Zobacz więcej