Umowa z Bogiem. Trylogia: Życie na Dropsie Avenue

2007-01-01
2017-07-03
Jacek Drewnowski
komiks powieść graficzna Nowy Jork Żydzi

Monumentalna powieść graficzna. Trzy części, każda inna, wszystkie oryginalne i raczej poważne. Mnie zachwyciła zwłaszcza ostatnia. Mamy tu historię kamienicy od powstania państwa amerykańskiego, aż po czasy współczesne. Różni lokatorzy, różne charaktery, różne nacje i kultury.

Ciekawa odmiana od komiksów sensacyjnych.

Ciekawa odmiana od komiksów sensacyjnych.

Sama "Umowa z bogiem" zdążyła się znacznie zestarzeć, wydała mi się strasznie naiwna i jednowymiarowa. Jeśli warto się z nią dziś zapoznać, to właściwie tylko ze względów historyczno-kulturowych (uznaje się ją powszechnie za pierwszą powieść graficzną). Na szczęście pozostałe dwie części trylogii stoją już na wysokim poziomie. Zachwyca zwłaszcza ostatnia, "Dropsie Avenue", której głównym bohaterem nie jest żaden jeden człowiek, a sama tytułowa dzielnica i jej liczne metamorfozy, wzloty i upadki mające miejsce podczas jej ponadstuletniej historii.

Niezwykle głęboka i przemyślana opowieść, która skupia się na życiowych wyborach, moralności i ludzkiej naturze. Will Eisner nie tylko doskonale ilustruje rzeczywistość miejskiego życia, ale także analizuje emocje i dylematy bohaterów w sposób poruszający i autentyczny. Czytając tę trylogię, trudno pozostać obojętnym na losy postaci i ich dążenia. To arcydzieło komiksu, które zasługuje na uznanie nie tylko wśród miłośników gatunku, ale także jako literacka pozycja godna uwagi.

Pozycja nosząca miano "klaski komiksu", Will Eisner - ikona, od nazwiska którego stworzono komiksowe "Oscary", czyli nagrody Eisnera. Eisner zabiera nas w sentymentalną podróż do Ameryki sprzed lat, ukazuje człowieka, który nie jest w stanie znieść wszystkiego... Nie jest w stanie unieść wszystkich zmartwień, które Bóg na niego zsyła i po prostu łamie swoją umowę z Bogiem.

To komiks o człowieku, który nie przyjmuje na siebie wszystkiego co los zsyła, ale stara się sam ten los kształtować.

Uwielbiam rysunek Eisnera - twarze jego bohaterów, ich grymasy, spojrzenia, są takie wymowne.
Uwielbiam go za jego niezgodę na polityczną poprawność jeszcze na długo przed jej nastaniem (dziewczynka-dziecko rzuca oskarżenie na woźnego, że ten ją molestuje, by dobrać się do jego oszczędności i ten musi sobie palnąć w łeb, nim rozszarpie go rozszalały i niczego niepodejrzewający zaślepiony żądzą zemsty tępy motłoch).

I podziwiam Eisnera za jego obrazoburczość, za wypowiedzenie posłuszeństwa samemu Bogu
(główny bohater, przygarnąwszy dziewczynkę zawiera z Bogiem umowę, że jeśli ten ocali ją przed wszelką krzywdą, ten do śmierci będzie postępował zgodnie z boskimi przykazaniami. Bóg... łamie umowę. Nie dotrzymuje słowa. Dziewczynka umiera.
Bohater mści się na Bogu prowadząc hulaszczy tryb życia: chla i łajdaczy się z kim popadnie.
I po raz pierwszy w życiu oddycha pełną piersią.
Jest szczęśliwy.

Komiks to trochę zapomniany gatunek, ale odnoszę wrażenie że powoli się odradza, dlatego że ostatnio coraz częściej go spotykam, zarówno w księgarniach jak i w bibliotekach…
„Umowa z Bogiem” to niesamowite historie ludzi na tle przemian społecznych, politycznych i gospodarczych. Ludzi, którzy boją się tego co nieznane, którzy walczą z przeciwnościami losu i którzy ulegają stereotypom. Co prawda, główną sceną jest Dropsie Avenue, ale w jej miejsce można podstawić dowolną ulicę w dowolnym mieście. Niesamowite w tej książce jest to, jak bardzo jest aktualna i pasująca do dzisiejszego zmieniającego się świata.

Na tle ponurej, przepełnionej ludzkim nieszczęściem kamienicy otrzymujemy niesamowite tło społeczno-historyczne XX wieku - miejscem akcji jest Nowy Jork, ale niespełnienie bohaterów nie ma jednego adresu.

Mega kozak pozycja!!! Mistrzostwo świata zarówno historia jak i rysunki.

Mega kozak pozycja!!! Mistrzostwo świata zarówno historia jak i rysunki.

Trylogia „Umowa z Bogiem” Willa Eisnera to klasyk gatunku z 1978r.
To historia komiksowa o tematyce społeczno – obyczajowej, przedstawiająca różne wydarzenia z życia mieszkańców ulicy DROPSIE AVENUE na nowojorskim BRONKSIE. Wydarzenia, które mogą ponownie zaistnieć na każdej ulicy na świecie, przy odpowiednio stworzonych warunkach, na której będzie mieszać klasa średnia w blokach czy kamienicach czynszowych.
Czwartym opowiadaniem „Umowy z Bogiem” jest historia z MOTYWEM WAKACYJNYM pt. „COOKALEIN”, dotycząca wyjazdu rodziny na wakacje, na letniskową farmę, gdzie goście sami sobie gotują, w udostępnionej przez właściciela kuchni.
Komiks jest bardzo ciekawą POWIEŚCIĄ GRAFICZNĄ, którą bardzo dobrze się czyta i z przyjemnością ogląda. Dla mnie ma wiele atutów, wynoszących ją przed inne komiksy:
- różnorodność zapisów informacji – nie tylko w dymkach,
- czytelna, odpowiedniej wielkości i rodzaju czcionka, również dla osób o słabym wzroku,
- utrzymana jednolita kolorystyka, i rysunków i tekstu, w jednym ciemno – brązowym kolorze,
- kreska rysownika wyrazista i sugestywna, na rysunkach widać wszystkie emocje na karykaturalnych wręcz twarzach przedstawianych postaci,
- różnej wielkości rysunki sytuacyjne i ryciny bohaterów, brak nudy graficznej.

Dla mnie to REWELACYJNE komiksowe dzieło. GORĄCO POLECAM!

Książka przeczytana w ramach #Wyzwania LC 2021r. na lipiec.

Trylogia „Umowa z Bogiem” Willa Eisnera to klasyk gatunku z 1978r.

Bardzo dobry komiks obyczajowy nie tylko pod względem rysunkowym ale również historii w nim przedstawianych.

• Komiksy
  • Komiks