Przykry początek

Okładka książki Przykry początek Lemony Snicket
Okładka książki Przykry początek
Lemony Snicket Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Seria niefortunnych zdarzeń (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Seria niefortunnych zdarzeń (tom 1)
The Bad Beginning
Egmont Polska
2002-04-25
2002-04-25
Jolanta Kozak
baudelaire seria niefortunnych zdarzeń snz

Bardzo fajna i wciągająca

Bardzo fajna i wciągająca

1966

Film był smutny, książka jest smutna. To na plus, bo odstaje ciekawym, innym podejściem do tematu. Choć starzeje się dość dziwnie, wątki wręcz pedofilsko-kazirodcze (przynajmniej w Polsce - przysposobiony),ale jednoznacznie złe, więc etycznie poprawne.

Zdaje się, że ludzie piszący tu o tym, że ta książka nie nadaje się dla dzieci albo też że jest zbyt fantastyczna, nie pamiętają, jak to jest być dzieckiem. Dzieci fascynują takie "mroczne" i zakazane tematy, więc świetnie, że z tą serią mogą z nimi obcować w bezpieczny sposób i uczyć się o przykrościach i zagrożeniach, które mogą na nie czyhać w prawdziwym świecie w przerysowany, miejscami zabawny sposób. W dodatku seria ta uczy wielu nowych słów i przedstawia wspierające się, mądre rodzeństwo.
Ja ten okres mam już dawno za sobą, ale pamiętam, że bardzo lubiłam film na podstawie kilku pierwszych książek. Wtedy udało mi się przeczytać tylko z 4-5 części z powodu braku dostępności - teraz to nadrabiam.

7 wynalazków i gryzaków na 10

7 wynalazków i gryzaków na 10

To mój reread, bo za dzieciaka nie skończyłam czytać całej serii i chciałabym to zrobić teraz. Bawi mnie, że nie bez powodu jest 13 rozdziałów 😅

książki dla dzieci nieodpowiednie dla dzieci to mój ulubiony gatunek literacki

książki dla dzieci nieodpowiednie dla dzieci to mój ulubiony gatunek literacki

Psychopatyczna. Rodzic powinien przeczytać, zanim postanowi dać dziecku. No chyba że rodzic też ma psychopatyczne skłonności.
I to że autor wielokrotnie ostrzega, że daje upust swoim fantazjom sado-maso z nachyleniem pedofilskim wcale go nie usprawiedliwia. Nie polecam.

❗TW: przemoc nad dziećmi, Olaf powinien siedzieć w więzieniu, bo typ ewidentnie ma coś z głową, wyczuwam też zapędy ped**lskie

Wątpię, że jest ktokolwiek, kto nie słyszał o ,,Serii niefortunnych zdarzeń". Dotąd widziałam same pozytywne opinie, więc sama sprawdziłam, dlaczego wszyscy ją tak uwielbiają i zaskoczyłam się, bo - przysięgam - nigdy żadna książka nie wywołała we mnie takiego zdegustowana i obrzydzenia. Przypomnę, że to książka dla dzieci, bo to jest w tej recenzji najistotniejsze.

Zacznę jednak od plusów (plusa). Rodzeństwo sierotek jest idealnym, wspierającym się w trudnej sytuacji rodzeństwem. To tyle.

No to lecimy. Jak wiadomo, po śmierci rodziców dzieci trafiają pod opiekę Olafa, który jest ich dalekim KREWNYM, a obecnie według prawa OJCEM - sam też się tak nazywa. I do tego raczej w niezbyt młodym wieku. Jego celem jest zdobycie ich spadku.

Na początku daje im jedno łóżko na trzy osoby, wymaga służenia mu i takie tam, ogólnie przemoc, ale w perspektywie dalszych akcji to nic.

Najlepszym pomysłem na spadek było... zmuszenie Wioletki do ślubu. Tak. Olaf zmusił swoją 14 letnią - według prawa - córkę do ślubu z nim. Jak tego dokonał? Szantażując ją wyrzuceniem z okna wieży jej kilkumiesięcznej siostry, którą tak poza tym trzymał w klatce przez dzień, może nawet kilka. Wracając, bo wiadomo, że według prawa Wioletka była za młoda na ślub, ALE mogła go wziąć za zgodą opiekuna prawnego, którym był oczywiście Olaf. Już pominę (albo i nie) wspomnienie, o nocy poślubnej. Wtf. Ślub miał się odbyć podczas wystawiania sztuki w teatrze(?),więc było tam dużo ludzi, jak i innych aktorów i NIKT nie widział nic dziwnego w tym, że ojciec odgrywa ślub ze swoją córką. A potem jak cały plan wyszedł na jaw, to nagle wszyscy byli w szoku. Ale nadal nie widzieli nic dziwnego w tej sytuacji, jak i w tym, że Olaf się znęcał nad dziećmi. Nadal jest ich opiekunem i będzie się nimi zajmował. Super.

Co mi się jeszcze nie podobało to korekta(?). Dlaczego Słoneczko jest opisywana w zdaniach w formie bez płci, skoro jest dziewczynką? No i to CIĄGŁE powtarzanie ,,co miało oznaczać mniej więcej" przy tłumaczeniu tego, co mówiła. Przypomnę, że ona nie umiała mówić.

Trudno powiedzieć.
Jakieś to wszystko zbyt naciągane...

Trudno powiedzieć.
Jakieś to wszystko zbyt naciągane...

jest to lekka, niezbyt wymagająca lektura. polecam dzieciakom

jest to lekka, niezbyt wymagająca lektura. polecam dzieciakom