Dziwo morza

Przyciągnięty morską niesamowitością, czym prędzej zakupiłem tę niepozorną książeczkę i... równie prędko poczułem zawód. Pierwsze trzy opowiadania "wchodzą dobrze", lecz później jest dużo gorzej.

Na szczęście znajduje się tam jedna perełka: opowiadanie "Statek" George Heyma:
Grupa osób wypływa statkiem w morze i dociera na wyspę. Gnani ciekawością, wychodzą na ląd i od razu czują, że coś jest nie tak. Strach, przerażenie, niepokój absolutny – wszystko to znajdziecie w wyśmienitym opowiadaniu Heyma. Co ciekawe, w jego twórczości często przewijają się motywy wody, śmierci i topielców, a sam Heym zginął w wieku 24 lat. Jak? Utonął.

PS. "Statek" znajduje się w rankingu 30 najlepszych opowiadań grozy na blogu Milczenie Liter.

Na szczęście znajduje się tam jedna perełka: opowiadanie "Statek" George Heyma:

Gdy zobaczyłem ten zbiór opowiadań postanowiłem się zapoznać, bo lubię czasami poczytać literaturę marynistyczną. Czasami w takich antologiach można znaleźć ciekawe perełki. Dziwo morza to zbiór opowiadań poświęcona opowieściom dotyczącym morza, których autorzy poruszają różne tematy. Nieraz tylko morze stanowi dodatek do historii lub pełni główną rolę w całej opowieści.
Wilhelm Hauff Opowieść o statku widmie - autor oparł swoją historię na motywach legendy o Latającym Holendrze i wykorzystując właśnie taki temat stworzył pełna niesamowitości opowieść grozy. Mało jest takich właśnie utworów u nas wykorzystujących motyw statku widma. Dostajemy ciekawą, ale pełną niesamowitości historię, trzymającą w napięciu, którą warto poznać. Chociaż napisana bardzo dawno temu to wcale się nie zestarzała i nadal robi fantastyczne oraz upiorne wrażenie.
Theodore Storm Odwiedziny na wyspie - to opowieść obyczajowa z miłością w tle. To nie jest romans w pełnym znaczeniu, ale historia starego człowieka, który posiada tajemnicę z przeszłości. Nie zdradzę więcej i polecam samemu się przekonać, o co chodzi. Napisana bardzo ładnym językiem, czasami smutna, lecz interesujące i samo zakończenie uważam za świetne.
Wilhelm Raabe Czarna galera - opowieść z czasów, gdy na morzu królowały galery i piraci. Akcję umieszczono w Hiszpanii w małym przygranicznej warowni, gdzie niedaleko wyłania się jak duch i sieje postrach statek Czarna Galera. Opowiadanie mi się bardzo podobało, bo zahaczyło o interesujący mnie temat piratów, buntowników, którzy napadali na statki. Walczyli o łupy i wolność dla swego kraju. Lubię takie klimaty, a tutaj autor nakreślił interesującą opowieść z ciekawym finałem.
Paul Heyse L’Arrabbista - krótka historia związana z morzem, ale również jest to opowieść o miłości. Zaczyna się niewinnie, aby chwilkę później skręcić w rejony obyczajowe. Podobała mi się historia, a samo zakończenie pewnie przypadnie każdemu do gustu, kto lubi romanse. Nie zdradzając za wiele dodam tylko, że kończy się szczęśliwie.
Dedlev von Liliencron Hinrich i Heinrich - to znów krótka opowieść o synu i ojcu związana oczywiście z morzem. Znajdziemy tutaj zazdrość i miłość, ale też motyw szaleństwa. Początek to preludium do tragedii, jaka się dopiero wydarzy. Właśnie zakończeniem mnie nieco zaskoczył autor i sama opowieść przykuwa uwagę czytelnika.
Gorch Fock Burza - kolejna krótka historia dziejąca się tym razem podczas sztormu, gdzie trójka braci chce przetrwać na rozszalałym morzu. W tle autor dorzucił motyw miłości i zazdrości. Dobrze napisana, interesująca z niezłym zakończeniem.
Georg Heym Statek - opowieść rozpoczynająca się normalnie i nic nie zapowiada, że autor skręci w rejony niesamowitości. Grupka osób wyrusza na wyprawę na wyspę. Tylko tyle zdradzę, ale dostajemy klimatyczną, makabryczną i upiorną historię trzymającą w napięciu. Praktycznie do samego końca nie wiadomo, co się dzieje, a wyjaśnienie wszystkiego może nawet zaskoczyć, jak mnie zaskoczyło, bo nie spodziewałem się takiego wyjaśnienia.
Franz Kafka Palacz - otrzymujemy opowieść obyczajową związaną z wyprawą naszego bohatera do Ameryki i jego przygodach, jakie przeżywa właśnie tam. Dobra historia, ale nie zaskoczyła mnie za bardzo. Jednak sama opowieść mi się podobała i zakończenie jest niezłe.
Stefan Zweig Ucieczka w nieśmiertelność - z kolejnym utworem przenosimy się w 1513 rok, gdzie wyprawy były organizowane w celu odkrywania różnych nieznanych lądów. Bohater historii po przewrocie postanawia uciec i wyruszyć w nieznane z lojalnymi ludźmi. Śledzimy jego losy od czasu rewolucji po odkrycie, jakie dokonał. Autor opisuje morderczą wyprawę, spotkania z tubylcami i przyrodę. Nie ukrywam, ze to interesujące opowiadanie, które mi się spodobało. Lubię takie opowieści o odkrywaniu nieznanych miejsc i dlatego autor trafił akurat tematem w mój gust.
Gerhart Hauptman Dziwo morza - autor wykorzystuje motyw syreny do stworzenie opowiadania podszytego klimatem niesamowitości. Nasz bohater wysłuchuje opowieści starego kapitana dzięki otrzymaniu zaproszenia do Klubu Ogarków. Trzeba przyznać, ze autor stworzył interesującą historię, nieraz mroczną z dodatkiem czasami nawet fantastyki ze świetnym zakończeniem. Kolejne opowiadanie z klimatem niesamowitości warte przeczytania.
Robert Musil Rybacy znad Bałtyku -bardzo krótka historia o łowieniu ryb, chociaż nie odkrywcza.
Werner Bergengruen Diabeł morski -dziejąca się na morzu opowieść o statku, jakim dowodzi żona kapitana. Początkowo dostajemy historię, jakich wiele, ale czym dalej zaczyna robić się interesująco. Przewrotna opowieść z makabrycznym finałem.
Joseph Roth Lewiatan - nie jest to historia o krakenie jak może wskazywać tytuł, ale opowieść o sprzedawcy korali i jego losach, jakie poznajemy. Chciwości, aby zarobić coraz więcej i oszustwa. Dobre opowiadanie o decyzjach, jakie podejmuje nasz bohater i ich skutkach.
Gertruda von Le Fort Sąd morza -ostatnie opowiadanie osadzone w dawnych czasach opowiadające losy bohaterki i dziecka, które nie mogło zasnąć. Krótkie i dobra opowieść, chociaż szału nie ma.

Cieszę się z lektury Dziwo morza, bo dostałem interesującą antologię z przekrojom różnych podejmowanych przez autorów tematu. Nie brakuje historii o miłości, osadzonych w dawniejszych czasach, gdy królowali piraci i opowieści niesamowitych. Najbardziej cieszę się z tych ostatnich, bo nigdy klasyki grozy za mało. Jednak również opowieści o miłości czy piratach przykuwają uwagę, bo są też ciekawe. Napisane zostały językiem, jakim obecnie się już chyba nie pisze i dzięki temu posiadają niepowtarzalny urok. Każdy utwór tutaj nie schodzi poniżej pewnego poziomu i nie znajdziemy słabych czy przeciętnych opowiadań. Byłem pewny, ze dostanę antologię, na której się nie zawiodę i taką otrzymałem. Każdy z autorów stworzył barwne historie, w które można wsiąknąć jak mi się zdarzyło. Przeczytałem z przyjemnością i chociaż trochę to trwało to nie żałuje w ogóle poświęconego czasu. Warto dać szansę antologii, bo dla fanów opowieści niesamowitych, klimatycznych historii i utworów marynistycznych będzie ona w sam raz. Albo dla miłośników dobrej lektury.

Polecam.

• Groza
  • Fabuła
  • Opowiadanie/a
  • Obyczajowa
  • Jedna książka, wielu autorów
  • Posiadam (pl. wydanie)

Dodaj cytat z książki Dziwo morza