Jak zabijają Rosjanie

reportaż
Czerwone i Czarne
2016-09-14
2016-09-14

Wow. Jeśli jesteście ciekawi tego jak zmarli przeciwnicy radzieckich czy rosyjskich dyktatorów albo jak rozwijała się radziecka technologia broni biologicznej i chemicznej, to sięgnijcie po tę książkę!
Powód, dla którego sama po nią sięgnęłam, był prosty - chciałam dowiedzieć się więcej o współczesnej historii. Nie zawiodłam się. Autor napisał książkę w przystępny sposób - czyta się ją niemal z zapartym tchem. Nie jest przeładowana faktami, ale widać rzetelność autora w docieraniu do dokumentów. Bardzo polecam!

Autor opisuje wiele zabójstw politycznych i wskazuje na to, co wielu ludziom umyka: zabójstwa mają różne cele. Nie zawsze chodzi po prostu o usunięcie człowieka, którego w danym czasie car uważa za zagrożenie albo po prostu ma do niego urazę. Z opisanych w tej książce zabójstw najlepiej pokazują to zjawisko zamachy na działaczy ukraińskich w okresie międzywojennym. Zabójstwo Symona Petlury miało na celu zwiększenie napięcia między Ukraińcami a Polakami i Żydami, a zamachy na przywódców ukraińskich nacjonalistów miały pchnąć ten ruch w stronę radykalizacji. Sowietom ukraińscy nacjonaliści byli potrzebni jako organizacja terrorystyczna do destabilizowania Polski, Czechosłowacji, Węgier i Rumunii.

Książka z 2016 roku, a już dzisiaj nieaktualna. Autor zaczyna dokumentowanie od Trockiego i tak do czasów prawie współczesnych. Niektóre postacie, jak Litwinienko i Bieriezowski są ze ściśle powiązane. Radzieccy zabijali z różnych powodów. Jedne to polityczne, drugie to dezercja ważnej postaci w świcie mundurowych. W głównej mierze morderstwa były realizowane poprzez trucizny. Czy to pochodzenia roślinnego, czy też mieszanina innych specyfików. W podrozdziale jest o tym mowa, jak i próbach zabicia Tity na rozkaz Stalina oraz odwrotnie. Inny podrozdział opisuje nieudane zabójstwa.

Świetna książka. O wiele lepiej się czyta niż "Tron we krwi". Można śmiało stwierdzić, że książka jest jakby podzielona na dwie części (choć nie w sensie stricte technicznym). Pierwsza dotyczy 7 udanych zamachów na przeciwników radzieckiej i rosyjskiej władzy od Stalina zaczynając, a na Putinie kończąc. Druga dotyczy kilku nieudanych zamachów, specjalnego laboratorium gdzie wytwarza się trucizny oraz skrytobójstwa jako metody rozprawiania się z przeciwnikami również na terytorium obcego Państwa. Świetnie się ją czyta choć rozdziały dotyczące 7 udanych zamachów czytało mi się lepiej niż pozostałe. Co więcej mam wrażenie że te z drugiej części ksiazki, autor potraktował trochę bardziej pobieżnie. Zabrakło mi też rozdziału poświęconego stricte truciznom wraz z opisem działania i zastosowania w praktyce. To moja pierwsza książka, którą czytałem jako e-book ponieważ w formie papierowej jest praktycznie niedostępna, a jedyną która znalazłem kosztowała bagatela 100 zł (jakby nie było to cena moim zdaniem zawyżona). Ale wydatek za e-booka (27 zł) to nie będą stracone pieniądze. Polecam, a fanom służb specjalnych w szczególności.

Polityka Kremla polegająca na stosowaniu przemocy wobec własnych (ale też i cudzych) obywateli, ma swoje źródło nie tylko w komunistycznym ZSRR, ale sięga kilkuset lat wstecz.

Przemoc w politycznym życiu współczesnej Rosji jest tak dalece naturalna, że nikogo nie zdziwi, jak niedługo następcy Skripala przydarzy się podobne nieszczęście.

Kreml, podległe mu FSB i inne pomniejsze służby mają w tym kraju monopol na stosowanie przemocy. Nie jest to co prawda terror w stalinowskim stylu, ale trudno powiedzieć, by mimo zachowania pewnych pozorów Putin, rękoma swoich popleczników popełniał te zbrodnie w białych rękawiczkach. Oni po prostu mogą to robić i skwapliwie z tej możliwości korzystają.

Temat jest gruby i kaliber ciężki, ale całość czyta się lekko, jak książkę sensacyjną. Pojawia się tu pewne skojarzenie z autorami takimi jak Suworow, czy Wołoszański. Jest to oczywiście komplement, bo Pana Kuczyńskiego czyta się szybko i bezboleśnie. To jej niewątpliwy atut, chociaż z drugiej strony trzeba pamiętać, że temat jest tak nośny, że trudno byłoby tutaj cokolwiek zepsuć.

Zachęcam do przeczytania "Jak zabijają Rosjanie" wszystkich, którzy lubią książki szpiegowskie i thrillery polityczne. Informacje dostępne w tej książce nie są co prawda wiedzą tajemną i większość zamieszczonych w niej wątków można znaleźć w internetach, ale taka skondensowana forma na pewno służy tej pozycji. Jest to rzecz w sam raz do tego, by rozpocząć zgłębianie tej tematyki.

Kreml, podległe mu FSB i inne...

Ciekawa, dobrze udokumentowana książka na temat działań sowieckiego/rosyjskiego wywiadu. Autor skupia się na kilku najważniejszych lub najciekawszych przypadkach zabójstw wrogów Rosji. Na pierwszy plan wybijają się historie Trockiego i Litwinienki, niemniej także pozostałe wątki, dotyczące kilku mniej znanych postaci są równie ciekawe i wyczerpująco opisane.

Kuczyński przyjął ciekawą konwencję. Najpierw poznajemy okoliczności śmierci danej osoby w formie fabularnej. Dopiero potem autor zapoznaje nas z życiorysem danej postaci i zawiązaną wokół niej intrygą. Trzeba przyznać, że ten nietypowy zabieg się udał. Może autor powinien pomyśleć o pisaniu szpiegowskich kryminałów?

Na plus należy zaliczyć także fakt, że książka nie ma charakteru publicystyki. Autor nie "filozofuje", skupia się na faktach i konkretach, które są wystarczająco dobitne i mówią same za siebie.

Kuczyński...

Mega duża paczka informacji na temat rosyjskich (i sowieckich) służb specjalnych. Metody ich działania, infiltracji i oczywiście eliminacji celu. Ciągle słyszymy, że zbrodnia doskonała nie istnieje - po lekturze tej książki można poddać dyskusji to stwierdzenie.

Strach nawet czytać, skoro macki Kremla sięgają wszędzie. Polecam dla fascynatôw Rosją, takich jak ja.

Jak zabijają Rosjanie, książka dokumentalno-historyczna zawiera prawdziwą historię tych, którzy postanowili przeciwstawić się rosyjskiej potędze. Opowiada o naprawdę żyjących ofiarach rosyjskiego wydziały poczynając od Lwa Trockiego, poprzez Markowa, aż do Aleksandra Litwinienki. Grzegorz Kuczyński opisuje tajne metody, jakimi posługują się rosyjskie służby, aby pozbyć się swoich przeciwników. Toksyny, środki radioaktywne, diosyny, szkoleni mordercy, upozorowane samobójstwa to wszystko ma oczyścić świat ze zdrajców i wrogów Moskwy.

Bardzo dobrze się czytało. Nie ma "nadmiaru" informacji. Uważam że, książka jest dobrym wprowadzeniem do świata radziecko-rosyjskich służb specjalnych. Dałbym 6,5

• Kindle

Dodaj cytat z książki Jak zabijają Rosjanie