Czas nielegałów. Krótki kurs kontrwywiadu dla amatorów

Okładka książki Czas nielegałów. Krótki kurs kontrwywiadu dla amatorów Piotr Wroński
Okładka książki Czas nielegałów. Krótki kurs kontrwywiadu dla amatorów
Piotr Wroński Wydawnictwo: Fronda historia
historia
Fronda
2016-08-26
2016-08-26

Sympatyczna, z humorem napisana książka, z której można dowiedzieć się całkiem ciekawych rzeczy

Cóż, nie jest to żaden "kurs", lecz dość luźny zapis strumienia świadomości autora na szerokie spektrum tematów, od wywiadu, przez politykę po historię. Całkiem ciekawie się to czyta.

Największą uwagę przykuwa analiza biografii Czesława Kiszczaka pod kątem teorii, iż był on radzieckim nielegałem. Tak, wiem jak to brzmi, ale wyłapane przez Wrońskiego luki w życiorysie CZ.K. dadzą do myślenia nawet sceptykom.

Ogólnie jest to ciekawa książka, jednak czytelnikowi obeznanemu z tematami szpiegowskimi nie przyniesie ona wielu nowych informacji.

Jeśli ktoś spodziewa się po tej książce wartkiej, szpiegowskiej akcji niech dołoży ją na półkę bo niczego takiego tam nie ma. Znajdzie natomiast syntezę pracy wywiadowczej i kontrwywiadowczej głównie opartej na nielegałach. Ciekawa dawka wiedzy z zakresu pragmatyki szpiegowskiej oraz analiza geopolityczna naszych sąsiadów. Autor podpiera się metaforą i zmyślonym przykładem jeżeli chodzi o umiejscownie nielegałów oraz przytacza po krótce najbardziej znane sylwetki szpiegów. Mnie tę książkę czytało się średnio. Głównie za sprawą tajemniczości, którą zasłaniał się Wroński. Co więcej autor nie podaje żadnej literatury źródłowej, wplata jedynie w fabułę kilka znanych pozycji książkowych (większość mam w swojej biblioteczce ale nie wszystkie jeszcze przerobiłem). Reasumując, myślę że nie wszystkim się spodoba bo to pozycja zdecydowanie dla doświadczonych i zapalonych fanów tematyki szpionów. Lepiej niech każdy sam się przekona czy jest tego warta.

Bardzo ciekawa książka autorstwa byłego oficera polskiego wywiadu. Główny temat książki dotyczy umiejscawianiua tak zwanych nielegałów przez wywiad rosyjski w Polsce. Bardzo ciekawa książka, zawiera wiele przykładów z życia wziętych. Najciekawszy wątek dotyczył generała Kiszczaka. Chociaż jak dla mnie bardzo nieprawdopodobna sprawa.

Mocna pozycja dla tych, którzy chcą zrozumieć schemat działania wywiadu oraz kontrwywiadu. Rzeczowo wszystko opisane, dobrze się czyta. Doskonały rozdział o życiorysie naszego najzdolniejszego nielegała- gen. Kiszczaka, oczywiście pod pseudonimem, wszystko hipotetycznie, aby nie narazić się na pozwy.

Bardzo dobra

Bardzo dobra

Rozczarowanie totalne...

Rozczarowanie totalne...

Książka dla ludzi którzy interesują się tematem.
Opisująca pokrótce mechanizmy agentów tzw. Nielegałów i funkcjonowanie kontrwywiadu.
Wada jedna- bardzo krótka książka.
Brakowało mi też, więcej opowieści 'z życia"

Książka dla ludzi którzy interesują się tematem.
Wada jedna- bardzo krótka książka.
Brakowało mi też, więcej opowieści 'z życia"

Byle szwedzki kryminał jest lepszy od tego czytadła.

Byle szwedzki kryminał jest lepszy od tego czytadła.

Książką zainteresowałem się niejako w naturalny sposób bo od zawsze interesuję się wywiadem i kontrwywiadem. Zaciekawił mnie więc podtytuł "Krótki kurs kontrwywiadu dla amatorów". Miałem więc spore oczekiwania po tek pozycji. Niestety zostały one dość szybko rozwiane.
Niewątpliwie autor posiada bardzo rozległą wiedzę na tematy związane z wywiadem i kontrwywiadem. Jednak nie potrafił, a częściowo pewnie nie mógł, przekazać tego w tej książce. Stanowi ona bowiem dla osób które interesują się tą materią zbiór ogólników i rzeczy raczej oczywistych. Nie wnosi ona za wiele nowego do wiedzy osób zainteresowanych tą tematyką. Owszem jest ciekawy rozdział o lokowaniu "nielegała" i wypromowaniu go do wysokiej pozycji w naszym państwie (autor nie podał danych tej osoby, ale dziwnym trafem jej życiorys pokrywa się z życiorysem generała K.). Jest jeszcze kilka ciekawych spostrzeżeń dotyczących sposobu pracy kontrwywiadu, ale to by było na tyle. Brak jest większej ilości opisów praktycznych przykładów pracy kontrwywiadowczej, a za dużo ogólników i zasłaniania się tajemnicą której nie można zdradzić. Książka do przeczytania tylko dla osób które pierwszy raz się stykają z tą tematyką, a i to nie do końca bo sięgając po tą książkę mogą się do tego tematu tylko zniechęcić.

• Wywiad
  • Służby
  • Polskie
  • Przeczytane 2017
  • Lit. faktu
  • Historia, Polityka, FIlozofia

Piotr Wroński Czas nielegałów. Krótki kurs kontrwywiadu dla amatorów Zobacz więcej