Preria

Okładka książki Preria James Fenimore Cooper
Okładka książki Preria
James Fenimore Cooper Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Sokole Oko (tom 5) Seria: Biblioteka Klasyki literatura piękna
Sokole Oko (tom 5)
Biblioteka Klasyki
The Prairie
Wydawnictwo Dolnośląskie
2006-01-01
1974-01-01
Stany Zjednoczone Indianie

Ostatnia część sagi o Sokolim Oku i chyba najbardziej spójna wewnętrznie, jak i z całym pięcioksięgiem. Tak jak w poprzednich częściach pojawiają się dość klarowne charaktery (dobry-zły) oraz postać wariata lub głupca.

Nie jest to zdecydowanie literatura wysokich lotów, choć ze wszystkich części literacko jednak najlepsza. Spodziewane zakończenie losów głównego bohatera, trochę przygód, trochę Indian i mnóstwo opisów.

Kto przeczytał choć jedną część, może łatwo wyobrazić sobie wszystkie pozostałe. Mimo wszystko porównując do ekranizacji Ostatniego Mohikanina, książka jest o niebo lepsza.

To ostatni tom cyklu 'Pięcioksiąg przygód Sokolego Oka'. Chyba najsłabszy, ale skoro przeczytało się 4 tomy to nie można pominąć 5-tego. Bumppy jest już stary, ale ciągle intryguje. Romantyczny Dziki Zachód pokazywany przez Coopera jest ogromnie fascynujący.

Książka jest ciekawa, ale wyjątkowo długo się z nią męczyłam. Niektóre momenty są nużące, ale nie żałuje, że poświęciłam na nią czas.

Ciężko znaleźć słowa na opisanie tego, jak przerażająco nudna jest ta książka.
Rozmowy bohaterów, obojętnie z kim prowadzone, przypominają kwestie aktorów teatralnych odgrywających dramat. Egzaltowane, napuszone, wzniosłe i kompletnie nierealne. Nieznośny, odpychający styl.
Te dialogi przytykane są podobno scenami akcji. Podobno, bo z akcją, dynamiką, to te fragmenty mają raczej mało wspólnego. Bohaterzy biegną w jedno miejsce, gadają, uciekają w inne miejsce, gadają, a chwilę potem uciekają w jeszcze inne miejsce. Taki berek w dużej skali.
Jak zwykle do końca, desperacko liczyłem na jakiś zryw, co przypominało spacer w skwarze ze skręconą kostką.
Ani klimat tytułowej prerii ani pojawiające się co jakiś czas opisy natury, nie ratują tej książki od katastrofy.

Ciężko znaleźć słowa na opisanie tego, jak przerażająco nudna jest ta książka.

To wspaniała książka. Ogółem polecam każdemu cały pięcioksiąg który mimo niedoskonałości jest bardzo wartościowym dziełem. POstać głównego bochatera stanowi dla mnie najważniejszą postać literacką z jaką jak dotąd sie spotkałem.Jest to poprostu postać godna do naśladowania. Kończąc ostatnie strony Prerii nie po raz pierwszy stwierdziłem że chciałbym być taki jak Nathaniel ( bo uczucie to towarzyszyło mi chyba od początku pięcioksiągu),ale dopiero teraz dotarło do mnie jakoś że cholera przecież mogę taki być, to zależy przecież ode mnie samego. Gorąco polecam

Przeczytałem jednym tchem w początkach lat siedemdziesiątych, w rok swoich piętnastych urodzin...

Całkiem niezłe pożegnanie z głównym bohaterem niezłe dialogi ciekawa fabuła

Całkiem niezłe pożegnanie z głównym bohaterem niezłe dialogi ciekawa fabuła