Dolina ludzi milczących

Okładka książki Dolina ludzi milczących James Oliver Curwood
Okładka książki Dolina ludzi milczących
James Oliver Curwood Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Klasyka Dziecięca [Prószyński i S-ka] literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Klasyka Dziecięca [Prószyński i S-ka]
Valley of silent men
Prószyński i S-ka
2000-01-01
1956-01-01
Jerzy Marlicz
Dolina Ludzi Milczących Kanada literatura amerykańska powieść młodzieżowa

Zgadzam się w zupełności z większością opinii. Bardzo przyjemna lektura z wszystkim po trochu: wątek kryminalny, miłosny, filozoficzny o życiu, opisy przyrody Kanady i zarys społeczny pierwszych osad na dalekiej północy. Czyta się bardzo sprawnie, bez zbędnego przedłużania, tak jak mają to w zwyczaju współcześni autorzy - moje wydanie mialo 175 stron i więcej nie trzeba. Najbardziej urzekł mnie klimat dzikości i początków osadnictwa w Kanadzie. Wspaniale oddany - uruchamia wyobraźnię. Fabularnie też książka stanowi dobrą rozrywkę (zwłaszcza koncept i tajemnica rozwiązana w starym dobrym stylu). Polecam.

Czytałam ją jako nastolatka, z latarką pod kołdrą. Mam do niej sentyment.

Czytałam ją jako nastolatka, z latarką pod kołdrą. Mam do niej sentyment.

7/10 myślę, że to dobra opinia dla tej książki. Fabularnie niektórych rzeczy domyślałem się przed oficjalnym wyjaśnieniem. Natomiast Curwood opisuje te wszystkie historie na podstawie własnych podróży i dzięki temu to naprawdę super się czyta, bo fabuła zyskuje dzięki temu taką autentyczność:). Każdy kto zaczyna z tym autorem powienien zacząć od przeczytania krótkiej notki o nim. W sumie tyle:D
w każdym razie książka jak najbardziej na plus:3

Książkę czyta się jednym tchem. Bardzo ciekawy początek, akcja niesamowicie wciąga.

No i kupiłem i przeczytałem tę książkę jeszcze raz i również b. pozytywnie ją odebrałem, ponieważ treść jej gdzieś zamazała się w mojej pamięci, pamiętałem tylko wrażenia. Opowieść naprawdę ciekawa... Miłość, nagle zrodzona i gdzieś zagubiona nagle podczas życiowej zawieruchy... Wszystko na tle sensacyjnego wątku i kanadyjskiej przyrody.

Czytałem tę książkę, kiedyś w młodości, gdzieś ok. 8 kl. szkoły podstawowej. I "Najdziksze serca" również. Pamiętam, obie te książki zrobiły na mnie b. duże wrażenie tak, że zapamiętałem te tytuły, jak też ich autora, o którym kiedyś niewiele wiedziałem, a owych informacji nie było gdzie szukać, w przeciwieństwie do czasów dzisiejszych - klik i już.
Polecam i właśnie kupuję te książki, aby je mieć na półce.

Polecam i właśnie...

Jestem wielkim miłośnikiem pisarza od ponad 20 lat I posiadam wszystkie jego książki przetłumaczone na język polski jak i pozostale w jezyku angielskim.
"DOLINA LUDZI MILCZĄCYCH" (Org. tytuł “THE VALLEY OF SILENT MAN") to wspaniała powieść przygodowo-sensacyjna Curwooda o miłości, walce o szczęście, zbawiennym wpływie przyrody i swoim własnym miejscu na ziemi rozgrywająca się na dziewiczych i pięknych terenach Ameryki Północnej. Zdecydowanie książka dla dorosłych czytelników, z głębszym sensem/przesłaniem, "ku pokrzepieniu serc".

Sierżant Jim Kent konający na łożu śmierci prosi przyjaciół by przesunęli jego łóżko bliżej okna by mógł po raz ostatni popatrzeć na ukochana rzekę Athabaskę i niekończąca się zieloną ścianę lasów i borów. Rokowania dla Kenta sa mało optymistyczne, gdyż według diagnozy lekarza zostało mu zaledwie parę dni życia. Jim będąc w pełni świadomy swojego tragicznego położenia przyznaje się do zabójstwa Johna Barkleya którego nie popełnił i podpisuje swoje zeznanie w obecności policji konnej aby uratować McTriggera przed pewną szubienicą. Jim Kent chce w ten sposób spłacić swój dług wobec przyjaciela który kiedyś uratował go od śmierci głodowej podczas srogiej zimy.
Pojawienie się tajemniczej i pięknej Marette Raddison obok łóżka chorego pociąga za sobą szereg nieoczekiwanych wydarzeń. Kobieta dziękuje sierżantowi za jego poświecenie lecz nie chce wyjawić prawdziwego powodu swoich wizyt. Między kobieta i mężczyzna zaczyna powoli rodzić się uczucie..
Kolejne dni mijają lecz Kent nadal pozostaje przy życiu co więcej, jego stan się poprawia, nabiera apetytu i rozpoczyna regularne ćwiczenia. Zdezorientowany lekarz przyznaje się do błędnej diagnozy a policja konna umieszcza Kenta w więziennej celi by zapobiec potencjalnej ucieczce przestępcy. Pewnej deszczowej nocy Marette terroryzuje strażników pistoletem i pomaga Kentowi w ucieczce z więzienia. Para zbiegów kradnie zacumowana barkę nad brzegiem Athabaski i porwani nurtem rzeki odpływają na daleka północ. Zakochani ukryci w ciasnej kajucie, zachłyśnięci szczęściem, zamknięci w swoim małym świecie, obojętni na pościg policji, silny nurt, podwodne głazy i porohy, pewnie zmierzają w kierunku tytułowej Doliny Ludzi Milczących. Czy Jimowi i Marette uda się osiągnąć upragniony cel i odnaleźć mityczną krainę przepełnioną wonią kwiecistych łąk i szumem lasów, gdzie wyzębione szczyty gór podtrzymują błękitny strop nieba a kamienne twarze strażników od zarania dziejów strzegą dostępu do ukrytej doliny? Kto jest obeznany z twórczością Curwooda na pewno zna już odpowiedz..

Dla zainteresowanych czytelników "DOLINA LUDZI MILCZĄCYCH" razem powieściami "TAJEMNICA JOHNA KEITHA" i "PŁONĄCY LAS" Curwooda wchodzą w skład trylogii Kraju/Dorzecza Trzech Rzek (Three Rivers Country Trilogy). Marette stwierdza w powieści ze dla ludzi północy te trzy rzeki są jak religia. Athabaskę nazywają "Babunią", Rzekę Niewolniczą "Matką" a Mackenzie "Córką" a ponad nimi czuwa Szara Gęś, Bogini Niska.

Curwood nie po raz pierwszy pokazuje duża wiedze i znajomość tematu, zasypując czytelnika licznymi informacjami i ciekawostkami. Kunsztowny język literacki Curwooda, sugestywne I plastyczne opisy pobudzają wyobraźnie, pozwalają czytelnikowi być w centrum wydarzeń, słyszeć szmer strumienia, czuć chłód wiatru na twarzy, wolność I bliskość dzikich zwierząt. Książki takie jak ta pozwalają uwierzyć w miłość prawdziwą, czystą, bezinteresowną i na całe życie. Uczą także większej wrażliwości na piękno przyrody I szacunku do otaczającego nas świata. Bezkresne, dziewicze tereny kuszą, przywołują i zachęcają czytelnika do dalszych eksploracji.
Myślę ze sukces tej książki jak I wielu innych to charakterystyczny styl pisarski Curwooda na który składają się piękne opisy krajobrazów, uwielbienie przyrody i natury, walka dobra ze złem, kodeks moralny, wiarygodność wydarzeń, prawdziwa miłość która zawsze zwycięża, ponadczasowe wartości I przesłania, liczne zwroty akcji, szlachetność bohaterów, niepisane prawo dalekiej północy, ciekawostki z życia zwierząt I ludzi na tamtych obszarach sto lat temu I oczywiście tajemnica która trzyma czytelnika w napięciu do ostatniego rozdziału. Kto dziś pisze takie powieści przygodowe!?..

Szkoda ze tak piękne i ponadczasowe książki Curwooda nie sa już popularne w dzisiejszych czasach, ale pojawiło się światełko w tunelu! Wydawnictwo LTW wydało trzy powieści Curwooda, nigdy wcześniej nie publikowane w Polsce tzn “Honor Wielkich Śniegów”, “Niebezpieczny Szlak” i “Kraj Boga i Kobiety” (oraz "Dolina Śmierci po raz pierwszy wydana od czasów dwudziestolecia międzywojennego). Jest wiec nadzieja, zachęcam do kupowania I lektury. Zainteresowanych odsylam do moich pozostalych recenzji ksiazek pisarza. Pozdrawiam miłośników J. O. Curwooda i do zobaczenia na szlaku!

Cudowna ! Chyba jedyna Curwooda o ludziach

Cudowna ! Chyba jedyna Curwooda o ludziach

Trochę naiwna, trochę cukierkowa, ale to właściwie jedyne wady tej książki.
Nie epatuje przesadą, nie próbuje wstrząsać, ani szokować.
Jest tak rózna od książęk pisanych współcześnie... Aż chce się czytać!

No i jest wątek sensacyjny :)

Trochę naiwna, trochę cukierkowa, ale to właściwie jedyne wady tej książki.
Nie epatuje przesadą, nie próbuje wstrząsać, ani szokować.
Jest tak rózna od książęk pisanych współcześnie... Aż chce się czytać!

No i jest wątek sensacyjny :)

Piękna opowieść o czasach pionierów i dzikiej przyrody. Piękna opowieść o miłości. Takie książki warto czytać. Ku pokrzepieniu serc, dla rozrywki, dla opisów przyrody. Polecam.

• Przygodowe
  • Dzieciństwo