Pokój na Ziemi

Stanisław Lem Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie fantasy, science fiction
Wydawnictwo Literackie
1999-01-01
1999-01-01
człowiek w kosmosie powieść polska

Po długim czasie wróciłem do Lema. Tak z 20 lat przerwy mieliśmy w naszych kontaktach. Pokój na Ziemi jest pisany specyficznym językiem i w specyficznym stylu. Początkowo może to sprawić trudność. Nieliniowa akcja również początkowo nie ułatwia chłonięcia tej przygody ale ... jak już zaadaptujemy się do tych cech historii to trudno się oderwać. Ciekawość, co tak naprawdę się wydarzyło, kto jest po stronie bohatera a kto jest false friend ... I jeszcze ta refleksja nad kruchością pokoju na Ziemi. Czy właściwie ludzkość (może konkretniej rządy) są tak naprawdę zainteresowani jego utrzymaniem ? Jeśli tak to jak długo ? Na stałe czy może do momentu osiągnięcia przewagi nad resztą świata ? Książka jest specyficzna ale warto po nią sięgnąć. Ja już zastanawiam się, którą historię Lema przeczytać jako następną.

Niezłe ale napisane w jakiś dziwny, utrudniający odbiór sposób. Czytanie audiobooka przez Tomasza Schuchardta dodatkowo jest mocno specyficzne. Przygody Tichego niesamowite, pomysły bardzo ciekawe a podejście Lema do człowieka, bez wielkich nadziei. Całość okraszona specyficznym poczuciem humoru. Warto.

Świetna książka. Bardzo wizjonerska, szczególnie dzisiaj, kiedy zaczynamy rozumieć czym może być sztuczna inteligencja w połączeniu z robotyzacja. Lem rozumiał to juz dawno temu.
Z drugiej strony jest to też rozważanie na temat ludzkości i tego że pokój nie leży w jej naturze. Fajnie sie czyta, jak zawsze zakręcona, czasami dowcipna i zaskakująca. Polecam.

Podobała mi się mniej od pozostałych książek Lema. Jednak ja zwykle mamy piękny język a książka jest ciekawa. Porusza przypadek człowieka z rozdzielonymi półkulami mózgu, Najbardziej jednak podobało mi się zakończenie gdzie była mowa o społeczeństwie dobrobytu gdzie dobrobyt materialny (oraz łątwosc zaspokojenie potrzeb, wysokie technologie obywające się bez człowieka) dosłownie odbiera ludziom wszystko to co typowo ludzkie, w tym myślenie i racjonalność.

Inna wersja "Niezwyciężonego" przeniesiona na Ziemię i Księżyc w zupełnie innym kontekście oraz z bardzo intrygującymi komplikacjami dla głównego bohatera. Trochę nietypowo czytana przez Tomasza Schuchardta.

1966

O ile podfabularne warstwy są intrygujące i ujęte w klasyczny dla Lema przenikliwy sposób, o tyle sam sposób przedstawienia historii jest zwyczajnie toporny i nudny. Przypomina raczej początkowe eksperymenty Lema z formą, a nie dojrzałe, schyłkowe dzieło, którym jakoby jest. Mimo, że mamy tu Tichego, to próżno szukać tej nonszalanckiej lekkości formy znanej choćby z Dzienników Gwiazdowych. Historia buksuje i ruszyć nie może. Umęczyłem się.

kompletnie mnie nie wciągnęło

kompletnie mnie nie wciągnęło

Powieść ciekawa czuć w niej nawiązania do wcześniejszych tytułów autora ( pomijam już samą główną postać Ijona Tichego) a mianowicie Niezwyciężony oraz Rękopisu znalezionego w wannie. Fabuły nie będę przybliżał jedyne co wspomnę to ciekawe rozważanie S.Lema o uzależnieniu społeczeństwa od techniki i jego cofania się mimo rozwoju technicznego.

To książka podwójna. Ma dwa plany wydarzeń. Dwa czasy, w których rozgrywa się akcja. Dwa ciała niebieskie: jedno ogarnięte totalnym pokojem, drugie totalną wojną. Wreszcie i sam bohater jest podwójny – doświadczył bowiem kallotomii, czyli zabiegu dzielącego jego mózg na dwoje. Czy ta binarność to dobry motyw przewodni?

Gdy już wgryzłem się w „Pokój na Ziemi”, trudno było mi później uwierzyć, że to jedna z ostatnich książek Lema. Z początku wydała mi się bowiem dosyć toporna i uznałem ją za jakąś z pierwszych jego powieści. Taką, dzięki której zdobywa się doświadczenie i uczy warsztatu literackiego. Niestety wrażenie to pozostało ze mną do końca lektury.

Co tu dużo mówić – niechronologiczny sposób, w jaki autor przedstawiał wydarzenia, nieco mnie drażnił, a postać Ijona Tichego nie ciekawiła. Lem nie stronił tu też futurologicznych, niezwiązanych z fabułą wizji przyszłości. Ogółem najbardziej lubię tego pisarza, gdy jest najbliżej człowieka jako jednostki. Tutaj tego zabrakło. Fakt, jest wątek podzielenia mózgu na dwie części i pewnego niedogadywania się głównego bohatera z samym sobą, ale już po pierwszym rozdziale przestało mnie to ciekawić.

Zdaje mi się, że w dorobku Lema znaleźć można o wiele lepsze dzieła. Z chęcią po nie sięgnę. „Pokój na Ziemi” uznam po prostu za odhaczoną z listy pozycję.

Gdy już wgryzłem się w „Pokój na Ziemi”, trudno było...

Ciekawa ale lektor jakby się spieszył

Ciekawa ale lektor jakby się spieszył